موج
کدخبر : ۳۳۴۰۵۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-334059

سید افقهی در گفتگو با موج:

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: جریان سازی‌هایی اخیر دبیر کل سازمان ملل متحد درباره نقش ایران در حملات یمن به عربستان، تحت فشارهای آمریکا و برای دوشیدن بیشتر آل سعود بود.

سیدهادی سید افقهی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج،  با اشاره به اظهارات اخیر دبیر کل سازمان ملل متحد در خصوص نقش ایران در حملات یمن به عربستان سعودی، اظهار داشت: طبق توافقی که در برجام صورت گرفته باید ممنوعیت خرید وفروش سلاح توسط ایران برداشته شود.

وی ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن به  پایان زمان برداشته شدن ممنوعیت خرید و فروش سلاح توسط ایران، آمریکا به وحشت افتاده که اگر این ممنوعیت ها برداشته شود ایران به راحتی می تواند با کشورهای دیگر به خرید و فروش و حتی تولید سلاح بپردازد و درآمد خوبی هم داشته باشد. 

 کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: جریان سازی‌هایی که اخیرا دبیر کل سازمان ملل متحد درباره نقش ایران در حملات یمن به عربستان بر زبان آورد، تحت فشارهای آمریکا و برای دوشیدن بیشتر آل سعود بود و به قول ترامپ کشورهای منطقه گاوهای شیردهی هستند که هروقت شیرشان خشک شد سر آنها را خواهد برید.

سیدافقهی با بیان اینکه آمریکا نمی خواهد سلاح مورد نیاز نیروهای مسلح ما تکمیل شود، تصریح کرد: وقتی کشورهای منطقه ببینند که ایران سلاح خوبی تولید می کند قطعا از ما با قیمت مناسب تری نسبت به کشورهای اروپایی خریداری خواهند کرد.

وی اظهار کرد: اگر ترامپ بتواند ممنوعیت خریدوفروش سلاح را تمدید کند به نوعی پیروزی برای او محسوب خواهد شد و از آن بعنوان یک برگ برنده و دستاوردی برای کشورش در انتخابات آینده استفاده خواهد کرد.

 کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به بحران کرونا در آمریکا، ادامه داد: همانطور که می دانیم ترامپ نتوانست کشورش را در پی شیوع کرونا کنترل کند که همین امر اعتراضات زیادی به همراه داشت.

وی با اشاره به مرگ جورج فلوید ، افزود: از طرفی هم شاهد اعتراضات ضد نژاد پرستانه در این کشور هستیم که همه این اتفاقات می تواند به ضرر ترامپ در انتخابات آینده تمام شود.

 کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه شکاف عمیقی هم در میان دو حزب جمهوری خواه و دموکرات وجود دارد ، افزود: بنابراین ترامپ به دنبال تمدید ممنوعیت خرید و فروش سلاح است تا از این طریق بتواند در انتخاب ریاست جمهوری پیروز میدان شود.

سید افقهی در پایان خاطر نشان کرد: برخی از قطعات موشکی که به آرامکو شلیک شد ساخت ایران است لذا این اتفاقات باعث شد که دبیرکل سازمان ملل هم چنینی ادعاهایی را مطرح کند و بهانه ای را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران دست و پا کند.

به گزارش موج، وزارت امور خارجه کشورمان با انتشار بیانیه‌ای در رد ادعا‌های اخیر دبیرخانه سازمان ملل متحد، نوشت: جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعا‌های دبیرخانه سازمان ملل متحد که به نظر می‌رسد تحت فشار‌های سیاسی رژیم‌های آمریکا و عربستان صورت گرفته، مراتب نگرانی عمیق خود را در قبال استفاده ابزاری از دبیرخانه سازمان ملل متحد برای اهداف سیاسی ابراز می‌دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها