موج
کدخبر : ۴۱۶۵۴۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-416542

نعمت غفوری کاخکی:

مدیر جهاد کشاورزی گناباد بیان کرد: : حدود ۷۰ درصد حجم محصول امسال زعفران در این شهرستان کاهش پیدا کرده و سرمای نا به هنگام اسفند ماه پارسال و گرمای شدید تابستان امسال دلیل اصلی این نقصان چشمگیر در تولید زعفران گناباد است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، نعمت غفوری کاخکی مدیر جهاد کشاورزی گناباد در خبری اعلام کرد: حدود ۳۵ درصد از سطح کل مزارع مختص به کشت زعفران در این شهرستان واقع در جنوب خراسان رضوی به "آفت کنه" آلوده شده است.

غفوری کاخکی در ادامه این خبر اضافه کرد: آلودگی این مزارع به آفت کنه موجب قارچ‌زدگی و سیاهی پیازهای زعفران شده که مشکلات زیادی را در مسیر تولید این محصول ایجاد می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد همچنین اظهار کرد: وجود خشکسالیها و تغییر اقلیم، تغذیه نامناسب، پایین بودن قیمت زعفران در مقابل هزینه های بالا و درآمد پایین، رغبت زعفرانکاران را برای رسیدگی به زمین هایشان کاهش داده است.

وی در ادامه متذکر شد: باید با بهره گیری از روشهای متعارف و استفاده از گوگرد مایع یا گوگرد گرانوله طبق توصیه کارشناسان مربوطه و روش‌های کنترل مکانیکی با این آفت مبارزه کرد و از به کارگیری ادوات آلوده که در زمین‌های آلوده یا مشکوک به کنه کار کرده‌اند خودداری کرد.

غفوری کاخکی تاکید کرد: در روش مبارزه شیمیایی هم می‌توان از کنه‌کش‌هایی مثل پروپارژیت و یا ابامکتین استفاده کرد و تقویت مزارع زعفران با ریزمغذی‌ها و کودهای کامل به خصوص در بهمن ماه به‌ صورت محلول‌پاشی به میزان ۳۰ درصد برای دفع این آفت تاثیر گذار است.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد یادآور شد: خسارت آفت کنه برای مزارعی که پیاز یا بنه زعفران آنها به طور تدریجی به سطح خاک آمده و عمق کمتری دارند بیشتر است و حشره کنه به عنوان یک آفت قادر به نابودی کامل پیازهای زعفران نیست اما در صورت حمله آن به مزرعه، محصول بعدی دچار کاهش شدید خواهد شد.

غفوری کاخکی در خاتمه افزود: حدود ۷۰ درصد حجم محصول امسال زعفران در این شهرستان کاهش پیدا کرده و سرمای نابه هنگام اسفند ماه پارسال و گرمای شدید تابستان امسال دلیل اصلی این نقصان چشمگیر در تولید زعفران گناباد است و همه ساله به طور متوسط ۱۲ تن زعفران از سطح سه هزار و ۵۰۰ هکتار مزارع زعفران گناباد برداشت می شد که امسال این میزان به حدود ۶ تن کاهش یافت.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها