موج
کدخبر : ۳۴۷۴۳۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-347438

مسئول انجمن موسیقی سازمان بسیج هنرمندان استان قم:

موسیقی‌دان و یکی از نوازندگان هنرمند گفت: هنرمندان باید حقایق ارزشمند دفاع مقدس را با زبان هنر به جامعه معرفی کنند.

امیر حسن حاج ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج از قم با گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: هنر توانایی انعکاس رویدادهای مهم جامعه و همه حوادث و وقایع را در خود دارد و جنگ تحمیلی و 8 سال دفاع مقدس یکی از رویدادهای مهم جامعه ماست که با هنر باید به انتقال آن پرداخت.

مسئول انجمن موسیقی سازمان بسیج هنرمندان استان قم افزود: هنرمندان باید حقایق ارزشمند دفاع مقدس را با زبان هنر به جامعه معرفی کنند و آنها در این عرصه دارای رسالت مهمی هستند.

وی تصریح کرد: دفاع مقدس حماسه‌ای بزرگ بود و هنرهایی چون سینما و تاتر و هنرهای تجسمی و از جمله موسیقی هم از این رویداد متاثر شد و هم در آن تاثیر گذار بود.

حاج ابراهیمی بیان کرد: در همه تحولات جامعه از انقلاب اسلامی و یا رویدادهای قبل و بعد از آن، هنر و هنرمند دارای نقش مهمی است، چرا که هنرمند در جامعه‌ای زندگی می‌کند و دارای نگاه ویژه و خاص و دقیق و سرشار از عواطف انسانی است.

وی عنوان کرد: در هنرمند همه عواطف انسانی متبلور است و هنرمندی که مسیر هنر را به درستی پیموده است، تنها به جنبه‌ اکتسابی هنر توجه ندارد، بلکه به تفکر و فلسفه‌ای می‌رسد که می‌تواند با تحلیل و درک درست خود از وقایع جامعه آن را بازتاب دهد و در آثار هنری این انعکاس و تاثیر را به خوبی نشان دهد.

مسئول انجمن موسیقی سازمان بسیج هنرمندان استان قم خاطرنشان کرد: یکی از ابزارهای مهم و تاثیرگذار در هنر، موسیقی است و در طول این سالها، هنرمندان و آهنگ‌سازهای زیادی متاثر از 8 سال دفاع مقدس به هنرنمایی پرداختند.

وی گفت: در موسیقی دفاع مقدس مسائل مهمی چون جایگاه شهیدان، حماسه‌آفرینی رزمندگان و ایثارگران، اهمیت خاک و مرزهای ایران، موضوع تجاوز دشمن به خاک کشور و جور و ستم مستکبران با زبان هنر روایت شده است.

حاج ابراهیمی افزود: این رویدادها و حماسه‌آفرینی‌ها برای هر هنرمندی دارای اهمیت و جایگاه باارزشی است و نه تنها در طول 8سال دفاع مقدس که پس از آن نیز در جشنواره‌های مختلف موضوع تاثیر رویدادهای جنگ تحمیلی و ترسیم حوادث دفاع مقدس و زندگی رزمندگان و شهداء در قالب هنر مطرح شده است.

وی تصریح کرد: با گذشت سالها از پایان دفاع مقدس، همچنان برخی از هنرمندان این رویدادهای مهم خود را در هنر منعکس می‌کنند و به روایت دفاع مقدس و معرفی شهیدان و جانفشانی رزمندگان می‌پردازند.

مسئول انجمن موسیقی سازمان بسیج هنرمندان استان قم بیان کرد: امروز هنرمندان زیادی به ترسیم وقایع دفاع مقدس پرداخته و می‌پردازند که کاری بسیار با ارزش است، اما رسالت مهم هنرمند و متولیان فرهنگ و هنر جلوگیری از تحریف وقایع دفاع مقدس است.

وی خاطرنشان کرد: جلوگیری از تحریف دفاع مقدس مستلزم آن است که هنرمندان صاحب اندیشه و بینش انقلابی و ارزشی با شناخت حد و مرزها و پرهیز از غلو و بزرگ‌نمایی‌های خاصی که معمولا جهت‌دار است در این عرصه به هنرنمایی روی بیاروند و اثری فاخر برجای بگذارند.

حاج ابراهیمی عنوان کرد: هنرمند دارای بصیرت هیچ‌گاه خواسته یا ناخواسته وارد جریانات خاص فرهنگی و هنری و سیاسی و اجتماعی نمی‌شود و از کوران حوادث روزگار خود را حفظ می‌کند.

وی گفت: باید در انعکاس هنر با بینش و بصیرت وارد عمل شویم و از بزرگان هنر و بزرگان جامعه و اندیشمندان چه در حوزه مذهبی و تفکر روزمره جامعه تاسی بگیریم، این بزرگان قدم‌های بزرگی برمی‌دارند و به خوبی حرکت می‌کنند، چون مسیر را به درستی می‌شناسند.

مسئول انجمن موسیقی سازمان بسیج هنرمندان استان قم افزود: تاسی از بزرگان و اندیشمندان در هنر، یک عیار و معیار و شاخص درستی را به دست هنرمند می‌دهد تا کارها و فعالیت خود را با آن بسنجند و مراقب باشند از مسیر دست منحرف نشوند.

وی تاکید کرد: هشت سال دفاع مقدس یک میراث و گنجینه با ارزشی است که با روحیه ناب و مجاهدت‌ها و جانفشانی‌ها رقم خورد و هنرمند می‌تواند با معرفی جایگاه فرهنگ ایثار و شهادت به انتقال ارزشهای اخلاقی و معنوی دوران جنگ تحمیلی بپردازد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها