موج
کدخبر : ۳۲۷۲۲۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-327229

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان ضمن تبریک هفته سلامت از برنامه های متنوع در این هفته نام برد و گفت: 42 هزار دانش آموز کردستانی تحت پوشش سفیران سلامت قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، رشید قربانی ظهر امروز در مراسم نمادین نمادین تقدیر از مراقبین و مدافعین سلامت با تبریک هفته سلامت، به تشریح فعالیت و اقدامات آموزش و پرورش استان پرداخت و با اشاره به ساحت‌های شش گانه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، اظهار کرد: تعلیم و تربیت زیستی و بدنی یکی از ساحت‌های مهم سند تحول است و توجه به سلامت دانش‌آموزان یکی از وظایف و رسالت‌های اصلی آموزش و پرورش است.

وی با بیان اینکه سلامت همواره یکی از اولویت‌های زندگی انسان‌ها بوده است؛ خاطرنشان کرد: از میان هفت شاخص توسعه یافتگی جوامع، سلامت را به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی در نظر می‌گیرند.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان افزود: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش همواره به مقوله سلامت بسیار توجه شده و سلامت دانش‌آموزان از با اهمیت‌ترین مسائل در مدارس است.

قربانی با بیان اینکه وجه غالب فعالیت‌های آموزش و پرورش در تعطیلی مدارس به واسطه بیماری کرونا در حوزه آموزشی و درسی بوده است؛ گفت: سایر بخش‌ها و حوزه‌ها نیز با توجه به ماهیت فعالیت و شرایط موجود، نهایت تلاش خود را در نقش آفرینی و اثرگذاری در بحران ایجاد شده را داشته‌اند.

وی حوزه سلامت و بهداشت را از جمله بخش‌های فعال و پویا در این زمینه دانست و گفت: در این حوزه و در اواسط اسفندماه 98 با راه‌اندازی کمپین ( نه به سفر، نه به دید و بازدید، در خانه می‌مانیم) تلاش شد از ظرفیت دانش‌آموزان در قالب طرح سفیران سلامت دانش‌آموزی برای فرهنگ‌سازی و اقناع خانواده‌ها در راستای ماندن در خانه به عنوان بهترین راهکار مقابله با ویروس کرونا بهره برده شود.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان یادآور شد: در این طرح دانش‌آموزان با بارگذاری آثار خود در قالب شعر، نقاشی، دکلمه، دل نوشته، کلیپ و ... در اپلیکیشن مرتبط با کمیپن در این زمینه  به اندازه وسع خود نقش آفرینی کردند که در این زمینه بالغ بر 10 هزار اثر توسط دانش‌آموزان کردستانی خلق شده است.

قربانی اضافه کرد: همچنین مراقبین سلامت از طریق شبکه‌های مجازی تلاش کرده‌اند با تهیه کلیپ و فیلم‌های آموزشی راهکارهای پیشگیری از کرونا را به دانش‌آموزان و سایر افراد خانواده‌ها آموزش دهند.

وی از برگزاری یک دوره آموزشی هشت ساعته با عنوان« راه های مقابله با بیماری‌های تنفسی» با شرکت قریب به 20 هزار نفر از فرهنگیان استان خبر داد و گفت: با مساعدت وزارت متبوع اعتباری جهت آماده‌سازی مدارس و انجام ضدعفونی و گندزدایی مدارس در زمان بازگشایی اعتباری در حدود 2 میلیارد تومان به شهرستانها و مناطق تخصیص یافته است تا به محض فراهم شدن شرایط بازگشایی تمام مدارس برای حفظ سلامتی دانش‌آموزان و همکاران ضدعفونی شوند.

هفته سلامت

وی همچنین از راه‌اندازی 18 کارگاه تولید ماسک با استفاده از ظرفیت هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و با همکاری سپاه محترم بیت‌المقدس استان خبر داد و گفت: روزانه بیش از 20 هزار ماسک در این کارگاه‌ها تولید و ماسک‌های تولید شده به صورت رایگان در میان اقشار بی‌بضاعت و محروم توزیع می‌شود.

به گفته این مقام مسئول همچنین در راستای تامین و حفظ سلامتی کارکنان اداری ادارات آموزش و پرورش  شهرستان‌ها و مناطق بالغ بر 2500 لیتر مایع ضدعفونی کننده، 4 هزار جفت دستکش و 5 هزار عدد ماسک تهیه و توزیع شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان در بخش دیگری از سخنان خود به  برنامه‌های هفته سلامت اشاره کرد و گفت: برنامه‌های این هفته در آموزش و پرورش با شعار «حمایت همگانی از مدافعان سلامت» برگزار می‌شود.

قربانی با بیان اینکه امسال برنامه‌های گرامیداشت هفته سلامت، به دلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا، به شکل متفاوتی برگزار خواهد شد؛ گفت: در این هفته مدیران و روسای آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق با حضور در درب منازل از مراقبین سلامت و دانش‌آموزان برتر کمپین ( نه به سفر و نه به دید و بازدید، در خانه می‌مانیم) تجلیل خواهند کرد.

وی غربالگری کارکنان اداری آموزش و پرورش در سطح مناطق 16گانه با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی و هلال احمر را از دیگر برنامه‌های حوزه سلامت آموزش و پرورش استان در هفته سلامت عنوان کرد و گفت: با تقدیم آثار نقاشی، شعر و دلنوشته دانش‌آموزان از زحمات کادر پزشکی درمانی بیمارستان‌ها تقدیر به عمل خواهد آمد.

قربانی ابلاغ فراخوان جشنواره مختص دانش‌آموزان با هدف خلق آثار با موضوعیت بهداشت محیط در خانه سالم، بهداشت دهان و دندان در خانه سالم، تغذیه متعادل در خانه سالم، ایمنی در خانه سالم و تحرک بدنی در خانه سالم را از دیگر برنامه‌های هفته سلامت دانست .

وی عنوان کرد: در طول سال تحصیلی، حوزه سلامت و بهداشت با 16 برنامه و با هدف کلان تامین و حفظ سلامتی جسمی و روحی روانی دانش‌آموزان تلاش کرده با آموزش، دانش‌آموزان در دو بخش  بهداشت فردی و عمومی توانمند شوند و سواد سلامت آنان نیز ارتقا یابد.

وی اجرای طرح‌های مهمی چون سفیران سلامت دانش آموزی با پوشش بیش از 42 هزار نفر از دانش‌آموزان، طرح بهداشت  دهان و دندان با پوشش تمام دانش‌آموزان مقطع ابتدایی و دانش‌آموزان پایه هفتم، طرح ارتقای سلامت نوجوانی ویژه دانش‌آموزان مدارس شبانه‌روزی، طرح آهن یاری و مکمل یاری مختص دانش‌آموزان دختر متوسطه اول و دوم، طرح مدارس مروج، نظارت بر بوفه مدارس را از مهمترین طرح‌های اجرایی در حوزه سلامت آموزش و پرورش استان کردستان برشمرد که با زحمات  قریب به 200 نفر از مراقبین سلامت در سطح مدارس اجرا می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها