موج
کدخبر : ۲۶۸۳۵۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-268355

نقطه سر سطر

کمپین نوروز ساده که توسط امام جمعه اردبیل کلید خورده است موضوعی است بسیار مهم که مستقیما انگشت بر اصلاح زیرساخت های فرهنگی گذاشته است.

شهروز کامجو-خبرگزاری موج،صدای شکستن استخوان های خانواده ها در زیر آوار بی رحمانه مشکلات اقتصادی، زنگ خطری است که در گوش قشر وسیعی از جامعه جیغ می کشد. اما جامعه ما در «رودربایستی فرهنگی» منگنه شده و زجر فقر و شرمندگی را با کاریکاتوری مشمئز کننده از پوزخندهای یخ زده، بر چهره های محزون بزک کرده است.

در این وانفسای «ترسیدگی از تغییر»، فراخوان امام جمعه اردبیل نقطه ای است بر انتهای سطر «وادادگی فرهنگی» نقطه سر سطر.

آغاز تقریر سطر جدید فرهنگی با این کمپین می تواند نوری باشد که در تاریکی مطلق تابیدن می گیرد.

اما نباید فراموش کرد که میزان انباشت سرخوردگی و حسرت در جامعه ما به نقطه بحران رسیده و طبیعی است که در برابر این کمپین واکنش های هیجانی و معکوس خودنمایی کند. ایجاد استحکاک و مقاومت در برابر تغییر یک اصل انکار ناپذیر است. تخلیه انرژی های منفی ناشی از انباشت فشارها، مقاومت در برابر تغییر را سخت تر، تندتر و پرخاشگرانه تر نیز خواهد کرد.

 آیا ما در هیچ حوزه ای ریخت و پاش مالی نداریم؟ آیا ما در هیچ مراسمی و علی الخصوص مراسمات منتسب به دولتی و حکومتی تاکید بر باشکوه تر بودن مراسمات و به تبع آن دست و دلبازی اقتصادی نداریم ؟ اینها سوالاتی است که در مواجهه با افکار عمومی باید جواب های قانع کننده ای برای آن یافت، بلاشک واقعیت با هیچ توجیهی قابل کتمان نخواهد بود.

اما سوال اساسی اینجاست که تغییر فرهنگ را از کجا باید شروع کنیم ؟ از کمپین کار برای همه ؟ از کمپین پول برای همه ؟ از کمپین خرید برای همه ؟ یقین دارم اگر هر کدام از این کمپین ها راه اندازی شود باز هم لمپن هایی پیدا خواهند شد تا خرده فرمایش نمایند که : « در این شرایط اقتصادی کار کجا بود، میخواهند سر مردم را شیره بمالند » یا « در این هیاهوی اختلاس ها پول کجا بود، میخواهند مردم را سرگرم کنند » یا « با این وضعیت مدیریتی کالای مرغوب و ارزان کجا بود، میخواهند توجیه کنند» و ....

کمپین نوروز ساده گرچه با حملات ساده لوحان سطحی نگر مواجه خواهد شد اما میتواند آغازی باشد برای اصلاحات فرهنگی و مشارکت های مردمی برای تغییرات در سبک زندگی و سنت ها و مراسمات ، به شرطی که در سایر حوزه ها و آسیب ها با همین جدیت و پشتیبانی ورود کرده و در صدد جلب اعتماد عمومی گام بردارد.

امید است سطر اول این تحولات با همه نامهربانی های همیشه معترضان روشنفکر مآب  و کاستی های مجریان آن، پر و پیمان نگاشته شود تا در آینده کتابی از تغییرات در سبک زندگی مایه مباهات ما در تاریخ باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها