موج
کدخبر : ۳۳۹۳۷۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-339379

شهردار اصفهان:

شهردار اصفهان گفت: میراث پارک طبیعی شرق امانت و میراثی است که باید برای نسل های آینده به خوبی حفظ و نگهداری و توسعه داده شود.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان،  قدرت اله نوروزی در بازدید از پارک بزرگ طبیعی شرق اصفهان بیان داشت: انتظار می‌رود اصفهان در آینده بتواند فضای سبزی مبتنی بر شرایط موجود طراحی و اجرا کند و قطعا با مدیریت بهینه منابع آبی، شاهد حفظ و گسترش فضای سبز خواهیم بود.

وی ضمن تشکر از اقدامات انجام شده توسط معاونت خدمات شهری، مدیریت پروژه پارک طبیعی شرق، منطقه 4 شهرداری و سازمان پارکها و فضای سبز در خصوص حفظ هویت اراضی و فضای سبز شرق و توسعه آن با توجه به شرایط کم آبی و کاشت گونه های متناسب با اقلیم شرق، افزود:  این سرمایه عظیم، امانت و میراثی است که باید برای نسل های آینده به خوبی حفظ و نگهداری و توسعه داده شود.

نوروزی اضافه کرد: با توجه به شرایط کم‌آبی، سیاست شهرداری کاشت و استفاده از گونه‌های گیاهی با مصرف آب کم است که تدریجا در دستور کار شهرداری قرار گرفته است و در این میان انتخاب گونه‌هایی متناسب با شرایط اکولوژیک و اکوسیستم اصفهان اهمیت زیادی دارد، بدین ترتیب تلاش شد به تدریج گونه‌های گیاهی و چمنهای مقاوم به خشکی را جایگزین گونههای آب بر شود .

وی با اشاره به احداث و به روز رسانی تصفیه ثانویه و فیلتر املاح و عناصر مضر در آبیاری، تاکید کرد: امروز بهترین راه تأمین آب فضای سبز در بسیاری از کشورها استفاده از پساب تصفیه شده در شهرها است، زیرا در شرایط خشکسالی چاره‌ای غیر از استفاده از این پساب برای آبیاری فضای سبز نیست، تا شهر فعال است، پساب وجود دارد، البته در کنار آن، توسعه، ترمیم و به روزرسانی سیستم آبیاری اهمیت ویژه دارد.

این مقام مسئول بر لزوم احداث ایستگاه و مرکز آتش نشانی در شرق جهت آموزش پرسنل و جلوگیری از خطرات احتمالی تاکید کرد و افزود: به منظور حفظ حداکثری فضای سبز این محدوده و همچنین تسریع در برنامه ریزی و اجرای فاز2 پردیس اشراق در منطقه گردشگری در شرق اصفهان واقع در دامنه کوه نخودی، حفظ جدی حریم و اراضی شرق و نهایتا تبدیل این منطقه به قطب گردشگری در شرق الزامی است.

شهردار اصفهان ضمن تشکر از کارشناسان، مهندسان و کارکنان خدمات و فضای سبز شهر اصفهان، تصریح کرد: دغدغه‌های ما در عرصه حفظ و نگهداری فضاهای سبز با تلاش این عزیزان مرتفع شده است، به هر طریق ممکن اجازه نخواهیم داد این فضای سبز شهری از بین برود، من به پشتوانه توان شما این صحبت را کردم و شما اثبات کردید که توان هر اقدامی را دارید.

پارک طبیعی شرق جایگزین کوه صفه و قطب گردشگری بین‌المللی

در ادامه این جلسه، معاون خدمات شهری و رییس کمیته عالی شرق، طی سخنانی، در خصوص محدوده این پارک، گفت : حدود 1000 هکتار از 3700 هکتار فضای سبز شهرداری اصفهان در محدوده پارک طبیعی شرق در مناطق 4، 6 و 15، میدان میوه و تره بار و باغ رضوان قرار دارد، در واقع محدوده پارک طبیعی شرق، حدود یک چهارم مساحت فضای سبز در اختیار شهرداری اصفهان را شامل می‌شود. این محدوده از کارخانه قند و در حاشیه اتوبان شرق آغاز و تا رودخانه زاینده رود در منطقه فیزادان و سازمان آرامستان ادامه دارد.

حسین امیری تصریح کرد: با توجه به استقبال زیاد شهروندان از کوه صفه، نیاز بود جایگزینی برای آن تعریف شود، در این راستا با برنامه ریزی و فراهم آوری امکانات در شرق اصفهان و همچنین وجود شهربازی رویاها در کنار کوه نخودی، با اجرای طرح گردشگری پردیس اشراق (فاز2 کوه نخودی9) در آینده‌ای نزدیک، این محدوده به قطب گردشگری بین‌المللی تبدیل می‌شود.

وی افزود: عرصه 2400 هکتاری تحت مالکیت شهرداری در شرق اصفهان، شامل پارک خانواده 244 هکتار، پارک کوهستانی 352هکتار، پارک طبیعی 969 هکتار، پارک حفاظتی 617 هکتار و پردیس علم و فن-آوری 223 هکتار است، در مجموع تاکنون 700 هکتار فضای سبز جنگلی فعال احداث و 40هکتار پارک کوهستانی اشراق احداث شده که به عنوان مرکز تفریحی، پیش بینی شده است.

این مقام مسئول گفت: برای نخستین بار تصویربرداری هوایی با به روزترین تکنولوژی انجام و تعداد 301 هزار درخت به همراه گونه های گیاهی، تشتک های خالی، درختان آفت زده و... شناسایی شد که آمار بدست آمده جهت بهره‌برداری و برنامه‌ریزی در محدوده فضای سبز و کاشت گونه‌های متناسب با اقلیم در اختیار سازمان پارک‌ها و فضای سبز و معاونت برنامه‌ریزی قرار داده شد،

وی گفت: گونه های غالب پارک جنگلی شرق کاج، زیتون، سرونقره ای،‌ زبان گنجشک، عرعر، توت، ارغوان،‌ نوش، اقاقیا، ‌بنه(پسته کوهی)، داغداغان، بلوط زاگرس، اکالیپتوس، انار، انجیر و... است.

 معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان در خصوص تأمین منابع آب عرصه، تصریح کرد: تامین منابع آب این عرصه در ابتدا از چاه های شهرداری و شخصی، کانال آب گورت و کانال «جی شیر» انجام و سپس با توجه به کاهش آب و ضرورت استفاده پساب از تسویه خانه جنوب، ‌پساب سپاهان شهر از طریق لوله از مسیر پمپاژخانه «فیزادان» تا منبع ژئوممبران در شرق، منتقل و تأمین شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها