موج
کدخبر : ۳۲۲۰۹۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-322090

پزشکیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری:

نایب رییس مجلس گفت: باید از روز اول با موضوع به طور قاطع برخورد صورت می‌گرفت.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور و مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی امشب ۲۰ اسفندماه در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی مقابله با ویروس کرونا پرداختند.

مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با دعوت از وزیر بهداشت و کارشناسان مربوطه در صحن علنی حدود سه ساعت جلسه‌ای را برگزار کردیم گفت: از روز اول باید قم قرنطینه می‌شد، باید با بیماری با قاطعیت برخورد می‌کردیم، وقتی بیماری در حال گسترش است و دیگران را مبتلا می‌کند نباید اجازه دهیم تا عامل بیماری به راحتی در جامعه بگردد.

او ادامه داد: باید از روز اول با موضوع به طور قاطع برخورد صورت می‌گرفت، چین با قاطعیت ایستاد و منطقه ووهان را قرنطینه کرد و تدارکات و اقدامات لازم را انجام داد.

پزشکیان با اشاره به اینکه رئیس جمهور رئیس شورای عالی سلامت؛ است افزود: این شورا باید کل دولت را در این ماجرا درگیر می‌کرد، دولت و رئیس‌جمهور باید در خصوص بیماری مسئول باشند به طوری که رئیس مجلس هم خدمت مقام معظم رهبری نامه‌ای ارائه دادند تا مسئولیت این ماجرا پیگیری شود، در این گرفتاری دولت موظف است تمام وجود خود را بگذارد تا مشکل برطرف شود.

سردار جلالی گفت: وضعیت بیماری در کشورهای مختلف و در شرایط مختلف متفاوت است به عنوان مثال وضعیت سفید یعنی که هیچ گزارشی از کرونا در کشور اعلام نشده است. این گزارش‌ها از آزمایشگاه‌های مختلف بر اساس سلسله مراتب موجود اعلام می‌شود اما بر اساس جمع بندی و در بیست و چهارم بهمن ماه اعلام کردیم که هیچ مورد کرونا در کشور وجود ندارد و این به معنای آن است که هیچ گونه مورد کرونایی به صورت رسمی اعلام نشده است؛ البته ممکن است مواردی در جاهای مختلف وجود داشته باشد اما به صورت رسمی اعلام نشده است.

وی افزود: ما در همان زمان و بعد از گسترش ویروس کرونا در چین جلسه قرارگاه پدافند غیرعامل را تشکیل و شرایط را برای آنها تشریح کردیم و اقدامات مرحله پیشگیری و مقابله با گسترش ویروس کرونا در کشور را بررسی و دستورالعمل‌های لازم را اعلام کردیم تا هر دستگاه بداند چه اقدامی باید انجام دهد. در آن دستورالعمل‌ها تک تک مسئولیت‌های دستگاه‌های مختلف را اعلام کرده بودیم.

سردار جلالی ادامه داد: در آن زمان ما تیم‌هایی را برای بررسی کنترل ورود و خروج‌های مسافران خارجی در فرودگاه اعزام کردیم تا مشخص شود که کنترل ورود کشور به چه شکلی است که در حوالی پنجم تا دهم بهمن صورت گرفت و ما گزارش‌هایی را تهیه و به وزارت دفاع اعلام کردیم تا دستگاه‌هایی برای تشخیص حرارت بدن مسافرین تولید و در اختیار آنها قرار گرفت.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: ما در سالهای گذشته سازمان پدافند زیستی را طراحی و برنامه ریزی های موجود را انجام و ساختارهای مختلف را تعیین و ابلاغ کرده و قرارگاه زیستی را فعال کردیم. در ابتدای بهمن تا اواخر بهمن ما در ۱۰ استان سازمان پدافند زیستی را تشکیل و در جلسات مختلف وظایف آنها را به آنها اعلام کردیم که قبل از اعلام رسمی ویروس کرونا انجام شد و به صورت رسمی اعلام شد و ستاد ملی مبارزه با کرونا که تشکیل شد ما دیدیم که اسم سازمان پدافند غیر عامل در این ستاد ملی وجود ندارد و من به عنوان نماینده ستاد کل در این جلسات شرکت می‌کنم.

وی افزود: ما از ابتدای بهمن تا انتهای بهمن ۴ دستورالعمل به تک تک استان‌ها ارسال کردیم تا نسبت به شرایط مختلف اقدامات موجود را انجام دهند و تمام استانداران با حکم رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به عنوان فرمانده قرارگاه زیستی در استان اعلام شده و فرمانده سپاه استان نیز در جایگاه جانشین آنها قرار گرفتند.

بصورت قاطع نمی‌توان گفت که این ویروس جنگ بیولوژیک هست یا خیر

سردار جلالی در مورد بیوتروریسم بودن ویروس کرونا گفت: برای این ویروس گمانی اولیه وجود داشته که یک طغیان طبیعی و بدون دخالت انسان و یا یک نشت آزمایشگاهی از آزمایشگاه یوهان چین بوده است و گمانه زنی سوم این است که این ویروس یک مدلی از جنگ بیولوژیک باشد؛ در این خصوص گمانه زنی‌های متفاوتی وجود دارد که آیا این جنگ برای کشتن اتخاذ شده، یعنی دستکاری شده و برای کشتن است مانند آنچه در جنگ جهانی دوم بود و مسئله دیگری که این ویروس برای بحث اقتصادی و تأثیر اقتصادی بر کشور هدف طراحی شده است و درصد کشتار آن کم اما فراگیری فراوان دارد که شاید بخواهند از آن طریق کشور هدف را تحت تأثیر قرار دهند.

وی ادامه داد: در این حوزه حدود ۶۰ درصد از فضای موضوع رسانه‌ای است که با استفاده از رسانه صنایع و مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهند، به عنوان مثال شبکه بی‌بی‌سی ۱۲۰ برنامه تولید می‌کند که ۸۰ مورد آن مربوط به ایران است و در داخل یک شرایط منفی هم شکل گرفته است؛ البته برای اینکه مطمئن شویم یک جنگ بیولوژیک است باید از طریق ویروس شناسی و بررسی در آزمایشگاه‌ها این اطمینان را به دست آوریم.

سردار جلالی با اشاره به برخی اقدامات انجام شده، گفت: ما برای بررسی این موضوع انجمن ویروس شناسی کشور را دعوت و در یک جلسه به بررسی موضوع پرداخته ایم؛ البته به صورت قاطع نمی‌توان گفت که این ویروس جنگ بیولوژیک هست یا خیر البته بخش زیادی از ویژگی‌های یک جنگ بیولوژیک را دارد.

وی با اشاره به آزمایشگاه بیولوژیک آمریکا در اطراف ایران، چین و روسیه، گفت: این ویروس بخش زیادی از ویژگی‌های جنگ بیولوژیک را دارد اما می‌توان با بررسی بیشتر توسط متخصصین ویروس شناسی مشخص شود که آیا این یک جنگ بیولوژیک است یا خیر.

ستاد ملی مقابله با کرونا باید به ریاست رئیس‌جمهور یا معاون اول شکل بگیرد

سردار جلالی با بیان اینکه پدافند زیستی تنها مسئله پزشکی نیست و بخش‌های مختلفی دارد، گفت: پدافند زیستی ابعاد مختلفی از جمله بهداشت، امکانات و تجهیزات را در بر می‌گیرد اما وقتی این کار به وزارت بهداشت سپرده می‌شود کارهایی به او داده شده که در اختیار او نیست و توان انجام آن را ندارد و ما می‌بینیم که مواجه می‌شویم با احتکار ماسک.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل افزود: سازمان پدافند غیر عامل کشور تمامی برنامه‌ها، آموزش‌ها و ساختارسازی و رزمایش‌های مختلف را انجام داده و آمادگی‌های لازم را داریم و در سال گذشته سناریو مشابه کرونا که امروز وجود دارد را تمرین کردیم اما وقتی در شب عملیات و آغاز موضوع شما ساختار را به هم می‌زنید آن آمادگی‌ها را از بین می‌برد، زیرا کسی یاد نگرفته است که از پزشک دستور بگیرد، در دستگاه مانند دستگاه اجرایی، پلیس و بخش صنعتی از یک پزشک دستور نمی‌گیرند و این وظیفه باید به عهده یک استاندار بر اساس ساختار قرار می‌گرفت. ستاد ملی مقابله با کرونا نیز باید به ریاست رئیس‌جمهور یا معاون اول شکل بگیرد و این مهم یک ضرورت بسیار جدی است که می‌تواند به رفع بحران موجود کمک بسیاری کند.

وی افزود: وقتی که وزارت بهداشت تصمیم می‌گیرد که گردشگری و مسافرت تعطیل شود بخشی از آن اقتصاد است بخش‌هایی مانند گردشگری، هتلداری و مسائلی جانبی تعطیل می‌شود و به شدت اقتصاد را تحت تأثیر قرار می‌دهند؛ پس باید تصمیم گیری و برنامه ریزی درست در این زمینه وجود داشته باشد.

سردار جلالی با اشاره جنگ رسانه‌ای و بمباران اطلاعاتی دشمن علیه کشورمان در شرایط کنونی گفت: اخبار بخشی از پدافند زیستی است و اقدامات مقابله کار رسانه‌ای است، رسانه باید کارهای آموزشی را انجام دهد، مانند اقداماتی که در روزهای اخیر انجام داد و با برنامه‌های مختلف فضا را آرام کند، به همین دلیل است که در آمریکا یک ستاد ویژه‌ای برای اعلام اخبار کرونا تشکیل شده و اگر کسی غیر از این ستاد اخبار کرونا را اعلام کند جریمه می‌شود. ما باید یک ستاد رسانه‌ای برای مقابله با جنگ رسانه‌ای و اخباری که در فضای موجود وجود دارد تشکیل دهیم.

وی خاطر نشان کرد: در یک سوم کشورهای درگیر در کل دنیا، مسئول ستاد ملی مبارزه با کرونا رئیس جمهور است و در برخی کشورها برای کنترل موضوع ارتش به میدان آمده است. در این شرایط بر اساس قانون موجود کشور ما بهترین کسی که می‌تواند شرایط را مدیریت کنند رئیس‌جمهور یا معاون اول رئیس جمهور است.

دولت با تمام وجود به صحنه بیاید

پزشکیان با اشاره به اینکه وزیر بهداشت مجبور است تا سیاست دولت را پیگیری کند افزود: ما می‌گوییم باید قانون اجرا می‌شد و رئیس دولت و کل سیستم با تمام وجود به صحنه می‌آمدند و خانه به خانه پیگیر ماجرا می‌شدند، دولت باید زندگی و خدمات مردم را تدارک می‌کرد، اگر قانون را درست اجرا می‌کردیم دیگر وزیر بهداشت گیر نمی‌کرد که نتواند حرفی بزند، باید به وزارت بهداشت کمک کرد، باید دولت با تمام وجود به صحنه بیاید و همه با قاطعیت بایستند لذا با شل کن و سفت کن نمی‌توان کاری را انجام داد.

پزشکیان با اشاره به اینکه رئیس جمهور رئیس شورای عالی سلامت؛ است افزود: این شورا باید کل دولت را در این ماجرا درگیر می‌کرد، دولت و رئیس‌جمهور باید در خصوص بیماری مسئول باشند به طوری که رئیس مجلس هم خدمت مقام معظم رهبری نامه‌ای ارائه دادند تا مسئولیت این ماجرا پیگیری شود، در این گرفتاری دولت موظف است تمام وجود خود را بگذارد تا مشکل برطرف شود.

پزشکیان گفت: رئیس مجلس به مقام معظم رهبری در مورد تغییر ریاست ستاد مقابله با کرونا نامه نوشت.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ۲۲ نماینده از۱۰۰ نماینده مجلس تست مثبت داشتند گفت: دولت و معاونان رئیس جمهور باید با قدرت بایستند تا با تمام وجود مشکل موجود در کشور را برطرف کنند، باید به یکدیگر کمک کنیم لذا برخورد صادقانه اگر تلخ باشد بهتر از برخورد‌های دیگر است.

وی با اشاره به اینکه باید از ابتدای بروز بیماری با قاطعیت برخورد می‌شدخاطرنشان کرد: طبق قانون باید ستاد‌های استانی، شهرستانی و منطقه‌ای وارد عمل می‌شدند و خانه به خانه را مانیتور و نظارت می‌کردند، در این صورت کسی نمی‌تواند آمار غلط و یا اطلاعات غلط بدهد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    اگربفکر مردم بودند روز اول قم راقرطینه میکردنند جواب اینهایی که ازکرونا میمیرند گند کیست نه جلوی گرانی گرفتیدنه کرونا چاره ای نیست خدایا ماست میسوزم ومیسازیم یاحق

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها