موج
کدخبر : ۳۶۶۸۲۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-366823

یدالله موحد

رییس کل دادگستری استان‌کرمان گفت: نگاه و رویکرد جدید قوه قضاییه بر مبنای سند تحول قضایی این است که به شکلی فعال، پویا و مطالبه گرانه اعمال حاکمیت کند.

به گزارش خبرگزاری موج کرمان، یدالله موحد،  رئیس‌کل دادگستری استان کرمان در دیدار رییس سازمان بسیج حقوقدانان کشور افزود: مشارکت جویی و مشارکت پذیری قوه قضائیهدر تحقق سند تحول قضایی امر بسیار مهمی است که در اولویت سند تحول قضایی قرار دارد.
موحد از سازمان بسیج حقوقدانان به عنوان یک ظرفیت عظیم در کشور یاد کرد و ادامه داد: بالغ بر 40 هزار نفر از نخبگان حقوقی و قضایی کشور زیر چتر بسیج حقوقدانان در حال تلاش هستند و این نیروی اثرگذار می تواند منشا خیر و برکات زیادی در کشور باشد.

وی با اشاره به این مطلب که سازمان بسیج حقوقدانان تاکنون اقدامات بسیار خوبی داشته است، اظهار کرد: یقینا بسیج حقوقدانان منویات رهبر معظم انقلاب در عرصه حقوق و قضا را در اولویت کاری خود قرار می دهد و به صورت مستمر در راستای تحقق منویات معظم له تلاش می کند.

رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه نگاه هیات اندیشه ورز بسیج حقوقدانان استان کرمان، حرکت در چارچوب منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی است، اظهار کرد: بسیج حقوقدانان نیز باید در چارچوب منشور گام دوم انقلاب، تلاش و اهتمام لازم را به کار گیرد تا به اهداف تعیین شده دست یابیم.

وی بیان کرد: دوره جدید مدیریت قوه قضاییه دوره مدیریتی انقلابی و تحول آفرین است و سند تحول قضایی در بعد حقوقی و قضایی از اولویت های مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی به شمار می رود و انتظار می رود بسیج حقوقدانان نیز در چارچوب تحقق سند تحول قضایی نقش آفرین باشد.

موحد مشارکت مردمی را از اولویت های قوه قضاییه بر مبنای سند تحول قضایی برشمرد و افزود: استفاده حداکثری از ظرفیت دستگاه قضا برای تحقق اهداف جامعه و تحقق قوه قضاییه پاسخگو، شفاف و هوشمند از دیگر رویکردهای مهم سند تحول قضایی به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه قوه قضاییه بر مبنای سند تحول قضایی تلاش دارد مصلحت اندیشی و مصلحت انگاری را به اقدامات انقلابی و قاطع تغییر دهد، گفت: مبارزه قاطع با فساد در درون و برون از دستگاه قضایی، برخورد با مفسد، شناسایی بسترهای ایجاد فساد و از بین بردن روزنه های فسادزا از دیگر اولویت های مورد تاکید در سند تحول قضایی است.

رییس کل دادگستری استان‌کرمان با بیان این مطلب که قوه قضاییه بر اساس رویکردهای مطروحه در سند تحول قضایی، تخصص محوری را با آموزش قضات و ایجاد شعب تخصصی جزو برنامه های خود قرار داده، افزود: قوه قضاییه براساس مبانی سند تحول قضایی در زمینه های حقوق بشر نیز رویکرد فعال و پویا را دنبال می کند.

وی با اشاره به آسیب های ایجاد شده ناشی از فضای مجازی نیز اشاره و بیان کرد: بسیج حقوقدانان به منظور کاهش آسیب های اجتماعی می تواند در حوزه قانون محوری و رعایت حقوق مردم بحث مهم حقوقی و قضایی را دنبال کند.

موحد تصریح کرد: بسیح حقوقدانان می تواند در حوزه مبارزه با حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیرمجاز و ساماندهی آن نیز ایفای نقش کند زیرا این موضوع بسترساز بروز جرایم خشن و آسیب های اجتماعی است.

وی در ادامه از تلاش های مجاهدانه رییس بسیج حقوقدانان استان کرمان تقدیر کرد و ادامه داد: حرکت های نو، جهادگونه و اثربخشی در مجموعه بسیج حقوقدانان استان کرمان انجام شده است.

در این دیدار همچنین سرهنگ"سهراب انبارکی" رییس بسیج حقوقدانان کشور با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به عنوان یک سند راهبردی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی ابلاغ شده، گفت: در  این بیانیه باید دید نقش بسیج حقوقدانان چیست و در چه شاخص هایی نقش آفرین است.

وی با اشاره به اینکه بسیج حقوقدان در رابطه با بیانیه گام دوم انقلاب باید در برخی شاخص ها به صورت مستقیم و در برخی شاخص ها به صورت غیرمستقیم نقش آفرین باشد، افزود: براساس بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، بسیج حقوقدانان در تمامی شاخص ها از جمله عدالت و مبارزه و فساد، عزت ملی و سیاست خارجی، سبک زندگی اسلامی، اخلاق، اقتصاد، مسائل علمی و معنویت نقش دارد.

انبارکی با اشاره به اینکه سازمان بسیج حقوقدانان به عنوان عصاره حقوقدانان انقلابی نظام مقدس جمهوری اسلامی در عرصه داخلی و بین الملل تلاش می کند در اجرای بیانیه گام دوم انقلاب به صورت واقعی نقش آفرین باشد، تاکید کرد: هیات های اندیشه ورز در مجموعه بسیج حقوقدانان نیازهای موجود را شناسایی کرده اند.

وی با بیان این مطلب که بسیج شاه کلید حل مشکلات است، گفت:  اگر امروز در برخی از حوزه های کشور عقب ماندگی هایی را شاهد هستیم به دلیل آن است که در این حوزه ها روحیه جهادی حاکم نبوده است.

رییس بسج حقوقدانان کشور با بیان این مطلب که در بسیج نگاه جهادی و انقلابی مهم است، اظهار کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب به دنبال آن هستیم که نگاه جهادی و انقلابی در کشور محقق شود.

وی بر جلب مشارکت هر چه بیشتر مردم برای رسیدن به اهداف بیانیه گام دوم انقلاب تاکید کرد و گفت: در هر پایگاه بسیح یک حقوق یار شناسایی شده و به دنبال آن هستیم که آموزش داده شوند تا در حوزه خود از ورود پرونده ها به دادگاه ها و شوراهای حل اختلاف جلوگیری شود.

رییس بسیج حقوقدانان کشور بر مشارکت مردم برای مبارزه با فساد، احیای حقوق عامه، اصلاح مجرمان، و .... تاکید کرد و ادامه داد: در حوزه پیشگیری از وقوع جرم باید اقشار مختلف مردم را با قوانین آشنا کنیم زیرا در حال حاضر جهل به قانون موجب بروز مشکلات فراوانی برای مردم می شود.

وی بر شبکه سازی در بسیج نیز تاکید کرد و گفت: بسیج حقوقدانان ظرفیت های گسترده ای دارد و کارهای بزرگی را نیز تاکنون انجام داده اما هنوز بخش زیادی از این ظرفیت های این سازمان به کارگیری نشده است.

وی با بیان اینکه سند تحول سازمان بسیج حقوقدانان و هیات های اندیشه ورز با سند تحول قوه قضاییه انطباق دارد، گفت: کشورهای اسلامی تمدن ساز بوده اند و اسلام ظرفیت تمدن سازی را به معنای واقعی دارد و باید از ظرفیت های این حوزه استفاده کرد.

سرهنگ انبارکی با اشاره به این مطلب که بسیج حقوقدانان برای کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از فضای مجازی نیز برنامه های زیادی را در دستور کار دارد، بیان کرد: بسیج حقوقدانان در حوزه فضای مجازی برنامه های تعاملی با سایر نهادها را اجرا خواهد کرد.

وی ضمن اشاره به فعالیت 500 کانون و 5000 هیات اندیشه ورز در بسیج حقوقدانان کشور، بیان کرد: سازمان بسیج حقوقدانان در حوزه خانواده، مبارزه با حاشیه نشینی، مسائل بین المللی، پیشگیری از وقوع جرم و ... برنامه های متعددی را در دستور کار دارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها