پلیس راهنمایی رانندگی چندسال است که برای تشخیص میزان سالم بودن خودرو، داشتن معاینه فنی را برای رانندگان الزامی کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج، آلودگی هوا عبارت از وجود یک یا چند آلاینده در هوای آزاد که بیش از هر آلودگی دیگری جان انسان‌ها را می گیرد.

بیشتر آلودگی‌ های مصنوعی ناشی از فعالیت وسایل نقلیه و کارخانه‌ها هستند و با توجه به اینکه آلودگی هوا در فصل‌های سرد سال افزایش می‌یابد لذا پرداختن به این بحران پیش از شروع فصل‌های سرد امری ضروری است. 

طرح کاهش (کنترل آلودگی هوای شهر) با هدف‌ گیری معاینه فنی خودروها، آلایندگی اتوبوس‌ها (اعم از اتوبوس‌های سرویس ارگانی و حمل مسافر)، ناوگان حمل بار (اعم از وانت‌ها، کامیونت‌ها و کامیون‌ها) جهت کاهش آلودگی هوا در حال حاضر در محدوده طرح ترافیک و محدوده زوج و فرد در ساعات اعمال این طرح در حال اجراست.

فاز دوم طرح کاهش در سراسر شهر تهران و در هفت روز هفته به‌صورت 24 ساعته از شنبه 26 آبان اجرایی شده است و خودرو های فاقد معاینه فنی جریمه می شوند.

بر اساس قانون و مطابق اعلام پلیس راهور تهران بزرگ، خودروهای فاقد معاینه فنی روزانه ۵۰ هزار تومان جریمه می شوند و میزان این جریمه بعد از یک ماه تردد به ۱٫۵ میلیون تومان می رسد.

گفتنی است؛ دوربین های نظارتی شبها هم فعال شده و تخلف نداشتن معاینه فنی را ثبت خواهند کرد.

موارد نقض معاینه فنی خودروها

دودزا بودن، صدای ناهنجار، نقص در سیستم روشنایی از موارد نقض معاینه فنی وسایل نقلیه است. همچنین نقض در سامانه ترمزها، نداشتن برف پاک کن در مواقع بارندگی، نداشتن زنجیر چرخ یا لاستیک یخ شکن در مواقع یخ بندان، شکستن شیشه جلو به صورتی که مانع دید راننده باشد، نقض در تجهیزات ایمنی مانند کمربند و کیسه هوا از جمله موارد نقض معاینه فنی است.

معاینه فنی خودرو

شرایط معاینه فنی خودروها

در قانون جدید شرایط معاینه فنی خودرو‌ها در سال ۹۷ آمده است که خودرو‌های تا ۴ سال ساخت نیازی به دریافت معاینه فنی ندارند و خودرو‌های فاقد آن روزانه ۵۰ هزارتومان جریمه می‌شوند.

مقرر شد برای خودروهای دوگانه سوز  براساس مصوبه هیات وزیران با عمر مخزن بیش از ۶ سال علاوه بر معاینه فنی بنزینی، تست هیدروستاتیک که مخصوص مخزن گاز CNG این خودروهاست، نیز انجام گیرد.

مدارک مورد نیاز معاینه فنی

مدارک لازم برای معاینه فنی خودرو شامل اصل کارت یا سند خودرو و فرم تشخیص عیوب ظاهری می باشد.

مراحل دریافت معاینه فنی

برای دریافت معاینه فنی خودرو چند مرحله باید انجام داد که به شرح زیر است:

مراحل اخذ کارت معاینه فنی

با ورود به مرکز مشخص شده، لازم است که اطلاعات کامل خودرو خود را با در دست داشتن مدارک لازم معاینه فنی در سیستم ثبت کرده و پس از ثبت یک بارکد دریافت نمایید. این بارکد در تمام مراحل انجام معاینه فنی توسط دستگاه خوانده می‌شود و به این معنی است که هیچ ماشینی بدون ورود به مراکز معاینه فنی خودرو نمی‌تواند کارت معاینه فنی دریافت نماید. 

گفتنی است، پرداخت هزینه لازم در این قسمت، جزو مدارک لازم برای معاینه فنی است.

بررسی ظاهری خودرو

 نخستین مرحله معاینه فنی بررسی ظاهری خودرو است در این مرحله خودروی شما از بابت داشتن چراغ های سالم، سالم بودن آیینه‌ها و شیشه‌ها، داشتن کمربند ایمنی و بوق و نداشتن روغن سوزی ….. بررسی می‌شود. بستن ادوات و تجهیزات غیر استاندارد بر روی خودرو یکی از عوامل مردودی در این مرحله است.

آزمون آلاینده‌های خروجی از خودرو

آزمون آلاینده‌های خروجی آلودگی هوای کلانشهرها قاتل سلامتی شهروندانی است که هر روز در این شهرها ساعت ها رفت و آمد می کنند مرحله سوم معاینه فنی اندازه گیری میزان انتشار سطح آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز خودروها مثل HC، CO، CO2، O2 است. در این مرحله وضعیت سلامت خودرو از لحاظ تولید آلایندگی در دو دور موتور (دور آرام و rpm 2500) براساس حدود مجاز اعلامی از طرف سازمان حفاظت محیط زیست مورد ارزیابی قرار می گیرد. پایش گازهای آلاینده خروجی از اگزوز در معاینه فنی معمولی تنها در دور آرام و در معاینه فنی برتر در هر دو دور موتور انجام می‌گردد. در حال حاضر معاینه فنی برتر که تنها در این آزمون با معاینه فنی معمولی متمایز است کاملا اختیاری می باشد.

آزمون چراغ‌ های جلو

حتما پیش آمده که وقتی مشغول رانندگی بوده‌اید نور چراغ اتومبیلی که از روبرو می‌آید اذیتتان کند. مرحله چهارم معاینه فنی خودروها سنجش و کنترل شدت نور چراغ‌های جلو و میزان انحراف پرتوهای آنهاست بوسیله دستگاه‌های این بخش می‌توان نور چراغ های جلو اتومبیل‌ها را مورد آزمون قرار داد و نتیجه را برای باز بینی در رایانه ذخیره کرد.

آزمون لغزش جانبی 

آیا تا به حال شاهد لاستیک سایی و انحراف خودرو از مسیر مستقیم بوده‌اید؟ گام پنجم معاینه فنی تعیین میزان باز یا بسته بودن دهانه چرخهای هر یک از محورهای خودروی شماست این آزمون نشان می دهد که انحراف یک خودرو پس از طی کردن یک کیلومتر در راستای مستقیم چقدر است.

آزمون کمک فنر

مرحله ششم معاینه فنی ارزیابی درصد کارایی کمک فنرهای محورهای جلو و عقب خودرو است. دستگاهی که در این بخش قرار دارد نتایج این آزمون را به دو شکل گرافیکی و عددی نشان می‌دهد. خرابی کمک فنر یکی از علل واژگونی خودرو در سر پیچ‌ها است.

آزمون ترمزها

سیستم ترمز خودروها آنقدر مهم است که با کوچکترین اختلال خطر را دقیقا بیخ گوشتان قرار می‌دهد.مرحله هفتم معاینه فنی هم به سنجش قدرت ترمز‌گیری هریک از محورها و قدرت عملکرد ترمز دستی اختصاص دارد. دستگاه این بخش حد نهایی شتاب ترمز گیری خودرو را جهت ارزیابی وضعیت سیستم ترمز محاسبه می‌نماید.

آزمون اتصالات جلوبندی و اهرم بندی

سیستم تعلیق خودروها از یک سری قطعات تشکیل شده که به هم وصل شده‌اند. نامناسب بودن اتصال هریک از قطعه‌ها می‌تواند حادثه آفرین باشد. مرحله هشتم معاینه فنی بررسی وضعیت نحوه اتصال این قطعات در جلوبندی خودرو است. دستگاهی که در این بخش قرار دارد قطعه‌های جلوبندی خودرو را زیر فشار و کشش قرار می‌دهد تا لقی و ضعف اتصال‌ها مشخص شود.

صدور برگه معاینه فنی

آخرین مرحله کار شما صدور گواهی معاینه فنی است که در صورت قبولی در آزمون‌ها  بعد از انجام آزمون‌های مختلف نتایج آن توسط مسئول مربوطه کنترل شده و در صورت قبولی، گواهی انجام معاینه فنی و برچسب برای خودرو شما صادر می‌گردد.

معاینه فنی خودرو1

هزینه معاینه فنی ۹۷

مراکز معاینه فنی کشور با توجه به خدماتی که ارائه می دهد، هزینه چندانی از شما نمی‌گیرند.

طبق آخرین مصوبه هیئت وزراء ، نرخ ورود به مراکز معاینه فنی و دریافت برگه معاینه فنی در سال ۹۷ مبلغ ۲۲ هزار تومان تعیین شده است.

در صورتی که ماشین از صدور برگه معاینه فنی مردود شود و مشکل فنی داشته باشد، بابت هزینه ورود مجدد ۵٫۰۰۰ تومان اخذ می گردد(ضمنا خودروها در صورت مردودی بایستی قبل از ۱۵ روز٬ ایراد را برطرف و مجددا به همان مرکز مراجعه کنند).

همچنین علاوه بر مبلغ ۲۲٫۰۰۰ تومان، برای خودروهایی که دو مخزن دارند نیز ۶۲ هزار تومان برای تست هیدرواستاتیک هر مخزن و ۳۵ هزار تومان هزینه باز و بسته کردن مخزن می باشد.

معاینه فنی خودروی سبک عادی (معمولی-برتر): ۲۲ هزار تومان

معاینه فنی خودروی سنگین: ۳۵ هزار تومان

معاینه فنی موتورسیکلت: ۱۰ هزار تومان

تست مجدد در صورت مردودی: ۵ هزار تومان

معاینه فنی 3

نحوه نوبت دهی معاینه فنی

با ارسال عدد ۱ به سامانه پیامکی ۲۰۰۰۱۱۲ و یا از طریق سایت معاینه فنی به آدرس inspection.tehran.ir در مراکز از طول صف مطلع شوید و خلوت‌ترین مرکز را براحتی انتخاب کنید.

با استفاده از خدمات سامانه نوبت‌دهی آنلاین در سایت ستاد معاینه فنی به آدرس با تعیین وقت قبلی به مرکز مورد نظر مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید:

جریمه 50 هزار تومانی در انتظار مالکان خودروهای فاقد معاینه فنی در تهران

شهروندان نباید اخذ گواهی معاینه فنی را به لحظه آخر موکول کنند

جریمه نداشتن معاینه فنی مشخص شد/۵۴ درصد آلودگی هوای تهران از اگزوز کامیون ها و اتوبوس ها

تردد خودروهای بدون معاینه فنی، ممنوع!