English

معاون رئیس جمهور:

مردم سالاری دینی اساس شکل گیری ساختمان بزرگ اداره کشور است

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: مردم سالاری دینی بنیاد و اساس شکل گیری ساختمان بزرگ اداره کشور شد که خوشبختانه قانون اساسی بر این مبنا شکل گرفت.

مردم سالاری دینی اساس شکل گیری ساختمان بزرگ اداره کشور است

به گزارش خبرگزاری موج، محسن رضایی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و تبریک به پاسداران و جانبازان انقلاب اسلامی با ابراز خشنودی از حضور در این جلسه گفت: این جلسه را مهم می‌دانم و بسیاری از سال‌ها در هر مسئولیتی که بودم در این اجلاس شرکت کرده‌ام چون مشارکت مردم رکن اساسی پیشرفت کشور است و اعتبار، اختیارات و اقتدار نهادهایی که این مشارکت را نمایندگی می‌کنند باید تقویت شود.

وی گفت: شوراها و مدیریت محلی از ارکان اداره کشور است و لازم است در این جلسات به مسئولیت‌ها و مأموریت‌های این نهاد بیشتر پرداخته شود. گره‌ها و مشکلات شما در اداره شهرها کجاست؟ رابطه شما با مجلس و دولت چیست و چه باید کرد و پیشنهاد به مسئولین برای قدرتمندتر کردن این نهاد در کشور چیست؟

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: انقلاب اسلامی بعد از ۱۵۰ سال به یک مشکل اساسی در ایران پایان داد؛ مشکل خلاء بنیادین و زیربنایی برای وحدت بخشی به افکار مختلف در اداره کشور. در دوران مشروطه عمدتاً به مسئله آزادی و قانون گرایی تاکید شد ولی به دلیل اختلافات پس از پیروزی با دخالت خارجی در دوران رضا شاه دستاوردهای مشروطه از بین رفت.

وی در ادامه گفت: ملی شدن صنعت نفت که حادثه بسیار مهمی بود و می‌توانست سرآغازی برای اداره کشور باشد، به دلیل اختلافات داخلی که در این نهضت شکل گرفت قبل از آنکه کودتا صورت بگیرد از درون آسیب دید و در اثر کودتا کمتر از یک روز سقوط کرد.

معاون رئیس جمهور گفت: امام با طرح نظریه‌ای بنیادین، اساس کشورداری را پایدار کرد و اجازه نداد که سریال ناکامی نسل‌های انقلابی دوباره تکرار شود. آن هم قرار گرفتن مردم و دین در کنار هم بود که لازمه اش استقلال و آزادی بود و با این سه مؤلفه بنای بزرگی نهاده شد.

رضایی خاطرنشان کرد: مردم سالاری دینی بنیاد و اساس شکل گیری ساختمان بزرگ اداره کشور شد که خوشبختانه قانون اساسی بر این مبنا شکل گرفت. قانون اساسی منظومه نوین سیاسی - اجتماعی است که بر اساس تحلیل دقیقی از تجارب و دستاوردهای ملت ایران طی ۱۵۰ سال اخیر ایران طراحی و نوشته شده است. قبلاً چون چنین بنیادی نبود با بروز اختلاف در نهضت‌ها، آمریکا و انگلیس و روس‌ها از خارج به گسل اختلافات وارد می‌شدند و آن تلاش ملی را متلاشی می‌کردند لذا امام فرمود اگر مردم و دین کنار یکدیگر قرار بگیرند دیگر اینطور نمی‌شود.

وی بیان داشت: از پیروزی انقلاب تا الان بارها اختلافات به وجود آورده‌اند و خواسته اند وارد این گسل شوند و زلزله‌ای درست کنند و مثل کودتاهای رضاخان و سپهبد زاهدی عمل کنند؛ اما چون بنای اداره کشور محکم است نتوانستند. به همین دلیل اکثر تلاش‌های مخرب دشمنان به روسیاهی برای آن‌ها تبدیل می‌شود. برای نمونه در اتفاقات اخیر که دست‌های آلوده می‌خواستند از اعتراضات مردم ایران سو استفاده کنند نتوانستند معترضین که با بهره‌مندی از آزادی و مردم‌سالاری دینی مطالباتشان از مسئولین را طلب می‌کردند با خود همراه کنند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور افزود: اینها سعی کردند از این اعتراضات به نفع خود استفاده و گسلی ایجاد کنند که نتیجه نهایی آن رونمایی مفتضحانه از چهره‌هایی به عنوان رهبران این اتفاقات در آمریکا بود؛ حضور ساواکی‌های شکنجه گر و برپایی پرچم‌های مختلفی که تجزیه ایران را فریاد می‌زدند از دیگر فضاحت‌های تلاش‌های مخرب دشمنان بود.

وی گفت: مردم در راهپیمایی عظیم ۲۲ بهمن گفتند اگر نیاز به اصلاحی باشد ما خود توانایی اصلاح با تکیه‌گاه قدرتمند قانون اساسی و ولایت فقیه را داریم و اجازه دخالت خارجی را نمی‌دهیم؛ لذا این نظام دارای خود اصلاح‌گری است.

رضایی ادامه داد: حرکت دومی که دشمنان در زمینه اقتصاد شروع کرده اند نیز موفق نمی‌شود، چون مردم می‌بینند آنها دارند بنیاد و مبنا را می‌زنند. این بنیاد بسیار قوی نهاده شده است؛ از زمان جنبش تنباکو هرگاه خواستند مسیر را عوض کنند مردم به راه مستقیم خود برگشتند. این انقلاب ۱۳۰ سال عقبه دارد و به این راحتی تکان نمی‌خورد.

وی تصریح کرد: این بنیاد در قانون اساسی، مردم سالاری دینی است که متأسفانه خوب تبیین نشده است. دو نوع مردم سالاری داریم؛ مردم سالاری دینی سیاسی که شامل انتخاب مسئولان سیاسی و دولتمردان و نمایندگان مجلس و خبرگان است و دیگری مردم سالاری اجتماعی است که همین شوراها هستند که فصل هفتم قانون اساسی است و ۷ اصل دارد و کم به آن پرداخته شده است.

رضایی گفت: شورای نگهبان در خصوص نظارتی یا اجرایی بودن اختیارات شوراها که همان مدیریت محلی است اختلاف نظرهایی با مراجع دیگر دارد و ما باید تلاش کنیم این مشکل را رفع کنیم. حتی اگر بپذیریم که اختیارات شوراها نظارتی است آیا مدیریت‌های محلی که زیر نظر شوراها عمل می‌کنند اختیارات کامل در رابطه با اصول فصل هفتم قانون اساسی را دارد؟

معاون اقتصادی رئیس جمهور افزود: نقش مدیریت محلی در قانون اساسی اینست که کشور ایران نیاز به پیشرفت دارد و کار شوراها مشارکت دادن مردم برای سرعت بخشیدن به پیشرفت کشور است. این مشارکت می‌تواند در همه حوزه‌های ورزشی، عمرانی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی باشد. حتی به نظر من مسئله امر به معروف و نهی از منکر و مسائل اخیر کشور فرهنگی بود و مردم سالاری اجتماعی در این حوزه وظیفه دارد و باید به مردم اختیار و مسئولیت داد؛ بنابراین مردم سالاری اجتماعی روی دوم سکه مردم‌سالاری در ایران است.

وی با تشریح موضوع مدیریت محلی گفت: مدیریت محلی از برآیند ۲ مردم سالاری سیاسی و اجتماعی، یعنی تعامل دولت و شوراها بوجود می‌آید و متأسفانه این صراحت در حال حاضر وجود ندارد و ما از ظرفیت جمعیت بزرگ مردمی محرومیم. اکنون ما با وجود ۱۲۷ هزار عضو شوراهای شهر و روستا در کشور با این ظرفیت بسیار بزرگ دلیلی ندارد که در شهرها و روستاها مشکل آب و برق و کانال کشی باشد و اختلاف بین وزارتخانه‌ها و مدیریت محلی نباید داشته باشیم. مدیریت محلی باید در اداره همه امور در شهرها و روستاها مشارکت جدی داشته باشد. ظرفیت بسیار بزرگی برای مشارکت مردم در اداره امور کشور وجود دارد.

رضایی خطاب به اعضای شورای عالی استان‌ها گفت: شما شورای عالی هستید و می‌توانید لایحه دهید و از دولت و مجلس بخواهید. انتظار مردم این است که در جهت وظیفه قانون اساسی خود اقدام کنید و مسائل را حل کنید.

مردم سالاری اجتماعی هنوز به صورت کامل اجرا نشده است و باید اصلاح شود. دولت آقای رئیسی معتقد به دادن اختیارات اجرایی وزارتخانه‌ها به استانداران است و وزارتخانه باید سیاست گذار باشد.

وی با اشاره به جنگ اقتصادی تحمیل شده به کشور گفت: علت آنکه مردم نسبت به مسائل اقتصادی کاملاً واقف نیستند عدم مشارکت کامل آن‌ها در اقتصاد است. اگر نصف فشار اقتصادی که به ایران وارد شده است به اقتصاد کشور دیگری وارد شود؛ کمتر از ۴۸ ساعت سقوط می‌کند. ما در جنگ کامل اقتصادی هستیم و اگر مردم در اداره اقتصاد و در مسائل مالی و پولی مشارکت داده شوند به این مسائل آگاه می‌شوند و مشارکت آنها بیشتر می‌شود.

رضایی در پایان گفت: قانون اساسی ایران جامع و مترقی است اما به برخی قسمت‌ها کم توجهی شده که موضوع شوراها یکی از آنهاست و شما نماینده ۱۲۷ هزار جامعه شورایی کشور، پیگیر این کم توجهی باشید. در نهایت مشکل تفسیر شورای محترم نگهبان باید حل شود و این از طریق پیشنهاد سیاست‌های کلی مدیریت محلی ممکن است که در صورت تصویب از طریق مقام معظم رهبری ابلاغ شود و قانون برای آن نوشته می‌شود و شورای نگهبان هم به آن ایراد نخواهد گرفت.

 

بیشتر بخوانید:

رونق بازار از مهمترین برنامه‌های اقتصادی دولت است

اروپا از اقدام علیه سپاه پشیمان می‌شود

سازمان امور مالیاتی کشور، باید سند جامع مالیاتی عادلانه تهیه کنند

ما در حال ورود به بازار اوراسیا هستیم

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه