موج
کدخبر : ۳۳۳۱۳۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-333135

عضو شورای شهر یزد اعلام کرد؛

عضو شورای شهر یزد در نشست خبری بر خط خانه مطبوعات گفت: آفت کار فرهنگی را نگاه سیاست زده می دانم ولی اعتقاد داریم هر جریانی می تواند به رشد بافت تاریخی کمک کند باید این کار را انجام دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج یزد، محسن عباسی عضو شورای شهر یزد گفت: ثبت جهانی یزد توجه جامعه محلی، ملی و بین المللی را به خود جلب کرده است و این ظرفیت ویژه برای یزد محسوب می شود.

عباسی در ادامه افزود: زمانی که شرایط یک انزوای سیاسی بر کشور حاکم بود ثبت جهانی یزد این تریبون را در اختیار ما گذاشت تا تمدن خود را معرفی کنیم به گونه ای که تنها اثر میراث جهانی ایران که اجازه انتشار اخبار آن در روزهای اوج کرونا توسط یونسکو محقق شد شهر یزد بود و این در حالی است که در کل دنیا فقط 30 اثر تاریخی این شانس را پیدا کردند.

این عضو شورای شهر یزد گفت: شهرداری در حوزه حفاظت در یزد پیشگام بوده به طوری که 250 بنا توسط شهرداری مرمت شده همچنین برای مرمت کوچه ها و فضاهای عمومی و بناهایی که تملک شده برای کاربری فرهنگی بخش دولتی بستر سازی کرده و امکان حضور بخش خصوصی را فراهم کرده و هم بخش خصوصی به خوبی وارد شده به طوری که یزد در این زمینه در کشور پیشگام است و باید این راه تقویت هم بشود.

وی در ادامه با بیان اینکه یزد در اکثر اجلاس های یونسکو کرسی دارد، گفت: اجلاس هایی که مرکز میراث شهرهای جهانی ترتیب می دهد بارها از ما برای کنفرانس دعوت کرد و این نشان می دهد یونسکو ما را باور کرده و عملکرد ما در زمان بعد از ثبت جهانی خوب بوده است.

وی در ادامه به فشار تحریم ها به حوزه گردشگری اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه با دشواری های سیاسی مواجه بودیم ولی یزد توانست در معتبرترین دانشگاه های دنیا مانند سوربن، دانشگاه ساپینزا رم مهمترین دانشگاه هنر جهان است، دانشگاه ایتالیا و دانشگاه پلی تکنیک میلان که سخنرانی پیرامون یزد برگزر کرد و از اساتید ایرانی و خارجی محقق در زمینه شهر یزد دعوت کرد، مطرح شد.

عباسی در خصوص امکان کمک مالی از سوی یونسکو به بافت تاریخی گفت: یونسکو یک سازمان فرهنگی است و طبیعتا سرمایه زیادی را برای هزینه کردن ندارد و فقط در شرایط ضرورت این کار را انجام می دهد و ما نیز تاکنون کمک مالی مستقیم از یونسکو دریافت نکردیم و فقط فرصت هایی را برای تبلیغات در اختیار ما قرار می دهد.

وی با اشاره به اینکه یونسکو هیچ تعهدی را قبال ثبت بافت تاریخی یزد بر ما تحمیل نکرد، افزود: تعهدات ما به یونسکو مانند مناسب سازی معابر برای کودکان و افراد کم توان یا معلول و زنان باردار پیشنهادات ما بود و در حال حاضر هم در انجام آنها پیشرو هستیم.

امنیت در بافت تاریخی یزد یک تعهد به یونسکو است

وی گفت: آفت کار فرهنگی را نگاه سیاست زده می دانم ولی اعتقاد داریم هر جریانی می تواند به رشد بافت تاریخی کمک کند باید این کار را انجام دهد.

عضو شورای شهر یزد گفت: کمک های مالی خوبی دولت برای حفاظت از بافت تاریخی یزد اختصاص داده ولی در مقابل هزینه شهرداری و بخش خصوصی برای این امر مبلغ ناچیزی است هیچ اعتباری تا این سه سال بازگشت اعتبار نداشتیم.

وی گفت: امنیت در بافت تاریخی یک تعهد به یونسکو است که لازمه آن رونق گردشگری و افزایش ساکنان بافت تاریخی است هرچند شهرداری افزایش دوربین ها و کنترل ترافیک را انجام داده و همواره توصیه کردیم پلیس حضور خود را برای تامین امنیت به وِزه بانوان افزایش دهد ولی در ادامه وارد شدن اوقاف هم به موضوع مهم است چون بخش عمده ای از ملک ها در بافت تاریخی وقفی است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها