موج

حسین انتظامی و ابراهیم داروغه زاده در پاسخ به خبرنگاران مطرح کردند:

حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی و ابراهیم داروغه زاده دبیر سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، ضمن بازدید از سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، پس از بازدید وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و ارتباطات و فناوری اطلاعات از محل برگزاری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت  در روز جمعه ۲۲ آذرماه، حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی به همراه  ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر نیز در پردیس سینمایی چارسو حضور یافتند و در حاشیه این بازدید به برخی از سوالات خبرنگاران نیز پاسخ دادند.

حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی در پاسخ به سوالی در مورد ممیزی و گزینش در جشنواره سینماحقیقت گفت:با اطلاعاتی که از دو دوره اخیر جشنواره سینما حقیقت دارم، معتقدم که خوشبختانه فضای سینمای مستند و فعالیت سینماگران مستند در حال پیشرفت است. میزان استقبالی که امروزه از آثار مستند می‌شود هم موید این نکته است.

وی افزود: سینمای مستند متنوع بوده و رنگین کمانی از ژانرها و موضوعات را ارایه می‌دهد. طبیعتاً به دلیل اینکه این سینما واقع‌گراست، مستندسازان هم برای خود رسالتی  قائل هستند و توفیقاتی هم داشته اند تا بتوانند واقعیت‌های جامعه و تاریخ را نشان بدهند.

انتظامی ادامه داد: البته چون حجم زیادی از متقاضیان وجود دارد، یکی از کارهای هیات انتخاب، انتخاب اولویت‌ها و اعمال نظر حرفه‌ای است و این روند طبیعی همه جشنواره‌هاست.

وی سپس در پاسخ به سوال دیگری در مورد میزان توجه سازمان سینمایی به فیلم مستند گفت: شما می توانید میزان جدیت هر دستگاه دولتی و اولویت هایش را با توجه به برنامه و بودجه هایی که اعلام می کند بسنجید و بر این اساس فیلم کوتاه، مستند و انیمیشن جز اولویت‌های سازمان سینمایی است.

انتظامی در پاسخ به سوالی در ارتباط با هزینه های اعلام شده درباره بودجه صرف شده در جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان و ابهامات و انتقاداتی که درباره آن مطرح شد، اظهار کرد: گرچه بر اساس پروتکل اطلاع رسانی سازمان سینمایی هر یک از مدیران این سازمان به هنگام حضور در هر برنامه و رویداد سینمایی تنها در مورد آن برنامه پاسخگو هستند اما استثنائا پاسخ این پرسش را می دهم.

وی سپس بر گفته و تعریف همیشگی اش از شفافیت تاکید کرد و گفت: بیش و پیش از اینکه بخواهیم روی ارقام و هزینه‌ها مانور بدهیم،  وقتی درباره شفافیت صحبت می‌کنیم باید روی ضوابط و دستورالعمل‌ها کار کنیم، چرا که شفافیت عملا به معنی پیش‌بینی‌پذیری است و حجم دستورالعمل‌هایی که در یک سال گذشته انتشار پیدا کرده تایید می کند که وزارت ارشاد هم در این زمینه جدی است.

حسین انتظامی ادامه داد: طبق رویه اعلام شده وزارت فرهنگ و ارشاد، جشنواره ها باید حداکثر  ۴۵ روز بعد از برگزاری، فهرست هزینه‌های خود را ارایه دهند و بر همین اساس جشنواره کودک اصفهان هم این کار را کرده است تا نخبگان به نقد آن بپردازند تا منجر به اصلاح رویه شود. 

وی تاکید کرد: طبیعتاً بنیاد سینمایی فارابی و همه موسسه‌های تابعه، درباره انتقادها نسبت به عملکرد خود پاسخگو خواهند بود.

تلاش برای حضور پررنگ تر سینماگران در محل برگزاری جشنواره فیلم فجر / شاید مجیدی هم به جشنواره نرسد

ابراهیم داروغه زاده هم در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد اصرار بر تعیین مجدد پردیس ملت به عنوان سینمای رسانه در این دوره جشنواره فیلم فجر گفت: جدای از اینکه اهالی رسانه در تعیین یک محل ثابت برای سینما رسانه یک صدا و همفکر نبودند، تنها ذینفعان این مساله هم اهالی رسانه نیستند. بنابراین ما با در نظر گرفتن همه جوانب پردیس سینمایی ملت را انتخاب کرده ایم. 

وی تاکید کرد: برای تسهیل امور رسانه ای و ارتباط بیشتر اهالی رسانه و هنرمندان سعی می کنیم با صدور کارت دائم برای هنرمندان صاحب اثر در جشنواره امکان حضور بیشتر هنرمندان را فراهم کنیم تا این نقیصه نیز برطرف شود.

داروغه زاده در مورد احتمال عدم حضور فیلم فیلمسازان شاخص چون حسن فتحی و مجید مجیدی در جشنواره فیلم فجر گفت: فیلم مست عشق حسن فتحی مجوز ساخت از ایران ندارد و در کشور دیگری تولید می شود ضمن اینکه هنوز هم در مرحله فیلمبرداری است و به جشنواره فجر نمی رسد. آقای مجیدی هم کماکان در حال فیلمبرداری اثر جدید خود فیلم سینمایی خورشید  هستند. 

وی با تاکید بر اینکه دوست دارد همه آثار فاخر و خوب از کارگردانان مطرح و سایر کارگردانان، در جشنواره حضور داشته باشد گفت: البته تولیدکنندگان باید تلاش کنند تا فیلمشان به جشنواره برسد و ما کار دیگری نمی توانیم انجام دهیم.

دبیر سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در مورد وضعیت نسخه جدید فیلم آشغال های دوست داشتنی اثر محسن امیر یوسفی و احتمال حضور آن فیلم در این دوره جشنواره پاسخی نداد و به لبخندی بسنده کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها