English

در حاشیه امروز حضور اعضای هیأت دولت در جمع خبرنگاران چه گذشت؟

محکومیت تمام قد اقدام ددمنشانه شب گذشته رژیم صهیونیستی توسط اعضای هیات دولت

اعضای کابینه دولت سیزدهم امروز با حضور در جمع خبرنگاران همصدا و همراه باهم اقدامات ددمنشانه و وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه فلسطین مظلوم در نواز غزه را محکوم کردند و خواستار محاکمه بین المللی این رژیم منحوس شده اند.

محکومیت تمام قد اقدام ددمنشانه شب گذشته رژیم صهیونیستی توسط اعضای هیات دولت

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، امروز حضور کابینه دولت سیزدهم در جمع خبرنگاران و نوع سوالات و نحوه پاسخگویی مقامات رنگ و بوی متفاوت از همیشه داشت‌.

 حمله وحشیانه شب گذشته رژیم صهیونیستی به بیمارستانی در غزه که همراه با همه مردم موجب تالم خاطر اصحاب رسانه و اعضای هیات دولت هم شده بود، کانون اصلی پرسش و پاسخ خبرنگاران با وزیران گشته است.

احمد وحیدی در جمع خبرنگاران آمریکا را مجرم نخست جنایت دیشب رژیم صهیونیستی در بیمارستانی در غزه دانست و تاکید کرد: هر شخص و کشوری که جنایت غزه را محکوم نکند، شریک جنایات است.

محمد دهقان معاون حقوقی و امور بین الملل رییس جمهور خواستار محاکمه رژیم صهیونیستی در دادگاه بین المللی شد و خروش مردم در حمایت از فلسطینیان را تلاش برای نابودی اسرائیل دانست که با محوریت مقاومت به زودی محقق می‌شود.

معاون حقوقی رئیس جمهوری همچنین به وزیرامورخارجه پیشنهاد کرد تا در اجلاس اضطراری سران کشورهای اسلامی در غزه نسبت به پیگیری شکایت فلسطینیان از جنایات صهیونیست‌ها در دادگاه بین‌المللی کیفری با همراهی سایر کشورهای اسلامی اقدام کند.

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت هم با بیان اینکه امروز زمانی برای اتحاد علیه این ماشین مسلح در جهان است، اظهار داشت: وحشی‌ترین قبایل تاریخ هم خطوط قرمز را رعایت می‌کردند؛ درحالی‌که رژیم صهیونیستی هیچ بویی از انسانیت نبرده است. 

وی با بیان اینکه آمریکا و صهیونیست‌ها باید در دادگاه‌های جهانی محاکمه شوند، خاطرنشان کرد:  تاریخ در برابر کسانی که این ایام را دیدند و سکوت کردند قضاوت خواهد کرد.

 

گزیده ای از گفتگوهای مسئولان اجرایی با خبرنگاران 

معاون اجرایی رییس جمهور در جمع خبرنگاران از اختصاص وام‌های ۵۰ و۱۰۰ میلیونی به مطالبات مردمی درسفرهای استانی خبر دادو وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ساخت مسکن ۲۵ متری را دروغ سال دانست. رئیس سازمان اداری واستخدامی کشور هم اعلام کرد که آزمون استخدام ۱۱۱ هزارداوطلب کادر درمان و نیروی وزارت بهداشت فردا برگزار می‌شود و وزیر نفت از توزیع بنزین یورو ۵ درکلانشهرها خبر داد.

 

سود بازرگانی انواع لاستیک خودروهای سواری کاهش می‌یابد

اعضای هیات دولت در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران اخبار روز مربوط به حوزه خود را هم اطلاع رسانی کردند.

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت اعلام کرد: با توجه به افزایش قیمت‌هایی که در حوزه بازار لاستیک خودرو اخیراً اتفاق افتاده بود پیش از این هیات وزیران تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی لازم را د رخصوص افزایش میزان تولید لاستیک خودروی سواری در داخل پیش‌بینی کرده بود.

وی ادامه داد: منابع و هماهنگی‌های لازم برای حمایت موثر از افزایش تولید لاستیک خودروی داخل پیش‌بینی و برنامه‌ریزی شده و در مرحله اجرا قرار دارد. از آنجایی که بخشی از این لاستیک‌ها باید از محل لاستیک‌های وارداتی تامین می‌شد امروز هیات وزیران موافقت کرد که سود بازرگانی انواع لاستیک‌های خودروهای سواری کاهش پیدا کند تا قیمت تمام شده این لاستیک‌های وارداتی هم کاهش پیدا کند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: امروز هیات دولت مصوبه حمایتی نیز از صیادان و فعالان حوزه گردشگری دریایی به منظور نوسازی و بهسازی قایق‌هایی که صیادان و گردشگران و فعالان حوزه گردشگری دریایی دارند، داشت.

بهادری جهرمی افزود: هیات وزیران با اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به این افراد موافقت کرد و مهلت مناسبی هم پیش‌بینی شد که امکان بهسازی و نوسازی قایق‌هایشان را داشته باشند.

 

منظور: پرداخت مطالبات گندمکاران تا پایان مهرماه 

داوود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور درباره مطالبات گندمگاران گفت که عمده مطالباتشان را پرداخت کردیم و مختصری مانده که تا پایان مهرماه پرداخت  می‌شود.

منظور درباره بودجه سال ۱۴۰۳ گفت: طبق قانون و بر اساس اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس امسال باید  بودجه را دومرحله‌ای بدهیم که مرحله اول کلیات و تبصره  و ارقام کلی جداول بودجه هاست و باید تا ابتدای آبان ماه به مجلس تحویل داده شود و  این کار را انجام دادیم.

وی ادامه داد: نظر رئیس مجلس شورای اسلامی در این زمینه گنجاندن  قانون برنامه هفتم در لایحه بودجه است و به همین جهت بنا شد که ما منتظر باشیم نسخه لایحه را بعد از اینکه برنامه  هفتم در مجلس تصویب شد، جمع بندی و به مجلس ارسال کنیم. با این شرایط تا پایان آبان ماه این کار را انجام بدهیم.

 

لطیفی: تفاوتی بین حقوق استخدام شدگان جدید با سایر کارمندان وجود ندارد

میثم لطیفی رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور هم در جمع خبرنگاران اعلام کرد که آزمون استخدام کادر درمان و نیروی وزارت بهداشت برای جذب ۲۲ هزار کادردرمانی با حضور ۱۱۱ هزار داوطلب و با اولویت جذب پرستاران دوران کرونا روز پنجشنبه ۲۷ مهرماه برگزار می‌شود.

معاون رئیس جمهور گفت: برای آن دسته از پرستارانی که در ایام کرونا در بیمارستان خدمت داشتند امتیاز ویژه ای هم در نظر گرفته شده است.

 

وحیدی: ارتباط قتل داریوش مهرجویی با قتل های زنجیره ای بی پایه و اساس است

احمد وحیدی وزیر کشور در جمع خبرنگاران در واکنش به قتل داریوش مهرجویی و ارتباط آن با قتل‌های زنجیره‌ای، این اظهارات را بی‌پایه و ناصحیح دانست و گفت: سرنخ هایی از قاتل مهرجویی و همسرش به دست آمده است و فراجا با جدیت این موضوع را در دست پیگیری دارد.

وزیر کشور با تأکید بر اینکه ارتباط قتل مهرجویی به قتل های زنجیره ای از اساس غلط است، اضافه کرد: اینکه عده‌ای تلاش می‌کنند هر ماجرایی از این دست را به مساله خارج از آن عرصه تبدیل و تفسیر کنند، مورد سوال است.

وی با اشاره به اینکه برخی به دنبال آشفته سازی و ناامن سازی فکر جامعه هستند و سعی دارند مسائل را در زمینه ای دیگر تفسیر کنند، افزود: قتل آقای مهرجویی واقعه تلخی بود و افکار عمومی را جریحه دار کرد و این به شدت محکوم و اخلال در نظم عمومی است.

وزیر کشور گفت: حضور مردم افغانستان و مهاجرینی که در داخل کشور ما هستند ناشی از ظلم ابر قدرت ها به این کشور است. 

 

زارع پور: فعلا برنامه ای برای گران کردن بسته‌های اینترنت همراه نداریم

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیگر عضو کابینه دولت سیزدهم بود که با حضور در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد:  فعلا برنامه ای برای گران کردن بسته‌های اینترنت همراه نداریم؛ اگر اپراتورهای بخش خصوصی بخواهند افزایش قیمت بدهند، باید از کمیسیون تنظیم مقررات مجوز دریافت کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به مهلت اعلام شده دوماهه برای بررسی وضعیت اینترنت گفت: این یک مهلت دوماهه نبوده بلکه کمیته‌ای برای بررسی وضعیت اینترنت در مرکز ملی فضای مجازی تشکیل و جلسات متعددی برگزار شد.

 

اوجی: توزیع بنزین یورو ۵ در کلان‌شهرها

جواد اوجی وزیر نفت اما از کمبود بنزین سوپر در کشور خبر داد و گفت: با این‌همه در کلان‌شهرها در زمان وارونگی دما تلاش می‌کنیم سوخت یورو ۵ توزیع کنیم تا آلودگی کمتر هوا را شاهد باشیم.

وی افزود: درباره اتصال کارت بانکی به کارت سوخت در حال مطالعه‌ هستیم و این موضوع هنوز قطعی نیست.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: براساس افزایش تولید گاز، برای اولین بار سقف روزانه گاز به نیروگاه‌ها از همه سال‌ها بالاتر بوده است و آن ۳۶ میلیون مترمکعب در روز یعنی - معادل نزدیک ۲۰ میلیون لیتر- فرآورده‌های سوخت مایع آزاد بوده است.

اوجی با بیان اینکه همچنین روزی ۵ میلیون متر مکعب گاز بیشتر به صنایع جزء و عمده داده‌ شده است، یادآورشد: درخصوص صنایع عمده نیز روزی ۱۶۴ میلیون مترمکعب امسال گازرسانی انجام شده است.

وی اضافه کرد: بنابراین در بحث آلاینده‌ها روزی ۵ تا ۶ میلیون مترمکعب گاز بیشتر به صنایع و روزی ۳۶ میلیون مترمکعب به نیروگاه‌ها انجام شده و این برنامه ریزی از ابتدای سال جاری تاکنون در وزارت نفت انجام شده و به نتیجه رسیده است.

وزیر نفت درباره کیفی‌سازی سوخت خودروها نیز گفت: از بدو شروع به کار در این دولت، کیفی‌سازی محصولات یا فرآورده‌های نفتی در همه پالایشگاه‌ها را آغاز کرده‌ایم.

اوجی ادامه داد: کمتر از یک ماه پیش پالایشگاه اصفهان با حضور حجت الاسلام رئیسی راه اندازی شد که با بهره برداری از این طرح روزانه ۲۰ میلیون نفت و گاز یورو ۵ تولید شده است و در شازند و پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم تولیدات فراورده‌های نفتی یورو ۵ است که به‌زودی بهره برداری می شود.

 

مرتضوی: ساخت مسکن ۲۵ متری کذب است/ کاهش یک درصدی بیکاری

 تا امروز ۶۵۵ هزار فرصت شغلی از سوی دستگاه‌های اجرایی با درج نام و نام خانوادگی و کد ملی و محل زندگی ثبت شده است که رکود جدیدی در تاریخ اشتغال کشور محسوب می شود.

وی ادامه داد: در ۱۹ سال گذشته این رکورد طی تابستان امسال بی‌سابقه بوده است و می توان گفت که رکود ۱۹ سال گذشته در حوزه اشتغال، در دولت سیزدهم با همت سرمایه‌گذاران، کمک مردم و علاقه‌مندی کارآفرینان شکسته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: از همه کسانی که در وزارتخانه‌های مختلف زحمت کشیده‌اند، قدردانی می‌کنم.

مرتضوی همچنین خاطرنشان کرد: نرخ بیکاری یک درصد کاهشی بوده است.

وی درباره جایگزینی صدک بندی به جای دهک بندی هم توضیح داد: صدک بندی ها ممکن است مقداری بار مالی برای دولت داشته باشد ولی در صورت اجرا، شناسایی و تخصیص اعتبارات خانوارهای مشمول، به شدت تخصصی خواهد شد.

وزیرکار تعاون ورفاه اجتماعی با بیان اینکه اشتغال خالص یعنی اشتغال منهای بازنشستگان و کسانی که بیمه بیکاری می‌گیرند؛ خاطر نشان کرد: اگر بیمه بیکاری در سال را ۱۸۰ هزار نفر محاسبه کنیم و بازنشستگان را حدود ۳۰۰ هزار نفر تخمین بزنیم نزدیک به ۱ میلیون و ۲۸۰ هزار نفر به روایت مرکز آمار ایران اشتغال ایجاد شده است که ۹۰۷ هزار نفر آن اشتغال خالص است.

مرتضوی با بیان اینکه افزایش نرخ مشارکت اقتصادی از ۴۱ درصد به ۴۱.۶ درصد و نرخ بیکاری از ۸.۹ درصد به ۷.۹ درصد کاهش یافته است، عنوان کرد: همچنین نرخ بیکاری جوانان از ۲۳ درصد به ۲۰.۱ درصد کاهش پیدا کرده و نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان از ۱۳.۲ درصد به ۱۲ درصد کاسته شده است.

وزیر کار با بیان اینکه اشتغال ناقص از ۹.۲ درصد به ۷.۹ درصد کاهش داشته تصریح کرد: سهم اشتغال فارغ‌التحصیلان از کل اشتغال کشور از ۲۶.۵ درصد به ۲۶.۸ درصد افزایش یافته است. همچنین اشتغال تمام‌وقت از ۷۲.۶ درصد ارتقا پیدا کرده و نرخ مشارکت اقتصادی زنان از ۱۳.۷ درصد به ۱۴.۶ درصد افزایش را تجربه کرده است.

به گفته وی نرخ بیکاری زنان از ۱۷.۲ درصد به ۱۵.۴ درصد کاهش یافته و اشتغال زنان از ۱۱.۳ درصد به ۱۲.۳ درصد افزایش یافته و در مجموع در ۲۱ استان نرخ بیکاری روند کاهشی داشته است.

مرتضوی گفت: براساس آخرین گزارش سامانه رصد در هفت‌ماهه امسال ۶۵۵ هزار فرصت شغلی از سوی دستگاه‌های اجرایی در این سامانه با حد و رسم، نام و نام خانوادگی و کد ملی ثبت شده که رکورد جدیدی در تاریخ اشتغال کشور است. در ۱۹ سال گذشته این رکورد تابستان امسال بی‌سابقه بوده است.

 

اسماعیلی: مسکن برای خبرنگاران در راه است

 محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در یک سال و نیم اخیر ۱۷۵ پروانه ساخت فیلم صادر شده است، درباره مسکن خبرنگاران گفت: ساخت ۲ هزار واحد مسکن خبرنگاران، هنرمندان، نویسندگان، اهالی هنر و فعالان قرآنی در حال انجام است و اعضای صندوق هنر می‌توانند در طرح مسکن خبرنگاران و هنرمندان ثبت‌نام کنند البته باید شرایط عمومی نهضت ملی مسکن را دارا باشند. 

وزیر فرهنگ درباره لغو کنسرت علیرضا قربانی در اصفهان گفت که این مشکل حل شده است.  در اجراهای صحنه‌ای سیاست ما مشخص است و همه باید به قانون پایبند باشند؛ اجرای قانون استان و شهر نمی‌شناسد.

اسماعیلی افزود: موضوع آقای قربانی برای کنسرت در اصفهان در حال حل شدن است و بیشتر یک ناهماهنگی بود. در این دولت بیشترین اجرا و کمترین حاشیه را داشته‌ایم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: کلنگ احداث شهرک هنر در ورودی شهر جدید پرند روز اول آبان به زمین زده خواهد شد و در گام نخست ساخت ۲ هزار واحد مسکن خبرنگاران، هنرمندان، نویسندگان، اهالی هنر و فعالان قرآنی که قبلا ثبت نام کرده بودند، آغاز می‌شود؛ اعضای صندوق هنر می‌توانند در طرح مسکن خبرنگاران و هنرمندان ثبت‌نام کنند ولی باید شرایط عمومی نهضت ملی مسکن را دارا باشند.

 

جبلی: اعزام خبرنگار به غزه ممکن نیست

پیمان جبلی روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات دولت در مورد اعزام خبرنگار به غزه گفت: به هیج وجه امکان اعزام امدادگر و خبرنگار ایرانی به غزه نیست؛ ما چند خبرنگار برون‌مرزی داریم که سال‌ها با صداوسیما همکاری می‌کنند و با استفاده از ظرفیت آن‌ها، تحولات غزه را پوشش می‌دهیم.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه