موج
کدخبر : ۳۷۰۵۷۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-370578

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان یزد گفت: در راستای اجرای طرح کاداستر و بعد از تثبیت اراضی ملی و موات ، به عنوان نخستین استان کشور ، سند تک برگ (کاداستری ) تمام اراضی منابع طبیعی استان یزد صادر شد.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، علی کریمی مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان یزد با بیان اینکه کاداستر، فهرست مرتب شده اطلاعات مربوط به قطعات زمین از جمله اندازه، کاربری و مشخصات ثبتی است، اظهار داشت: قانون جامع حدنگار در سال93  تصویب شد و در قانون آن آمده که کلیه دستگاه ها مکلفند تمام مستندات و اطلاعات توصیفی املاک متعلق به خود یا تحت اداره خود از جمله مشخصات ثبتی، کاربری، نام بهره بردار و نقشه های مختصات جغرافیایی املاک مذکور را با رعایت جنبه های امنیتی حداکثر ظرف مدت دو سال از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون تهیه نموده و جهت صدور سند مالکیت حدنگار در اختیار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار دهد.

وی با بیان اینکه پیش از تصویب این قانون، فعالیت‌هایی در راستای حدنگاری و اخذ سند تک برگی اسناد از سوی ادارات کل ثبت اسناد و املاک و منابع طبیعی انجام شده بود، افزود: با تصویب این قانون مشکلات مربوط به اراضی بدون سند مرتفع می‌شود.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان یزد با اشاره به اینکه 98 درصد مساحت استان مربوط به اراضی منابع طبیعی است، ادامه داد: در مجموع هفت میلیون و 30 هزار و 148 هکتار اراضی منابع طبیعی در قالب 394 پلاک در استان داریم که همگی آنها در بانک کاداستر جانمایی و تثبیت شده و این اقدامات شامل تدقیق و تثبیت کلیه پلاک های ملی با مستثنیات محاط در آن و انتزاعات پلاکهای ثبتی بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی شهرستان ها است.

کریمی تصریح کرد: بر این اساس تا صبح امروز برای حدود 6.5 میلیون از اراضی منابع طبیعی سند صادر شده که مابقی نیز تا آخرین روز سال 1399 سنددار خواهد شد.

وی تأکید کرد: با این فعالیتها، اشخاص و مالکین می توانند در اسرع وقت بدون استعلام از ادارات منابع طبیعی، نسبت به صدور و تعویض اسناد خود اقدام نمایند.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان یزد با بیان اینکه با اجرای این طرح  تثبیت سند اراضی تحت حاکمیتی دولت را تکمیل می‌شود و از نظر حفاظتی کار بسیار راحت تر می‌شود، یادآور شد: از مزایای سند تک برگ ( کاداستری ) می توان به ماهیت فیزیکی مطلوب، ضریب امنیتی بالا، جلوگیری از تجاوز دیگران به زمین‌های شخصی و دولتی، قابلیت احیا در صورت وقوع حوادث غیرمترقبه به دلیل نگهداری اسناد در چند نقطه اشاره کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها