موج
کدخبر : ۴۷۵۹۹۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-475995
ابوترابی‌فرد:

برخورد قاطع با عوامل مسمومیت دانش‌آموزان شود/ مدیران در کنار حق با اقتدار بایستند

برخورد قاطع با عوامل مسمومیت دانش‌آموزان شود/ مدیران در کنار حق با اقتدار بایستند

امام جمعه موقت تهران گفت: با عوامل مسمویت دانش‌آموزان در کشور ضرورت دارد و با تبیین موضوع و تنویر افکار عمومی زمینه آرامش خاطر دانش‌آموزان و والدین آن‌ها فراهم شود.

به گزارش خبرگزاری موج، نمازجمعه این هفته تهران، در مصلی امام خمینی(ره)، به امامت حجت‌الاسلام و المسلمین ابوترابی‌فرد برگزار شد.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به سالروز ولادت حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان گفت: حضرت اباعبدالله (ع) در توصیف این جوان برومند، آراسته به عالی ترین مدارج معرفت و تقوا و فضایل انسانی فرمودند: شبیه ترین فرد به حضرت رسول (ص) است. وجود مبارک حضرت علی اکبر(ع) به معنای واقعی یک الگو برای جامعه بشری، آحاد مردان و زنان و بویژه جوانان تربیت یافته در مدرسه قرآن و عترت است.

ابوترابی فرد با توصیف ویژگی های شخصیتی حضرت علی اکبر(ع) گفت: آن حضرت در فضایل و کمالات اخلاقی چهره زیبا، دلربا، آسمانی، سخن دلنشین و کلام متقن پیامبر عظیم‌الشان اسلام را به نمایش گذاشت. کاملترین نماد و مظهر کمالات و سجایای اخلاقی از نظر شخصیت بود. اگر می‌خواهیم با سخن پیامبر عظیم‌الشان با منطق رسول مکرم و با سجایای اخلاقی این شخصیت استثنایی تاریخ حیات بشر آشنا شویم باید شخصیت حضرت علی اکبر(ع) را ترسیم کنیم و به او اقتدا بنمایم.

خطیب نماز جمعه تهران اظهار داشت: برای شناخت این شخصیت ملکوتی تربیت یافته در مدرسه توحید، رسالت و امامت شایسته است کلام گهربار او را در آستانه ورود به سرزمین کربلا خطاب به پدر بزرگوارشان مورد بررسی قرار دهیم؛ آن هنگام که همه حوادث و رویدادها حکایت از آن می‌کرد که این کاروان در معرض یک حادثه بزرگ قرار دارد و برای ساخت تاریخ و برای تحول در جامعه بشری باید مجاهدتی سخت و استثنایی را آغاز کند و چهره زیبای حضرت ملک موت و لقای خدای سبحان را مشاهده می کردند، فرمود: پدر بزرگوار مگر ما برحق نیستیم، اگر در صراط مستقیم قدم بر می‌داریم بی صبرانه در انتظار ملاقات خدای سبحان هستیم.

وی با بیان اینکه انبیای الهی برای تربیت چنین انسانی مبعوث شدند گفت: تمام دغدغه حضرت علی اکبر(ع) شناخت حق، ایمان به حق، ایستادگی در کنار حق و ایثار جان برای تثبیت حاکمیت حق با تربیت انسان‌های حق مدار است؛ این خلاصه مدرسه توحید است.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره  ویژگی‌های بارز شخصیتی حضرت علی (ع) در امور حکمرانی گفت: علی(ع) خطاب به مردم مصر می‌گوید من شخصیتی را برای شما انتخاب کرده‌ام که او در حق ذوب شده است و بدون اشاره من گام بر نمی‌دارد؛ مردم بر مدار حق حرکت کنید اگر می‌گویم گوش به فرمان مالک بسپارید برای آنکه حق مدار، نماد قدرت و حکم الهی است. میدان حضور مالک میدان حضور خداوند متعال است. 

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد خطاب به جوانان بیان داشت: جان مدرسه عاشورا شناخت و ایمان به حق و ایستادگی کنار حق است؛ اگر سعادت دنیا را می‌خواهید باید اینگونه قدم بردارید و با دانش، معرفت و برهان حق را بشناسیم.

وی افزود: باید مدیران کشور را اینگونه انتخاب کنیم، مدیران کشور باید انسان‌های حق‌مدار و عادلی باشند که از توانایی و ظرفیت لازم برای تشخیص و شناخت حق در هر حوزه ای برخوردار باشند و ضمن شناخت آن، متعهد به اجرای حق باشند و در کنار حق با اقتدار بایستند.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به حضور گسترده مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال اضافه کرد: ملت ایران با حضور گسترده و اقتدار آفرین در راهپیمایی ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ تفسیر روشنی از شناخت حق و ایستادگی و مقاومت در کنار آن بودند و ۲۲ بهمن تجلی شناخت و وفاداری به حق بود.

ابوترابی فرد تصریح کرد: مردم ایران با بینش عمیق سیاسی و درک درست از عزت و پایداری، اقتدار جمهوری اسلامی را در برابر دیدگان بهت‌زده نظام سلطه به نمایش گذاشتند و با حضور ده‌ها میلیونی پرافتخار خود این فریاد را طنین‌افکن کردند که علیرغم سختی‌ها و فشارهای اقتصادی، در اوج تنگناهایی که دشمن خلق می‌کند، برای حفظ اقتدار در کنار رهبر بصیر خویش، استوار ایستاده‌ایم.

خطیب نماز جمعه تهران اظهار داشت: مطمئن باشید با اقتدار حرکت کنید انقلابی با این هویت و عظمت و این سرمایه عظیم ملی و پایگاه مستحکم اجتماعی به یاری خداوند سبحان از تنگناهای اقتصادی با اقتد ار عبور خواهیم کرد و پیروزی پر افتخار در میدان  جنگ سخت نظامی را  در میدان سخت مبارزه اقتصادی تکرار خواهیم کرد.

وی اظافه کرد: مسئولان با رصد دقیق مشکلات و چالش های داخلی و توطئه های خارجی و فراهم آوردن زمینه حضور و مشارکت توده های مردمی، نخبگان علمی و سیاسی و کار آفرینان متعهد و با انگیزه مسیر حرکت کشور را تحت رهبری بصیر و عالیقدر خویش به سوی توسعه و پیشرفت و رشد اقتصادی هموار خواهند کرد.

ابوترابی‌فرد گفت: یکی از محورهای مهم که رهبری در دیدار با کارآفرینان مطرح کردند، ارتقای دانش، تولید علم، تبدیل دانش به فناوری و تجاری‌سازی علم بود. در پایان سال ۱۴۰۱ باید نگاهی به شعار سال بیندازیم و جایگاه ایران در این حوزه را با استناد به گزارش‌های نهادهای معتبر بین‌المللی تبیین کنیم.

خطیب جمعه تهران اضافه کرد: کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل زیرشاخه مجمع عمومی سازمان ملل و در حوزه تجارت و سرمایه‌گذاری در کشورهای توسعه است. این کنفرانس در مورد تحولات ایران در حوزه علم، دانش، تبدیل دانش به فناوری و دستیابی به فناوری‌ها نو و تجاری‌سازی علم گزارشی دارد. در گزارش سال ۱۳۹۵ در مورد سیاست‌های علم و فناوری و نوآوری در ایران اظهار می‌دارد که اولین موج سیاست‌های علم و فناوری و نوآوری در ایران بر توسعه آموزش‌های عالی متمرکز بوده و از سال ۱۳۶۹ آغاز شده است.

وی گفت: انقلاب در سال ۵۷ پیروز شد و یک دهه جنگ سخت را با قدرت‌ها تجربه کرد. با دانش و فهم درست و با نگاه به توسعه، پیشرفت و اقتدار بر توسعه علمی کشور متمرکز شد. در این گزارش همچنین آمده است که موج دوم بر توسعه پژوهش و فناوری از جمله فناوری‌های نوظهور متمرکز بوده و از سال ۱۳۷۹ آغاز شده است.

خطیب جمعه تهران ادامه داد: اینکه می‌بینیم دشمن از همه ابزارها برای فشار بر این شجره تنومند استفاده می‌کند، برای این است که در تحلیل‌های دقیق نقشه راه ایران را در مسیری درست و اقتدارآفرین مشاهده می‌کند. پرچمدار حرکت توسعه پژوهش و فناوری، رهبری است. امروز و فردا جهان به قضاوت می‌نشینند. ملتی و کشوری که در سال ۱۳۵۷ جامعه دانشگاهی‌اش ۱۷۰ هزار دانشجو بود که ۷۰ درصد آن‌ها در تهران بودند و یک دانشجو در مقطع دکترا در کشور تحصیل نمی‌کرد، چگونه به قطب تولید علم تبدیل شد و برای سال‌های متمادی رتبه نخست را در منطقه جنوب غرب آسیا و رتبه شانزدهم در سطح جهان به دست آورد؟

ابوترابی‌فرد این رشد را عملکرد مدیران دلسوز دانست که در مسیر سیاست‌های کلی حرکت کردند و گفت: این کنفرانس در ادامه گزارشش می‌گوید که موج سوم حرکت ایران اسلامی در حوزه علم، نوآوری، گذار به اقتصاد دانش‌بنیان و مبتنی بر نوآوری‌ها آغاز شده است.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: در یک فاصله کوتاه تحول عظیمی در جامعه دانشگاهی به وجود آمد و امروز بیش از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر دانشجو هستند. دانشجویانی که در مقطع دکترا تحصیل می‌کنند، معادل کل دانشجویان سال ۱۳۵۷ هستند. زمان پیروزی انقلاب ۱.۲ از کل جمعیت ایران تحصیلات دانشگاهی داشتند. اما امروز ۲۰ درصد از جمعیت ایران دارای تحصیلات دانشگاهی هستند.

وی خاطرنشان کرد: سرمایه عظیم انسانی موتور حرکت انقلاب اسلامی است. دشمنان فراز و نشیب‌های دلار را که قطعاً مهم است و باید مهار شود، ملاک نمی‌دانند. آن‌ها توسعه علمی، حرکت در مسیر فناوری‌ها و نوآوری‌های نو را علائم قطعی پیشرفت می‌دانند و نگران هستند. ایران اسلامی در این حوزه کارهای بزرگی انجام داده است.

ابوترابی‌فرد گفت: ما زمان پیروزی انقلاب حدود ۹ هزار عضو هیات علمی داشتیم که امروز ۸۱ هزار عضو هیات علمی داریم که بسیاری از آن‌ها مقالاتشان بیشترین استناد در مراکز علمی دارد.

وی با بیان اینکه ملتی که در سایه تجربه مقاومت خویش، محور مقاومت را خلق کرده است، از تنگناها عبور خواهد کرد، گفت: دانشمندان برتر ایرانی که جزء ۲ درصد دانشمندان برتر جهان هستند به یک هزار و ۶۷۳ نفر افزایش پیدا کردند.

امام جمعه موقت تهران عنوان کرد: در گزارشی که شاخص نوآوری (دانش‌ها و فناوری‌های نوظهور) جهانی سال ۲۰۲۲ را تبیین می‌کند می‌گوید که جمهوری اسلامی ایران توانسته است که از میان ۱۳۲ کشور مورد بررسی، ایران در مقام ۵۳ جهانی به دست آورده که بهترین رتبه کسب شده تاکنون است. ایران به سمت قدرت برآمده از دانش‌های نوظهور حرکت می‌کند. درآمدهای ارزی آینده کشور را فروش نفت تعیین نمی‌کند و بر مبنای تولید دانش خواهد بود.

ابوترابی فرد درباره ماجرای مسمومیت دانش‌آموزان در کشور نیز گفت: انتظار می‌رود همانطور که شخصیت‌های برجسته علمی، سیاسی و مقامات ارشد کشور تاکید کرده‌اند در کوتاه‌ترین زمان با شناسایی عوامل و برخورد قاطع و درس‌آموز، از تکرار این حوادث ناگوار جلوگیری شود و همچنین ضروری است با تبیین موضوع و تنویر افکار عمومی زمینه آرامش خاطر دانش‌آموزان و والدین آن‌ها فراهم شود.

 

بیشتر بخوانید:

از برکات بالاتر رعایت تقوا آسان شدن بندگی خداست/نظام اسلامی که یک پدیده خارق العاده است

رهبری نسبت به مردم ابراز تکریم کردند و ما هم این چنین می‌کنیم / ملت در ۲۲ بهمن سیلی آبدار به صورت دشمنان ایران نواختند

سقوط رژیم ۵۷ ساله پهلوی، قدرت خدا بود که به دست مردم اجرا شد

امت اسلامی با وحدت کلمه و انسجام راه خود را ادامه خوهند داد

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه