موج
کدخبر : ۲۵۱۱۸۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-251187

شهردار شیراز در آیین تجلیل از مدال آوران المپیادهای کشوری سال ۹۷:

شهردار شیراز در آیین تجلیل از مدال آوران المپیادهای کشوری سال ۹۷ گفت: تصمیم گیرندگان و سیاست گذاران نظام آموزش و پرورش، نظام آموزش عالی و صنعت باید با هم اندیشی و تعامل؛ فرصت آموزش و اشتغال مناسب و موثر را برای نخبگان فراهم کنند تا بتوانیم از فرصت حضور این نخبگان در دانشگاه ها و مراکز اشتغال استفاده کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس، مهندس حیدر اسکندرپور شهردار شیراز، در آیین تجلیل از مدال آوران المپیادهای کشوری سال ۹۷، خواستار فراهم کردن زمینه های لازم برای آموزش و اشتغال نخبگان در داخل کشور شد و تاکید کرد: با توجه به اینکه دانش آموزان با صرف زمان و آموزش به سرمایه انسانی تبدیل می شوند، باید با فراهم کردن فرصت حضور آنها در مراکز علمی، پژوهشی و حرفه ای این نخبگان را به سرمایه اجتماعی ماندگار برای کشور تبدیل کرد.

شهردار شیراز با انتقاد از تحصیل برخی از نخبگان و مدال آوران المپیادهای ملی و بین المللی در دانشگاه های خارج از ایران، گفت: در نگاه نخست جذب دانش آموزان در دانشگاه های طراز اول دنیا فرصتی علمی و آموزشی را برای آنان فراهم می کند اما به علت عدم بازگشت اغلب آنها به ایران فرصت حضور نخبگان در مجامع علمی و صنعتی از کشور دریغ می شود که این امر در بلندمدت چالش برانگیز است.

وی کمبود فرصت اشتغال برای متخصصین، عدم تعریف صحیح از جایگاه متخصصین در رده های شغلی مختلف و مدرک محوری را از جمله دلایل کاهش انگیزه دانش آموزان برای ادامه تحصیل در دانشگاه های داخل کشور دانست و افزود: نهاد متولی باید با هم اندیشی و تعامل به چالش های حوزه اشتغال و آموزش نخبگان توجه ویژه داشته باشند. از این رو دو نظام آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی نیازمند تحول جدی است و تاخیر در این تحول خسارت بار خواهد بود.

شهردار شیراز با تبریک افتخارآفرینی دانش آموزان شیراز و استان فارس در مجامع ملی و بین المللی خطاب به مدال آوران المپیادهای مختلف گفت: نخبگان سرمایه های معنوی و مادی این مرز و بوم هستند و با نگاهی به تاریخ در می یابیم که نام نخبگان در میان افتخارآفرینان هر شهر می درخشد. شهرداری شیراز نیز تصاویر 115 دانش آموز ممتاز و نام آور روی بنرهای نصب شده در سطح شهر اکران کرد تا الگوهای موفق دانش آموزی به جامعه و همسالان خود معرفی شوند.

اسکندرپور در آیین تجلیل از مدال آوران المپیادهای کشوری سال ۹۷ با بیان اینکه دانش آموزان آینده سازان کشور هستند، افزود: در هر سطحی که موفق به کسب مدال و افتخارآفرینی شویم، ایرانی هستیم، باید برای سربلندی این مرزو بوم با استفاده از دانش خود تلاش کنیم و با هم ایران را بیش از پیش بسازیم.

وی تصریح کرد: در این روزها نیازمند اتحاد، همبستگی و یکپارچگی بیشتر در کشور هستیم تا بتوانیم بر تحریم های فائق شویم. از این رو لازم است همه در کنار یکدیگر فراتر از نگاه های حزبی، قومیتی و جناحی کنار هم قرار بگیریم. امیدوارم دانش آموزان و به ویژه نخبگان با درک این موقعیت برای ایجاد هر چه بیشتر اتحاد و همبستگی تلاش کنند.

شهردار شیراز در ادامه ضمن تبریک به خانواده های این نخبگان گفت: بهترین هدیه ای که خداوند می تواند به پدر و مادر بدهد، احساس افتخار و سربلندی نسبت به فرزندش است و امروز دانش آموزان المپیادی این هدیه را خانواده هایشان دادند و خانواده ها نیز به دلیل فراهم کردن این فرصت علمی برای فرزندانشان از خیر دنیا و آخرت بهره مند می شوند.

همچنین مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس نیز حضور شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر شیراز را در آیین تجلیل از مدال آوران المپیادهای کشوری سال ۹۷ را ناشی از فرهنگ دوستی آنان و رویکرد مجموعه مدیریت شهری به فرهنگ سازی دانست و افزود: حضور شهردار شیراز در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید، اجرای طرح گلستان خوانی و ... نشان دهنده توجه ویژه شهردار شیراز به آموزش و پرورش و رسیدگی به مسائل حوزه دانش آموزشی است. بر این اساس مراحل آغازین ایجاد کمیته ای مشترک بین شهرداری و آموزش و پرورش انجام شده است تا از ظرفیت های موجود برای پیشبرد بهتر امور استفاده بهینه کنیم.

عسکر نجفی افزود: با به نخبگان به عنوان افراد نمونه جامعه نگاهی ویژه داشت و با شناسایی و درک شرایط آنها، جایگاه این دانش آموزان را ارتقا داد. مراکز استعداد درخشان علاوه بر توجه به دانش باید فرصت کسب مهارت های زندگی فردی و اجتماعی را برای دانش اموزان فراهم آورند تا شاهد رشد همه جانبه آنها باشیم.

به گزارش موج، المپیاد کشوری در رشته های زیست، شیمی، فیزیک، کامپیوتر، ریاضی، نجوم، ادبیات و سلول های بنیادی سالانه بین دانش آموران مقطع متوسطه دوم برگزار می شود‌ و در سال تحصیلی ۹۶-۹۷ دانش آموزان استان فارس ۱۰ مدال المپیاد کسب کردند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها