موج
کدخبر : ۳۲۷۳۷۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-327374

معاون امور فرهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) در قم:

معاون امور فرهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) در قم گفت: اجرای برنامه‌های فرهنگی نقش زیادی در کاهش آسیب های جسمی و روحی کرونا دارد.

سید محسن صالحی در گفت‌وگو با خبرگزاری موج از قم، با اشاره به اقدامات معاونت فرهنگی عنوان کرد: در حدود 5 ماه گذشته عهده دار مسئولیت در این حوزه هستم و توانستیم در کنار همکاران، فعالیت‌های خوبی را در کمیته امداد پایه گذاری مجدد کنیم.

معاون امور فرهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) در قم افزود: تغییر روش و عملکرد در بسیاری از حوزه‌های خدماتی و امور فرهنگی اتفاق افتاده است، همچنین در سال گذشته فعالیت‌های گسترده‌ای را در برگزاری اردوها داشتیم و اردوها در ابعاد گسترده‌ای شکل گرفت.

وی با بیان اینکه کرونا بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی را تحت شعاع خود قرار داد تصریح کرد: در سال جاری با توجه به شیوع کرونا رویکرد دیگری در پیش گرفته‌ایم و بسیاری از برنامه‌های فرهنگی و آموزشی از طریق فضای مجازی هدف‌گذاری شد.

صالحی در خصوص اقدامات مهم و شاخص در سال گذشته عنوان کرد: در فعالیت‌ اردوهای تربیتی و آموزشی و زیارتی 4322 نفر را به اردو اعزام کرده‌ایم که برای برگزاری این اردوها، مبلغ 9 میلیارد و 810 میلیون ریال هزینه شده است.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از این اردوها نیز شامل اعزام 1231  نفر به زیارت اربعین بوده است که کمک هزینه‌ای مجزا و بلاعوض به میزان 400 تا 600 هزار تومان به این افراد پرداخت شده است.

معاون امور فرهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) در قم اظهار داشت: در آموزش و آماده سازی برای هر سنی، یک سرفصل مجزا داریم و از کودک تا سالمند در 8 رده سنی و 11 سرفصل متفاوت، آموزش‌های لازم ارائه می شود و در مجموع برای 7 هزار و 546 نفر کلاس های آموزشی با هزینه‌ای بالغ بر 3 میلیارد و 762 مییلون ریال برگزار کردیم.

وی گفت: ارائه خدمات به دانش‌آموزان و دانشجویان یکی از اساسی ترین امور فرهنگی است، در سالهای قبل ارائه شهریه و کمک هزینه‌های تحصیلی از فرهنگی به حمایتی ملحق شده بود که در سال گذشته این فعالیت به حوزه فرهنگی بازگشت و این امر ابزاری مهم در پیشبرد برنامه های فرهنگی به شمار می‌رود.

صالحی افزود: در این رویکرد جدید، هم شهریه را پرداخت می کنیم و هم می‌توانیم نوجوانان و جوانان را جذب برنامه‌های فرهنگی نمائیم.

وی بیان کرد: همچنین اردوهای فرهنگی برای532نفر از دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب علوم دینی در قالب طرح سدید و وارثین اردوهای بلند مدت آموزشی در مشهد مقدس)و نیز جشن تکلیف و همایش های دانشجویی و برنامه های متنوع در مناطق با هزینه 897 میلیون و 300 هزار تومان ارائه شد.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته در مجموع به 788 نفر دانشجو و دانش‌آموز و طلبه کمک هزینه تحصیلی و تامین شهریه دانشگاه به مبلغ 11 میلیارد و 565 میلیون ریال پرداخت شد و برای دانش آموزان به طور جداگانه هزینه تحصیلی در 6 سرفصل مختلف شامل ایاب و ذهاب، هزینه کار و دانش، مخارج کلاس کنکور و کلاس تقویتی پرداخت شد که مجموعا برای 4 هزار و 181 دانش‌آموز به مبلغ 832 میلیون تومان این پرداخت‌ها به سرانجام رسید.

صالحی در ادامه عنوان کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی کشور و کاهش بودجه امسال در همه حوزه‌ها و به ویژه در فرهنگی سعی شد این کاهش به این شدت اثرگذار نباشد و با کمک از بخش مشارکت مردمی وضعیت بهتری را برای بودجه فرهنگی رقم بزنیم.

وی اظهار داشت:یکی از مباحث مهم که کارشناسان فرهنگی به کمک ائمه جماعات موظف هستند به آن توجه کنند این است که به سراغ خیرین فرهنگی بروند و از آنها دعوت کنند علاوه بر توجه به وضعیت معیشتی در شرایط خاص به ویژه ماه رمضان، کمک‌های فرهنگی را فراموش نکنند تا بتوانیم برای آغاز مدارس و هزینه‌های تربیتی دانش‌آموزان و رشد مباحث اخلاقی برنامه‌ریزی کنیم و کمبود بودجه را با کمک‌های مردمی جبران نمائیم.

معاون امور فرهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) همچنین ادامه داد: با توجه به شیوع کرونا، اولویت‌های برنامه‌های فرهنگی تغییر کرده  و آموزش و آگاه سازی در اولویت اول و پرداخت کمک هزینه به دانش‌آموزان و شهریه به دانشجویان در اولویت دوم و مباحث اردویی در اولویت سوم قرار دارد.

وی با اشاره به رویکرد جدید کمیته امداد استان قم گفت:برون سپاری خدمات آموزش خانواده یکی از رویکردهای معاونت فرهنگی طی سال جاری است، در این طرح بسیاری از برنامه‌های فرهنگی که در کانون انجام می‌شد با تعامل موسسات آموزشی در منازل مددجویان عملیاتی می‌شود.

معاون امور فرهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) عنوان کرد: هنوز اعتبار کلی برای سال جاری مشخص نشده است و با توجه به اینکه کرونا موجب تعطیلی اجتماعات، کلاس‌های آموزشی و اردوها و تفریحات و دانش آموزان و دانشجویان شد، اما فعالیت‌ها را تعطیل نکردیم و ملزم به اجرای مصوبات در فضای مجازی هستیم.

وی گفت: با مشارکت حوزه علمیه در فضای مجازی اقدام به تولید محتوا برای جامعه هدف خود کرده‌ایم  و مدیران کانال‌ها به صورت جهادی و داوطلبانه این محتواها را در اختیار اعضا قرار می‌دهند و در این راستا دو کانال بزرگ در ایتا با حضور مددجویان برای سنین مختلف شکل گرفته است که برای آقایان به نام سربازان ولایت و برای خواهران به نام بانوان فاطمی در دسترس قرار دارد.

صالحی افزود: تمامی زیرساخت‌ها در تشکیل این کانال‌ها و فعالیت اعضاء فراهم و مشکلات در باب فناوری رفع شده است و با هزینه‌هایی که در آموزش حضوری داشتیم، در این ایام اینترنت همراه خریداری کرده‌ایم و برگزاری مسابقات و برنامه‌های آموزشی و فرهنگی را از این طریق دنبال می‌کنیم و در قالب فایل‌های متنی و تصاویر و صوت این محتواها در اختیار مددجویان قرار می‌گیرد که قابلیت امتحان گیری و هشتک گذاری نیز در آن وجود دارد.

وی تصریح کرد:در گام جدید افزایش اعضا را در دستور کار داریم که با رایزنی با مدیریت ایتا قرار است بیش از 5 هزار نفر عضو داشته باشیم تا بتوانیم کلاس‌ها را غیرحضوری برگزار کنیم.

معاون امور فرهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) قم بیان کرد: نقش فرهنگ در رفع مشکلات و آسیب‌ها اهمیت زیادی دارد و مقام معظم رهبری تاکیدات زیادی بر برنامه‌های فرهنگی داردلذا وقتی خانواده از نظر روحی و جسمی و مالی کاملا تحت فشار قرار می گیرد، آن چه می‌تواند خانواده را نجات دهد تا به قهقرا نرود، تقویت مباحث فرهنگی، اعتقادی، عبادی و مذهبی است و ما با جدیت وارد این حوزه مهم شدیم تا مددجویان خلائی در این زمینه احساس نکنند، در واقع اجرای برنامه‌های فرهنگی نقش زیادی در کاهش آسیب های روحی و جسمی در تنگناهای اقتصادی بحران کرونا خواهد داشت که نتایج آن در کنار عملیات های بهداشتی در کنترل موفق این بیماری مشهود بوده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها