موج
کدخبر : ۳۲۶۶۵۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-326650

قدیری ابیانه در گفتگو با موج:

سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا گفت: اقدامات دولت برای مقابله با کرونا کافی نیست و شرایط را بدتر خواهد کرد.

محمد حسن قدیری ابیانه سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، با اشاره به فاز دوم مواجه با کرونا و دستور بازگشایی برخی مراکز توسط دولت، اظهار داشت: دو موضوع در رابطه با وضعیت کرونا وجود دارد یکی وضعیت گسترش کرونا و خطراتی که برای مردم دارد و دیگر مشکلات موجود در اقتصاد کشور است.

وی ادامه داد: متاسفانه دولت درآمد کافی ندارد تا بتواند در حین افزایش دوران قرنطینه، برای افرادی که مشکلات اقتصادی دارند، جبران مالی کند.

سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا با بیان اینکه متاسفانه دولت برای مقابله با شیوع کرونا به موقع اقدام نکرد، افزود:  قرنطینه باید خیلی زودتر انجام می شد تا آمار مبتلایان و مرگ و میر افزایش نمی یافت.

قدیری ابیانه با بیان اینکه متاسفانه در ایام عید دولت راه های سفر را نبست و شاهد افزایش تردد ها بودیم، تصریح کرد: در مجلس و دولت اختلافاتی هم برای واریز سهمیه بنزین وجود داشت که خوشبختانه انجام نشد؛ بنابراین بی تدبیری های دولت از یک سو و بی توجهی عده ای از مردم به این بیماری، منجر به افزایش شیوع ویروس کرونا شد که مهار آن را  مشکل کرده است.

وی ادامه داد: متاسفانه دولت برنامه ای برای برخورد با کسانی که تعلل می کنند، ندارد و سخت گیری های لازم را انجام نمی دهد و همین موضوع باعث شده که امر قرنطینه موفقیت های لازم را نداشته باشد.

دولت فشل و بی تدبیری داریم

وی با طرح این سوال که اگر بخواهیم شرایط قرنطینه را ادامه دهیم با فرض اینکه همه مردم رعایت کنند، منابع مالی افرادی که بیکار شده اند باید  از کجا تامین شود؟ گفت: یکی از راه ها این است که دولت بدون پشتوانه پول چاپ کند و آنرا در اختیار مردم قرار دهد که اگر این کار انجام شود ارزش پول کاهش و تورم افزایش می یابد.

قدیری ابیانه اظهار کرد: راه دیگر اینکه دولت تلاش کرد  وام 5 میلیارد دلاری از بانک جهانی بهداشت دریافت کند که در برگرداندن این پول، کشور به مشکل خواهد خورد ضمن اینکه با پرداخت این پول هم موافقت نشد.

سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا خاطرنشان کرد: برخی در این تصور هستند که دولت می تواند  مشکلات مالی را جبران کند اما این در حالیست که ما در شرایط تحریم به سر می بریم و حتی صادرات نفت خام که روزی 2 میلیون 300 هزار بشکه بوده به 300 هزار بشکه در روز کاهش یافته، پس این کار هم امکان پذیر نیست.

وی با بیان اینکه دولت فشل و بی تدبیری داریم، تصریح کرد: متاسفانه آقای روحانی اصلا خود را مسوول مبارزه با کرونا نمی داند و تدابیر لازم را انجام نمی دهد.

سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا خاطرنشان کرد: در کشور قبل از کرونا هم مشکلات اقتصادی وجود داشت و تنها 10 تا 20 درصد این مشکلات مربوط به تحریم هاست. 

بدهی هزار میلیارد تومانی دولت

وی با بیان اینکه متاسفانه جز پرتعطیلات ترین کشورها هستیم، گفت: تصور مردم از  درآمدهای نفتی غیرواقعی است در حالی که تولیدات نفتی کشور  2 میلیون بشکه کاهش یافته است و میزان بدهی دولت به هزار میلیارد تومان رسیده است.

بیشتر بخوانید:

آمریکا با ممانعت از ارسال دارو به ایران دست به ترور انسان ها زده است/ مبارزه با کرونا تدبیر دولت را می طلبد

مبارزه با کرونا امری جناحی و سیاسی نیست/ حضور یک روزه روحانی در ستاد مبارزه با کرونا قابل قبول نیست

سهل انگاری دولت در مقابله با شیوع کرونا

با "جهش تولید" باید تحریم ها را شکست دهیم/ ضرورت تقویت اقدامات دولت برای مقابله با کرونا

کرونا پیر و خسته بودن دولت را به خوبی نشان داد

صف گرسنگان در آمریکا وخامت اوضاع اقتصادی را نشان می دهد

قدیری ابیانه با اشاره به تظاهرات مردم آمریکا برای برداشته شدن قرنطینه، افزود: اینگونه تظاهرات ها نشان می دهد که کمک دولت آمریکا نمی تواند مردم را از فقر نجات دهد و صف گرسنگان در این کشور نشاندهنده وخامت اوضاع اقتصادی است.

مردم خود را مخاطب شعار های سال قرار دهند

سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا با اشاره به شعار " جهش تولید "، تصریح کرد: اگر در سال گذشته"رونق تولید" نیاز بود امسال باید"جهش تولید" داشته باشیم تا کاستی های گذشته جبران شود که لازمه این کار تغییر در سطح اقتصادی و فرهنگی مردم است.

وی ادامه داد: کلید پیشرفت کشور همان شعارهای سالی است که مقام معظم رهبری اعلام کرده اند به شرطی که مردم هم خود را مخاطب این شعار ها بدانند و فکر نکنند که تنها مسوولین، مخاطب این شعار ها هستند.

قدیری ابیانه در پایان با اشاره به انتخابات مجلس یازدهم ، خاطر نشان کرد: خوشبختانه در اسفند ماه مجلسی انتخاب شده که قطعا از مجلس فعلی بهتر است و امیدوارم که دولت بهتری هم بتوانیم انتخاب کنیم تا با مشارکت یکدیگر بتوانند مشکلات کشور را حل کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها