English

خبرگزاری موج کردستان گزارش می دهد؛

اورامان نگین زیبای کردستان/بهشت بی بدیل ایران

اورامانات سکونتگاهی با بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت است و خانه هایی سالم از ۹۰۰ سال پیش تاکنون دارد با طبیعتی بی ‌نظیر و چشم‌ اندازهایش هر چشمی را به خود خیره می‌کند.

اورامان نگین زیبای کردستان/بهشت بی بدیل ایران

به گزارش خبرگزاری موج کردستان؛ هورامان را  باید از نزدیک دید و هنرنمایی خالق زیبایی ها که چگونه چوب و‌سنگ را در دل طبیعت جان  داده را لمس کرد . 

هورامان مرکب از ۲ واژه "هورا" به معنی خدا و "مان" به معنی سرزمین است که به معنی کامل آن سرزمین اهورا یا سرزمین خدا استو برخی این واژه را اورامان یا اورامانات هم تلفظ می کنند اما آنچه محققان بر روی آن اتفاق نظر دارند همان واژه هورامان است.

هورامان را مى‌توان جایگاه خورشید هم معنى کرد.روستای اورامانات تخت در جنوب شرقى شهر مریوان در استان کردستان قرار دارد که به وسیله جاده‌اى به طول 75 کیلومتر به شهر مریوان متصل مى‌شود.این روستا را هزار ماسوله نیز مى‌نامند زیرا معمارى آن همانندماسوله است.

این محدوده شامل بیش از ۷۰۰ روستا، شهر و شهرستان از جمله سروآباد قسمتی از سنندج و کامیاران در استان کردستان  وشهرستان‌، پاوه ، در استان کرمانشاه است. هورامانات بیست و ششمین اثر جهانی از ایران است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت  شده‌است. پیش از این «منظر فرهنگی بم » و «منظر فرهنگی میمند» در این فهرست جای‌داده شده بودند.

هورامان نام یکی از سروده‌های دینی زرتشت است و به خاطر گرایش مردم این منطقه به این دین در گذشته به این نام خوانده شده است. روستاهای پلکانی شکلی است و نمونه ‌ای از ماسوله گیلان به شمار می ‌رود.

اورامان تخت بر خلاف نامش اصلاً تخت و صاف نیست بلکه در ناحیه بسیار ناهموار کوهستانی واقع شده است. معماری اورامانات متکی بر ساخت و ساز با استفاده از سنگ و بصورت خشکه چین است به این معنا که ملاتی در آنها به کار نرفته است و خانه‌ها درروستاهای منطقه با توجه به شیب تند دامنه‌های صخره‌ای به صورت پلکانی ساخته شده‌ است. پنجره های آبی، سقف‌های چوبی و گل وگلدان‌ها از زیبایی‌های خانه‌های اورامان تخت هستند. برخی خانه‌ها در این دیار قدمتی بیش از ۹۰۰ سال دارند و آسیب زیادی ندیده اند. خانه‌ها در اکثر موارد در دو طبقه ساخته شده و براساس معیشت فضاهای خانه‌ها با یکدیگر متفاوت است و خانه‌های افراد باغدار، کشاورز، دامدار کما بیش با هم متفاوت است. در بسیاری از موارد طبقه همکف به محل نگهداری گله و انبار اختصاص دارد. فضای اصلی مسکونی در طبقه بالاتر واقع است و از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود.

 

اورامانات10

 

بیشتر بخوانید:

نهاوند، سرزمین خاطرات دور /از قدم زدن در آبشارهای رویایی تا دیدن ۲۰۰ اثر تاریخی

سایه کوه اورین بر سر شهر آفتابگردان‌ها

راهی زیباترین سواحل ایران شویم؛ از شمال تا جنوب

مناطق گردشگری چهارمحال و بختیاری/ گردشگران نوروزی ۱۴۰۲ به بام ایران سفر کنند +تصاویر

مناطق گردشگری گلستان/ آشنایی گردشگران نوروزی با جاذبه های چشم نواز گلستان +تصاویر

مناطق گردشگری کرمانشاه / هندوستان چهار فصل ایران آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی + تصاویر

مناطق گردشگری لرستان/ زیباترین و دیدنی ترین مکان های گردشگری لرستان

مناطق گردشگری کرمان/ سفر به دل تاریخ را با حضور در کرمان تجربه کنید+تصاویر

مناطق گردشگری زنجان/ با سفر به زنجان از سومین گنبد بزرگ جهان بازدید کنید +تصاویر

مناطق گردشگری مازندران/ کندلوس میعادگاه عاشقان طبیعت و تاریخ +تصاویر

مناطق گردشگری یزد/ آثار باستانی و گردشگری شهر جهانی و خشت خام یزد

مناطق گردشگری اصفهان/ نصف جهان گردشگری به رنگ لاجوردی +تصاویر

مناطق گردشگری قم / در شهر قم هم زیارت کنید هم سیاحت +تصاویر

مناطق گردشگری همدان/ همدان یا هگمتانه تونلی برای سفر به تاریخ+تصاویر

مناطق گردشگری شیراز / از شهر راز چه می دانید؟

مناطق گردشگری تهران با روستاهای سرسبز +تصاویر

مناطق گردشگری بوشهر/بهار ۱۴۰۲ را با سفر به بوشهر ماندگار کنید +تصاویر

مناطق گردشگری قزوین/ قزوین پایتخت خوشنویسی ایران

مناطق گردشگری سمنان/لذت تماشای همزمان کویر و جنگل با سفر به استان سمنان

مناطق گردشگری شیراز/گردشگری مذهبی در استان فارس با ۱۴۰۰ بقعه متبرکه و مساجد ارزشمند تاریخی

مناطق گردشگری استان مرکزی

 

مکانهای دیدنی و‌ قابل بازدید هورامان

 

آرامگاه پیر شالیار

در نزدیکی‌های اورامان تخت در مسیری موسوم به بلبه‌ رهه ورامان، مهم ‌ترین مکان تاریخی شهر را که آرامگاه پیر شالیار نام داردمی‌توانید ببینید که بنایی ساده دارد. بنای آرامگاه پیر شالیار از سنگ است و گنبدی فیروزه‌ ای دارد و از احترام بسیاری نزد مردمبرخوردار است.

 

مسجد اورامان تخت

مسجدی قدیمی در اورامان تخت وجود دارد که از مساجد کم ‌نظیر ایران محسوب می‌شود و با وجود بازسازی، هنوز هم می‌توان اصالت را در بافت این بنا دید و لذت برد. در ساخت این مسجد از سنگ برای بنا و چوب گردو برای در و پنجره‌ها استفاده شده است. این مسجد از انواع مساجد شبستانی است و گنبدی بر فرازش دیده نمی شود. نکته جالب در مورد مسجد اورامان تخت، وجود چهار گلدسته و چهارطبقه بودن بنای آن است. ۱۴ ستون از چوب گردو در داخل مسجد دیده می‌شود که نقوش اسلامی دارند.

 

طبیعت روستای اورامان

رودخانه‌های سیروان و لیله در نزدیکی اورامان تخت جریان دارند و کوه‌های سر به فلک کشیده چشم‌اندازهایی بی ‌نظیر را پیش‌ روی‌ تان قرار می‌دهند. درختان بلوط از دیدنی‌های این منطقه هستند و در کنار آنها درختان میل، شرو، پسته وحشی، گردو، توت، زالزالک، گلابی،انجیر، انار و … نیز دیده می‌شود.

آیین باستانی پیرشالیار نماد عینی از مشارکت فعال مردم در مناسبت‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی است.روستای اورامان تخت به‌ عنوان یکی از مناطق گردشگری کشور مطرح است و در بعضی از روزهای سال علاوه‌بر گردشگران داخلی افرادی را از دیگر کشورهابه خود جذب می‌کند.

در این روستایی بام هر خانه، حیاط خانه دیگر محسوب می‌شود و تا پشت روستا ادامه می‌یابد. نوع معماری به کاررفته در این روستا نیز چشم هر بیننده‌ای را به‌سوی خود جلب می‌کند به‌نحوی که معماری سنتی آن مبتنی بر سنگ بوده و در ساخت خانه‌های مسکونی از ملاط به‌هیچ‌وجه استفاده نشده است.هر ساله تعداد زیادی گوسفند که نذورات مردم برای پیر شالیار است در صبح روز چهارشنبه قربانی می‌شوند که این دام‌ها توسط اهالی و یا افرادی از روستاهای دیگر در اواخر فصل پاییز برای متولی فرستاده می‌شود و او در فصل زمستان از آن دام‌ها نگهداری کرده  و در روز جشن همه آنها را قربانی می‌کنند.

مراسم در عصر روز پنجشنبه باشرکت اهالی روستا و افرادی از روستاها و شهرهای اطراف برگزار می‌شود. این مراسم توأم با برپایی سماع عرفانی به‌شکل دسته‌جمعی و نواختن دف است.هنرهای سنتی از دیرباز در میان کردها رواج داشته و با توجه به‌شرایط خاص جغرافیایی از تنوعبرخوردار بوده است. تولید این آثار، هم مصرف محلی دارد و هم از نظر اقتصادی در بهبود زندگی مردم منطقه مؤثر است.

دیدن طبیعت بکر و زیبای اورامان جان دیگری به زندگی میبخشد این حس خوب را در بهار تجربه کنید .

 

سوالات متداول درباره جاهای دیدنی کردستان

 

جاهای تفریحی کردستان کجاست؟

قایق سواری در زریوار، تماشای فیلم در پارک آبیدر و رفتینگ در رودخانه های کردستان جز بهترین تفریحات کردستان محسوب می‎‌شوند.

 

جاهای دیدنی کردستان در بهار کجاست؟

آبشار گویله، اورامان، کوه چهل چشمه، کوه آربابا از بهترین جاهای دیدنی کردستان در بهار به حساب می‌آیند.

 

بهترین جاهای دیدنی کردستان در تابستان کدامند؟

غار کرفتو، تفرجگاه نجنه علیا و دشت بیلو جزو جاهای دیدنی در کردستان به شمار می‌روند.

 

معروف ترین جاهای دیدنی کردستان در پاییز کجاست؟

جنگل های بلوط در شهر بانه از جاهای دیدنی محبوب کردستان در پاییز به شمار می رود.

 

از کدام جاهای دیدنی کردستان در زمستان می‌توان بازدید کرد؟

عمارت سالار سعید ،حمام خان، کلیسا سنندج، عمارت خسروآبادی و مسجد دارالاحسان از بهترین جاهای دیدنی کردستان در زمستان هستند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه