English

حوزه علمیه پیغمبریه قزوین

بانی حوزه علمیه پیغمبریه قزوین شاه اسماعیل صفوی بوده که در زمان او به صورت نیمه تمام باقی مانده و محمدتقی ابن میرزا هدایت اصفهانی، وزیر شاه عباس دوم به ساخت بنای ناتمام آن پرداخت.

حوزه علمیه پیغمبریه قزوین

به گزارش خبرگزاری موج قزوین، حوزه علمیه پیغمبریه قزوین یکی از بهترین بناهای تارخی شهر قزوین میباشد.این بنا در ضلع باختری باغ چهل ستون و در حاشیه خاوری خیابان پیغمبریه، متصل به بقعه چهار انبیا قرار گرفته و دارای ورودی با قوس کاشی کاری شده است و حیاط آن مربع شکل با وسعتی متوسط بوده و دارای حجره هایی در اضلاع شمالی و خاوری در ارتفاع یک متر بلندتر از کف حیاط است.

گفته می شود بانی آن شاه اسماعیل صفوی بوده که در زمان او به صورت نیمه تمام باقی مانده و محمدتقی ابن میرزا هدایت اصفهانی، وزیر شاه عباس دوم به ساخت بنای ناتمام آن پرداخت.

حجره ها دارای طاق نماهایی با آجرکاری ساده بوده و فضای داخلی حجرات نیز عاری از تکلیف است و امروزه چون گذشته مورد استفاده و محل زندگی طلاب علوم دینی است.

نمازخانه یا مسجد در ضلع جنوب خاوری حیاط به چشم می‌خورد که دارای دو ورودی، یک ارسی چوبی و راه رویی سرپوشیده بوده و فضای نمازخانه عبارت از شبستانی است که در مجموع با طاق ها و قوس های تزیینی آرایش یافته و پوشش نیم گنبدهای سقف با رسمی‌بندی ساده‌ای همراه شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه