موج
کدخبر : ۳۸۵۴۴۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-385447

حجت الاسلام بلک:

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: قلم در پیدایش وقف تاثیربسزایی داشته چرا که تمام آن چیزهایی که باعث انگیزش‌های الهی و انسانی می‌شود امروز در لابه‌لای کتاب‌ها و نوشته‌ها دست به دست و نسل به نسل چرخیده و به دست کسانی رسیده که وقف را پاس می‌دارند، توسعه می‌دهند و احیا می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، حجت الاسلام محمد حسین بلک به مناسبت روز قلم ضمن تبریک این روز اظهار داشت: همه بخش‌‌های رسانه‌ای و فرهنگی به نوعی خود را وامدار رسانه و قلم می‌دانند و ثبت و ضبط همه یافته‌های بشری در واقع به نوعی مدیون قلم است.

وی افزود: خداوند در قرآن کریم به قلم قسم خورده «ن و القلم و ما یسطرون»، البته ارزش این قلم همه به نوشته‌هایی است که از آن ناشی می‌شود و زمانی ارزش خود را پیدا می‌کند که در راستای بیان حق و حقایق باشد و در راستای کمالات انسانی و الهی به کار برده شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان اینکه در همه عرصه‌ها می‌توان از نقش آفرینی و تاثیرگذاری قلم یاد کرد، ادامه داد: در عرصه وقف این مساله دو صد چندان است چرا که قبل از به وجود آمدن بسیاری از نظامات اجتماعی امروز و ادارات قوام همه موقوفاتی که صدها سال و گاهی بیش از یک هزار ماندگاری پیدا کردند ناشی از قلمی بوده که آن دوران وقف‌ها را نگارش و ثبت کرده است.

وی گفت: قلم در پیدایش وقف تاثیربسزایی داشته چرا که تمام آن چیزهایی که باعث انگیزش‌های الهی و انسانی می‌شود امروز در لابه‌لای کتاب‌ها و نوشته‌ها دست به دست و نسل به نسل چرخیده و به دست کسانی رسیده که وقف را پاس می‌دارند، توسعه می‌دهند و احیا می‌کنند.

حجت الاسلام بلک اضافه کرد: یکی از زیبایی‌های قلم در عرصه وقف آثار هنری و زیبایی‌های به جا مانده از قلم است چرا که مادامی که به وقف‌نامه‌ها مراجعه می‌کنیم قبل از اینکه محو موقوفه شویم محو زیبایی این سند می‌شویم و گیرایی قلم از هر جهت و شیوایی جملات و زیبایی نگارش خودش یکی از ارزش‌ها و عظمت‌های وقف است.

وی ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم به یمن روز قلم بخشی از اسنادی که زیبایی‌های ظاهری و ارزش‌های درونی و محتوایی دارد را به عنوان منتخبی از آثار در عرضه دید عموم قرار دهیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان اینکه اهل قلم نیز به عنوان فرهیختگان و صاحبان فرهنگ و گروه‌‌های مرجع وظایفی را بر عهده دارند، گفت:آنها باید افکار مردم را در زمینه‌های مختلف فردی، خانوادگی و اجتماعی به خوبی هدایت کنند تا سرنوشت خوبی را رقم بزنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها