موج
کدخبر : ۳۴۹۰۴۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-349042

امیر پرچمی:

فعال و پژوهشگر فرهنگی تاکید کرد: باید آثار فرهنگی اجرای طرح های عظیم عمرانی وصنعتی در قالب پیوست فرهنگی مدنظر قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، امیر پرچمی در جلسه شورای فرهنگ عمومی در خمینی شهر در رابطه با پیوست فرهنگی اظهار کرد: سیر شکل گیری ارزیابی اجتماعی در پیوست فرهنگی قابل پیگیری است و برخی جوامع در منظر جلوگیری از آسیبهای اجتماعی آنرا دنبال می کنند.

این فعال و پژوهشگر فرهنگی تشریح کرد: مقام معظم رهبری بر انجام پیوست فرهنگی  تاکید کرده و بیان کردند: «در طرح های گوناگونی که در کشور تنظیم می شود..... طرح های اقتصادی، طرح  های پولی و مالی، طرح های عمرانی حتماً یک پیوست فرهنگی داشته باشد که آن پیوست فرهنگی مصوبه  ی آن شورا ( شورای عالی انقلاب فرهنگی) است. البته همه ملزم باشند که به آن پیوست فرهنگی توجه کنند و آن را لازم الاجرا بشمارند».

وی ادامه داد: چنانچه از بیانات مقام معظم رهبری و ادبیات موجود اسنتباط می شود مفهوم پیوست فرهنگی عبارت است از ارزیابی آثار و پیامدهای فرهنگی اجرای طرح های مهم در حوزه  ها و نظام های مهم جامعه، تدوین سیاست ها و راهکارهایی برای کاهش آثار و پیامدهای آسیب  زای اجرای این گونه طرح ها، تقویت آثار و پیامدهای مثبت آن، استفاده بهینه از فرصت های فرهنگی که اجرای این طرح ها ایجاد می کنند، و چگونگی مدیریت چالش ها، تهدیدها و موانعی که این طرح ها در طول اجراء برای فرهنگ و ارزش های فرهنگی ایجاد می کنند. با دقت بر این معنا و مفهوم است که متوجه عمق نگاه مقام معظم رهبری در اشاره و دستور پیوست نگاری فرهنگی در جمع اعضاء شورای عالی انقلاب فرهنگی، برای حراست از ارزش­های فرهنگی جامعه می گردیم.

پرچمی گفت: پیوست فرهنگی برای طرح ها و پروژه های مختلف اجرایی یا این پیش بینی مطرح شده است که هر طرح و پروژه فنی، اقتصادی، اجتماعی، قضایی و... در ذات خود بافرهنگ جامعه تعامل دارد و لذا با درک آثار و نیازمندی های فرهنگی،این نوع طرح ها و پروژه ها را باید مبتنی بر یک نظام علمی اولویت گذاری نمود و از طرح و پروژه هایی شروع کرد که بیشترین تعامل فرهنگی را در بر دارد و در شناخت این آثار متقابل از چند بعد زاویه به موضوع توجه کرد. 

وی با بیان اینکه باید آثار فرهنگی اصلاحات ساختاری در شیوه دادرسی درون قوه قضائیه مدنظر قرار گیرد تشریح کرد:  باید آثار فرهنگی اصلاح قانون انتخابات در مجالس شورای اسلامی مورد توجه قرار گیرد.

  پرچمی افزود: همچنین باید آثار فرهنگی سیاست های مبارزه با اعتیاد و مواد مخدر را شامل شود و نیز باید آثار فرهنگی طرح های مبارزه با اراذل و اوباش و برخورد با بدحجابی مدنظر قرار گیرد.

 این فعال فرهنگی در پایان خاطر نشان کرد: باید آثار فرهنگی اجرای اصل 44 قانون اساسی در قالب تدوین پیوست فرهنگی مورد شناسایی، ارزیابی و اصلاح واقع شود همانطور که باید آثار فرهنگی اجرای طرح های عظیم عمرانی وصنعتی در قالب پیوست فرهنگی مدنظر قرار گیرد.

پیوست فرهنگی

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها