موج
کدخبر : ۳۰۹۳۴۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-309345

انتظامی در اختتامیه سینماحقیقت خبر داد:

رییس سازمان سینمایی از افزایش بودجه های حمایتی برای سینمای مستند همچنان که در سال 98 نسبت به 97 افزایش یافته بود، در سال آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت دوشنبه 25 آذرماه با حضور حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی، علی ربیعی سخنگوی دولت، علیرضا رضاداد مشاور ارشد سازمان سینمایی، امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات، محمد حمیدی مقدم دبیر جشنواره و مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی ، محمدمهدی طباطبایی نژاد معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، مسعود خوانساری رییس اتاق بازرگانی تهران، محمدرضا اصلانی، منوچهر طیاب، محمد تهامی‌نژاد، احمد ضابطی جهرمی و جمعی از مستندسازان در تالار وحدت برگزار شد.

محمدرضا شهیدی فر اجرای مراسم را برعهده داشت.

اولین سخنران مراسم، محمد حمیدی مقدم بود که در سخنانی با اشاره به فضای پویا و پرتحرک مستندسازی گفت: در فضای پویای مستند که هر سال چیزی جدیدی برای گفتن دارد، نمی توان به روش های قدیمی بسنده کرد و نوزایی و دگرگونی نشان دهنده درک درست ما از شرایط زمانه است. در این مسیر تجربه برگزاری 12 دوره قبلی جشنواره را چراغ راه خود دانستیم و مسیرهای تازه را پیمودیم.

وی تاکید کرد: گام های امسال جشنواره برای استانداردسازی آن، فرصت ها و شرایط مناسب تری را برای شرکت کنندگان در جشنواره فراهم کرد.

مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در ادامه آماری از تماشای فیلم های مستند در جشنواره ارائه کرد و افزود: امسال 35 هزار و 86 مخاطب به تماشای فیلم های جشنواره نشستند و 27 هزار و 350 نفر نیز از طریق رزرو بلیت فیلم ها را تماشا کردند. همچنین 7736 بلیت فروخته شد و میانگین روزانه حدود 4 هزار تماشاگر در این رویداد ثبت شد. 168 فیلم در سیزدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت نمایش داده شد که از این میان سهم بخش مسابقه ملی 62 فیلم بود. همچنین 54 در بخش مسابقه بین الملل، 29 فیلم در بخش جایزه شهید آوینی، 16 فیلم در بخش خارج از مسابقه و گلچینی از بهترین مستندهای جهان از 39 کشور در این رویداد نمایش داده شدند.

وی ادامه داد: امسال رنگین کمانی از برترین آثار مستند ایرانی از شهرهای دور و نزدیک سینماحقیقت نشان داد که ایران تنها محدود به تهران نیست.

حمیدی مقدم بیان کرد: سینماحقیقت، فرصتی فراهم کرد تا تصویری امیدوار کننده از ظرفیت و توانایی هنرمندان سراسر ایران به نمایش درآید. همچنین نمایش منتخبی از آثار جشنواره در 20 استان باعث شد تا مردم تصویر خود را در آینه مستند ببینند. سینماحقیقت نشان داد چه جوانان برومندی به سینمای مستند روی آورده اند و تجربه پیشکسوتان چقدر گرانبها است. بر این باوریم سینماحقیقت به جایگاهی رسیده که می توان انتظار داشت اولین نمایش مستندها در این جشنواره صورت بگیرد.

وی با تاکید بر نگاه حرفه ای به فروش آثار مستند و بازاریابی آنها، اعلام کرد: درصدد هستیم تا حضور و سهم بیشتری از بازار مستند منطقه و جهان داشته باشیم.

مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در پایان با بیان اینکه درخشش سینمای مستند را در همه عرصه ها می توان دید، گفت: مستند، سینمایی است که نمی توان آن را نادیده گرفت و باید برای داشتن سینمای ملی، به سینمای مستند امید داشت. زیرا مستند جهان و انسان بهتری می سازد.

در ادامه برگزیدگان بخش های مختلف معرفی و تقدیر شدند.

سینمای مستند مسیر رو به تعالی دارد

در بخش دیگری از مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت، حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی نیز ابراز امیدواری کرد سینمای مستند سالانه خوش بدرخشد و گفت: سینمای مستند مسیر رو به تعالی دارد و یکی از جلوه‌های آن هم خود جشنواره سینماحقیقت است که سال به سال موفق تر برگزار می شود و خط بطلان مجددی بر باورهای غلط می کشد. کمیت و کیفیت آثار نسبت به سال گذشته ارتقا یافته است و من وظیفه خود می دانم از زحمات آقای طباطبایی نژاد تشکر کنم چون بخش عمده فیلم های جشنواره محصول تلاش های ایشان در زمان حضورشان در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بوده است.

وی فیلم های این دوره جشنواره را متنوع دانست و افزود: بخش های جدیدی به جشنواره اضافه شده بود که از آنها استقبال شد. همچنین نقطه عطف دیگر این دوره از جشنواره حضور صنوف در بخش سیاستگذاری جشنواره است.

رییس سازمان سینمایی تاکید کرد: مدتی است فرهنگ مستند دیدن رواج یافته و این خبر خوبی برای مستندسازان است چراکه این روزها صرفا مستند را در قاب تلویزیون نمی بینیم. همه ما باید همت کنیم که این فرهنگ بیش از پیش رواج یابد.

سال آینده بودجه های حمایتی سینمای مستند افزایش می یابد

وی با اشاره به افزایش بودجه حمایتی برای سینمای مستند، تصریح کرد: برای سال آینده بودجه های حمایتی برای سینمای مستند همچنان که در سال 98 نسبت به 97 افزایش یافته بود، افزایش می یابد. در حوزه پخش و عرضه مستند نیز باید بودجه ای را برای سامانه های درخواستی درنظر بگیریم.

رییس سازمان سینمایی در پایان گفت: رایزنی هایی با دستگاه ها برای همکاری و مشارکت در تولید مستند شده است که از جمله آنها می توان به همکاری با اتاق بازرگانی اشاره کرد. ورود دستگاه هایی از این دست به خلق ارزش افزوده به شیوه ای که در منافع اثر نیز دخیل باشند، کمک می کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها