موج
کدخبر : ۳۷۹۷۵۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-379751

غلامحسین دلبری:

معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی بیان کرد: به خاطر محدودیت‌های کرونایی در خراسان رضوی، ۷ پایگاه غربال در شش ماه اول و ۳ پایگاه در شش ماه دوم تعطیل شده‌اند ولی پوشش ۸۷ درصدی موالید در این برنامه به انجام رسید.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، غلامحسین دلبری معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی اعلام کرد: در برنامه غربالگری شنوایی نوزادان ۹۲ هزار و ۹۵۸ نوزاد در خراسان رضوی طی سال ۹۹ مورد معاینه شنوایی قرار گرفته‌اند و از این تعداد نوزاد که ۸۷ درصد کل موالید استان را پوشش داده است ۲۳۹ نوزاد دارای اختلال شنوایی تشخیص داده شده‌اند.

غلامحسین دلبری در ادامه گفت: تعداد موالید استان در سال گذشته ۷ درصد کاهش داشته است، با توجه به اینکه در سال ۹۹ به خاطر محدودیت‌های کرونایی در خراسان رضوی ، ۷ پایگاه غربال در شش ماه اول و ۳ پایگاه در شش ماه دوم تعطیل شده‌اند پوشش ۸۷ درصدی موالید در این برنامه، باز هم رتبه‌ی اول کشور را بدست آورده است.

معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی در خصوص هزینه‌های این برنامه برای خانواده‌ها یادآور شد: در مناطق محروم روستایی و شهری، این برنامه به صورت رایگان انجام می‌شود و در مناطق برخوردار، هزینه‌ی اندکی از خانواده‌ها دریافت می‌شود که نسبت به بخش خصوصی، بسیار کم است.

وی تأکید کرد: هزینه غربال تک آزمون حدود یازده هزار و پانصد تومان و غربال دو آزمون حدود ۵۹ هزار تومان است.

معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی ادامه داد: البته ما یارانه‌هایی در مرحله تشخیص و مداخله داریم که به خانواده‌هایی که کار درمان کودکان‌شان را پیگیری می‌کنند پرداخت می‌شود و ملاک پرداخت، جداولی است که توسط سازمان بهزیستی ابلاغ شده است ولی به طور کلی می‌توان گفت این مراحل برای خانواده های کم‌بضاعت، رایگان انجام می‌شود.

دلبری در خاتمه افزود: در سال ۹۹ بالغ بر یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان برای تأمین یارانه‌های این برنامه به استان تخصیص یافته که تمام آن به خانواده‌های واجد شرایط پرداخت شده است و در بین شهرستان‌های خراسان رضوی ۷ شهرستان خلیل‌آباد، داورزن، خوشاب، باخرز، صالح‌آباد، کوهسرخ و ششتمد به خاطر نداشتن مرکز پایگاه ثابت یا سیار، معاینه نوزادان‌شان در بیمارستان شهرستان‌های مجاور انجام می‌شود و در ۲ شهرستان رشتخوار و فیروزه، معاینات بصورت پایگاه سیار و در مابقی شهرستانها این معاینات در پایگاه ثابت غربالگری شنوایی نوزادان انجام می‌گیرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها