English

واگن‌پارس، باز هم مجوز واردات! باز هم توقف یک خط تولید!

صدور مجوز واردات لوکوموتیو به عنوان یکی از محصولاتی که واگن پارس توان تولید و توان تعمیر آن‌را دارد، باز هم این صنعت عظیم را با چالش مواجه کرده است، درست در زمانی که امید به عقد یک قرارداد جدید برای تولید لوکوموتیو، در رگ‌های این صنعت به جریان افتاده بود، خبر صدور مجوز واردات، مانع از تحقق این قرارداد شد.

واگن‌پارس، باز هم مجوز واردات! باز هم توقف یک خط تولید!

به گزارش خبرگزاری موج مرکزی، محصولات ریلی از محصولات مورد نیاز کشور و البته از محصولاتی هستند که ساخت آنها بسیار هزینه‌بر است و واگن پارس به عنوان یکی از غول‌های صنعتی خاورمیانه از سال ۶۳ ساخت این محصولات را برای رفع نیاز کشور به واردات، آغاز کرده است.

گرچه این غول صنعتی با وجود توانایی‌ها و کارنامه پربارش نتوانست در سال‌هایی در مقابل مشکلاتی همچون واردات بی‌رویه لوکوموتیو و واگن‌های نو و دست دوم! که به نوعی زمینه ساز بیشتر مشکلات بعدی بود، تاب بیاورد و چرخ او از کار ایستاد و با اعتراضات متعدد کارگری و بدهی های عظیم انباشته مواجه شد و ... ولی بالاخره در سال ۹۹ پس از بیش از ۱۰ سال تحمل این شرایط، با واگذاری این صنعت به مپنا اتفاقات خوبی در این شرکت رقم خورد.

واگن پارس سال ۱۴۰۱ را با قدرت و هدف‌گذاری مشخص آغاز کرد و سوم خرداد نیز آیین رونمایی و تحویل ۷۴ دستگاه واگن باری، مسافری و لوکوموتیو با حضور نماینده ولی فقیه در استان و استاندار مرکزی انجام شد و ملانژاد مدیرعامل واگن پارس در این مراسم اعلام کرد: با تلاش مجموعه مدیریتی و پرسنل شرکت، امروز از ظرفیت تولید ۱۰۰ دستگاه در ماه فراتر رفته‌ایم و ماهانه ۱۰۵ دستگاه واگن تولید می‌کنیم و البته هدف‌گذاری شده است که ماهانه به تولید ۱۲۰ دستگاه دست یابیم که قطعا این امر در سال جاری محقق می‌شود.

مدیرعامل شرکت واگن پارس مپنا بیان داشت: هر یک واگن تولیدی در کشور نسبت به واردات، بالغ بر ۷۵ هزار یورو و یک واگن مسافری نیز حدود ۶۰۰ هزار یورو صرفه جویی ارزی دارد، واردات لوکوموتیو به صورت کامل از برنامه دولت خارج شده است که این امر حاصل پیگیری تیم مدیریتی شرکت و استان است و قطعا باید از ظرفیت واگن پارس در این عرصه استفاده کرد.

ملا نژاد  با تاکید بر این‌که گفته شده واردات، برنامه کوتاه مدت و تولید لوکوموتیو توسط واگن پارس برنامه بلندمدت است و این دو اقدام در واقع لازم و ملزوم یکدیگر هستند، نشان از نداشتن اطلاع دقیق از موضوع و فضای صنعت ریلی کشور دارد، گفت: خط تولید لوکوموتیو واگن پارس مپنا تعطیل شده است، چراکه وقتی خبر رسید که لوکوموتیو وارد می شود، انعقاد سفارش انجام نشد. زمانی که مشتری می‌تواند از لوکوموتیو دست دوم استفاده کند، دلیلی ندارد که سفارش لوکوموتیو نو بدهد. لوکوموتیو دست دوم عملا قیمتی ندارد، دنیا امروز لوکوموتیو خارج از رده خود را به قیمت آهن قراضه به دیگر کشورها می‌فروشد و قطعا مشتری به سمت این لوکوموتیو می‌رود.

مدیرعامل شرکت واگن پارس مپنا بیان کرد: در کشور حدود ۹۵۰ لوکوموتیو وجود دارد، از این تعداد حدود ۴۰۰ دستگاه امروز خوابیده و نیازمند تعمیر است و باید با تامین منابع مالی تعمیر شوند که این امر به هیچ عنوان به مسئله تحریم و ... هم ارتباطی ندارد، تنها باید با تامین نقدینگی، تعمیر شده و مورد استفاده قرار گیرند، اما درست در این شرایط، با اختصاص ارز دولتی اقدام به واردات لوکوموتیو خارج از رده دنیا می‌شود.

ملا نژاد اظهار کرد: طبق محاسبات صورت گرفته، اگر نهایتا ۲۰۰ لوکوموتیو به کشور تزریق شود، نیاز موجود کاملا رفع می شود، در این بین سیاست وزارت صمت این است که مجوز ۵۰۰ دستگاه لوکوموتیو صادر کند که ۲۰۰ دستگاه از این تعداد وارد شود و برای ۳۰۰ دستگاه دیگر به شکل مشترک با شرکت های داخلی قرارداد انتقال تکنولوژی منعقد شود، مشخص است زمانی که ۲۰۰ دستگاه وارد کشور شد و نیاز رفع شد، مشتری برای تولید، سفارش نمی دهد، اما وزارت صمت همچنان به دنبال این سیاست اشتباه است که همواره در کشور اجرایی شده است، در حالی که انتظار می رفت که سیاست‌ و برنامه‌های قدیمی از دور خارج شود ولی امور به مانند روال قبل در جریان است.

وی در خصوص فعالیت خط تولید لوکوموتیو واگن پارس بیان کرد: این خط براساس یک قرارداد برای ساخت ۱۰ دستگاه لوکوموتیو فعال و این قرارداد رو به اتمام بود، همزمان دو شرکت برای تولید لوکوموتیو مذاکرات خود را با واگن پارس آغاز کرده بودند، اما به محض نشر خبر واردات لوکوموتیو دست دوم به کشور، هر دو شرکت مذاکرات خود را متوقف کردند و اصلا ادامه ندادند و اعلام کردند که با توجه به امکان واردات لوکوموتیو دست دوم، نیازی به ثبت سفارش نیست و عملا با این اقدام خط تولید لوکوموتیو کاملا تعطیل شد.

مدیرعامل شرکت واگن پارس در خصوص مجوز واردات لوکوموتیو دست دوم به کشور گفت: مسئولان امر یک مجوز صادرکرده اند که مختص کمیسیون ماده یک و شرکت متقاضی است، در همین لحظه ثبت سفارش واردات، انجام و ارز آن نیز تامین و پرداخت شده است و تا امروز نیز هیچ کدام از مسئولان امر مجوز این واردات را کتمان نکرده اند و به راحتی و رسمی این مسئله را بیان می کنند و حتی در مصاحبه تلویزیونی بنده نیز این مسئله واردات انکار نشد.

ملانژاد با بیان این‌که با تعطیل شدن خط تولید لوکوموتیو واگن پارس مپنا، عملا حدود ۱۳۰ نفر از پرسنل بیکار شده‌اند و سرمایه گذاری بالغ بر ۶۰ میلیارد تومانی شرکت بلاتکلیف است، افزود: برای رونق دوباره واگن پارس همه کاری انجام شد، تقریبا همه مسئولان ارشد کشور، وزرا، روسا، مدیران و نمایندگان مجلس از شرکت بازدید داشتند و هر کاری که گفتند، انجام دادیم، درد دل این شرکت را به همه گفتیم، اما امروز عکس خواسته‌ها انجام شد و اتفاقی که نباید، افتاد.

کارگران خط تولید تعطیل شده این کارخانه معتقدند، مروری بر تاریخ واگن پارس نشان می‌دهد که آنچه بیش از هر چیز دیگری این شرکت عظیم را با چالش های عظیم تر مواجه کرده، واردات واگن و لوکوموتیو آن هم به شکل بی رویه و متاسفانه گاهی از نوع دست دوم است که نه تنها این شرکت، بلکه استان مرکزی و کل کشور را تحت تاثیر قرار داده و هزینه‌های روانی و اقتصادی سنگینی را به مردم این استان و کشور تحمیل کرده است.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه