موج
کدخبر : ۴۰۳۸۹۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-403896

فریبرز شجاع خبر داد:

معاون امور معادن و صنایع معدنی استان اردبیل گفت: در مجموع ۲۰۴ معدن در این استان وجود دارد که در حال حاضر تنها ۱۰۹ مورد از آنها مشغول فعالیت هستند.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، فریبرز شجاع ، معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال تاکنون در معادن‌ استان اردبیل سرمایه‌گذاری شده است که با میزان استخراج سالیانه 8 میلیون و ۵۰۰ هزار تن، برای یک‌هزار و ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال‌ ایجاد کرده‌اند.

وی افزود: آهن، مرمریت، تراورتن، سیلیس، عقیق، پوکه معدنی، پوزولان و کائولن از جمله مهمترین موادی است که از معدن‌های استان اردبیل استخراج و بیشتر آنها در کارخانه‌های فرآوری به سایر فرآورده‌های دارای ارزش افزوده بالاتر مانند سیمان و مصالح ساختمانی سبک وزن تبدیل و روانه بازار می‌شود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت اردبیل بیان کرد: علاوه بر اینها 4 پهنه‌ اکتشافی در استان داریم که به منظور فعالیت در آنها، در مجموع ۱۲ پروانه اکتشاف برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری دولتی و بخش خصوصی صادر شده است.

شجاع اضافه کرد: ۲ محدوده معدنی مشگین‌شهر شامل مس، مولیبدن و طلا در مرحله صدور گواهی کشف است که بهره‌برداری از آنها در سال ۱۴۰۱ آغاز خواهد شد و به دنبال آن بحث احداث واحد تولید کنسانتره مس را خواهیم داشت.

وی اظهار کرد: ذخایری که تاکنون در کانسنگ مس پهنه قره‌سو- سبلان کشف شده و در مرحله صدور پروانه است، 23 صدم درصد عیار دارد و حجم آن تا این لحظه به حدود ۷۰ میلیون تن می‌رسد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل ادامه داد: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) نیز در پهنه قزل اوزن چهار محدوده اکتشافی دارد که پروانه گرفته و در یکی از آنها عملیات حفاری از حدود ۲۰ روز پیش آغاز شده است.

شجاع ابراز امیدواری کرد که با ادامه روند اکتشاف و در صورتی که آزمایش‌ها و نمونه‌برداری‌ها منجر به نتیجه شود و از نظر اقتصادی دارای توجیه باشد، در آینده نزدیک تعیین تکلیف شود.

وی بیان کرد: در پهنه باغرو نیز شرکت سرمایه‌گذاری کوثر با پیگیری‌هایی که انجام شد، سه دستگاه حفاری مستقر کرده و در حال اجرای عملیات اکتشاف تفصیلی است.

به گفته معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل ، بیشتر این پهنه‌ها مربوط به مواد فلزی مانند کانسنگ مس و عناصر همراه آن همچون طلا و مولیبدن یا نقره است.

شجاع گفت: یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تا کنون در مجموع در بخش اکتشاف پهنه‌های معدنی این استان سرمایه‌گذاری شده است و میزان اشتغال آنها به ۱۵۰ نفر می‌رسد.

وی افزود: در صورت رسیدن به مرحله بهره‌برداری و احداث کارخانه فرآوری، میزان اشتغال‌زایی به ۵۰۰ نفر و حجم سرمایه‌گذاری به ۱۴ هزار میلیارد ریال خواهد رسید.

شجاع بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود در ۲ سال آینده کارخانه کنسانتره مس پورفیری در معدن صاحب دیوان که جزو پهنه قره‌سو- سبلان است، به مرحله تولید برسد.

وی اضافه کرد: همچنین علاوه بر بحث ۱۲ پروانه اکتشاف در پهنه‌ها، ۳۶ پروانه اکتشاف دیگر نیز برای بخش خصوصی صادر شده است که اگر به نتیجه برسد، بخش معدن استان اردبیل جهش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

`