موج
کدخبر : ۴۰۲۶۵۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-402658

معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد؛

حال که به علت افت تحصیلی دانش آموزان بازگشایی مدارس بهترین راهکار است و با آغاز به کار مدارس به صورت حضوری، دغدغه همه گیری کرونا و سرایت آن به دانش آموزان افزایش یافته؛ این در حالی است که واکسن کرونا به عنوان مهمترین راه حل برای این مسئله مطرح شده است.

مسعود شریفی، معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج یزد، بیان کرد: آن چیزی که به صورت عملیاتی به دانشگاه های علوم پزشکی تاکنون ابلاغ شده است واکسیناسیون دانش آموزان 12 تا 18 ساله، است.

وی اعلام کرد: این گروه سنی با همان واکسن سینوفارم که به گروه های بزرگسال تزریق می شود واکسینه می شوند.

 شریفی گفت: در مورد گروه سنی ۱٢ تا ۱٧ سال دستورالعمل اجرا به دانشگاه علوم پزشکی ابلاغ شده است.

شریفی در ادامه درباره واکسیناسیون اتباع بیگانه، در دو گروه مجاز و غیر مجاز، بیان کرد: واکسیناسیون اتباع مجاز که دارای کارت یا پاسپورت می باشند در حال انجام است، ولی در رابطه با اتباع غیر مجاز با توجه به اینکه کد هویتی ندارند قرار است در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیم گرفته شود که واکسیناسیون آن ها به چه نحوی انجام و ثبت گردد و ما منتظر ابلاغیه وزارت بهداشت یا ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم.

معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد درباره اینکه آیا ثبت نام دانش آموزان برای دریافت واکسن در سایت مذکور اجباری است، توضیح داد: در استان یزد به علت پایگاه های زیاد، ازدحام جمعیت نداریم و بدون ثبت نام هم افراد مراجعه کننده واکسینه می شوند و حقیقتاً الزامی به ثبت نام در سامانه سلامت نیست.

واکسیناسیون اطفال را در دستور کار نداریم

وی در پاسخ به اینکه از نظر شما نیازی برای واکسیناسیون اطفال وجود دارد یا خیر؟، افزود: در مورد واکسیناسیون اطفال از دو جنبه باید نگاه کرد؛ از یک نظر اینکه خودشان بیمار شوند و جلوگیری کنیم که خوشبختانه در دوران کرونا ما این مشکل را در مورد اطفال نداشتیم، دوم اینکه با واکسیناسیون از ناقل شدن آن ها جلوگیری شود تا زنجیره انتقال قطع شود و اینگونه ایمنی جامعه بالا رود و به ایجاد مصونیت اجتماعی کمک کند که اگر از این دید نگاه کنیم شاید کمیته علمی کشوری به این نتیجه برسد که این گروه ها هم واکسینه شوند برای اینکه پوشش کلی واکسیناسیون در جامعه بالا رود.

شریفی در مورد واکسیناسیون اطفال زیر ٨ سال، گفت: در این مورد واکسن هایی بعضاً در کشورهای دیگر مورد کارآزمایی قرار گرفته و حتی بعضی کشورها مثل کوبا مجوزهایی هم برای واکسیناسیون بالای 2 سال داده اند ولی در برنامه ملی ایمن سازی کشورمان هنوز چنین چیزی مطرح نشده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها