English

جاعل عنوان نماینده دستگاه قضایی با نیم میلیون دلار سرقت دستگیر شد

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری جاعل، کلاهبردار و سارق مسلحی که با معرفی خود به عنوان فردی با نفوذ در دستگاه قضایی اقدام به سرقت و کلاهبرداری از شهروندان کرده بود، خبر داد.

جاعل عنوان نماینده دستگاه قضایی با نیم میلیون دلار سرقت دستگیر شد

به گزارش خبرگزاری موج، سرهنگ مرتضی نثاری گفت: در تاریخ هجدهم اسفندماه سال گذشته پرونده ای با عنوان جعل عناوین دولتی، اخاذی و سرقت به شیوه مسلحانه در اختیار اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت و مالباخته پس از حضور در مقر انتظامی در خصوص سرقت مبلغ ۵۰۰ هزار دلار از خودش به کارآگاهان گفت که به همراه فردی به‌نام دهقانی که خود را به عنوان نماینده تام الاختیار دستگاه قضایی معرفی کرده بود ، برای دیدن قاضی پرونده اقتصادی پسرش به منطقه فرمانیه رفته بود. این فرد به بهانه پیگیری پرونده پسرش ، درخواست مبلغ ۵۰۰ هزار دلار کرده و با توجه به اعتمادی که مالباخته به این فرد پیدا کرده بود، با او تماس گرفته و به او اطلاع داده که پول درخواستی وی آماده است.

وی با بیان اینکه مالباخته و متهم بلافاصله برای همان شب با یکدیگر قرار ملاقات گذاشته‌اند، گفت:‌ متهم که خود را دهقانی معرفی کرده بود، پس از رؤیت و اطمینان از همراه داشتن پول‌ها ، به بهانه ملاقات با قاضی پرونده پسر مالباخته او را سوار ماشین خودش کرد و به منطقه فرمانیه برده است. در طول مسیر دهقانی مدعی شد که اول باید به دیدن قاضی پرونده بروند و به این بهانه پول را در داخل صندوق عقب ماشین قرار داد. دقایقی بعد متهم با این بهانه که به خانه قاضی رسیده است، به همراه مالباخته پیدا شده اما هنوز چند متری از ماشین دور نشده بودند که ناگهان این فرد با اسلحه کمری مالباخته را تهدید کرده بود، به سمت ماشین برگشته وبه سرعت از محل متواری شد. 

نثاری درباره نحوه آشنایی مالباخته و متهم نیز گفت: حدود یک ماه پیش از طرح شکایت فردی به نام دهقانی با گوشی تلفن همراه شاکی تماس گرفته و خودش را بازرس و نماینده تام الاختیار دستگاه قضایی در تهران معرفی کرده است. او در این تماس تلفنی اطلاعات کاملی از پرونده پسر مالباخته در یکی از شعبات دادگاه شهر تهران ارائه کرد و همین موضوع باعث شده تا شاکی به او اطمینان اولیه پیدا کند و به همین علت با او قرار ملاقات گذاشته و او را به منزلش نیز دعوت کرده است. این افراد چندین جلسه ملاقات با همدیگر داشتند و حتی در جریان این جلسات، متهم یک کارت شناسایی و همچنین تجهیزات نظامی همراه خود از جمله یک قبضه سلاح کمری و ... را نیز به شاکی نشان داده و خودش را فرد با نفوذی معرفی کرده است. متهم حتی مدعی شده که بازرس و نماینده تام الاختیار دستگاه قضایی در شهر تهران است قاضی پرونده پسر شاکی نیز از دوستان نزدیک اوست.

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه متهم مدعی شده بود که برای پیگیری و رفع مشکل پسر شاکی در دادگاه، قاضی درخواست مبلغ ۵۰۰ هزار دلار کرده و تنها در صورت پرداخت این مبلغ ، مشکل پسرش را برطرف خواهد کرد، گفت: همین موضوع نیز سبب شده تا شاکی از طریق تعدادی از دوستان و بستگان ، این مبلغ را تهیه کند. 

وی با اشاره به روند پیگیری و کشف این پرونده گفت:‌ کارآگاهان اداره یکم پلیس آگاهی با توجه به شیوه و شگرد سرقت اطمینان پیدا کردند که متهم از مجرمان سابقه دار در زمینه جعل عناوین دولتی است. لذا با بهره گیری از بانک اطلاعات مجرمان سابقه دار و دیگر اقدامات پلیسی ، موفق به شناسایی متهم به هویت ا.س متولد ۱۳۶۴ به عنوان یکی از مجرمان سابقه دار شدند که پیش از این بارها به اتهام جعل عنوان و سوء استفاده از عناوین دولتی از جمله معرفی خود به عنوان نماینده دستگاه قضایی دستگیر و روانه زندان شده است . با شناسایی مخفیگاه این فرد در منطقه پونک ، این منطقه تحت مراقبت نامحسوس کارآگاهان قرار گرفت تا نهایتا در روز شنبه مورخه ۱۹ فروردین ماه ۱۴۰۲ ، متهم در زمان ورود به مخفیگاهش دستگیر و به مقر انتظامی منتقل شد.

نثاری با اشاره به انجام بازجویی از متهم دستگیر شده، گفت: متهم در اظهارات اولیه منکر هرگونه تلاش برای اخاذی و نهایتا سرقت مسلحانه مبلغ ۵۰۰ هزار دلار از مالباخته شد اما پس از مواجهه حضوری با مالباخته ، لب به اعتراف گشود و مدعی شد که پول ها را به افراد دیگری پرداخت کرده است. با محرز شدن کذب بودن اظهارات متهم و در ادامه تحقیقات پلیسی ، کارآگاهان موفق به شناسایی منزل یکی از بستگان متهم به عنوان محل پنهان کردن مبلغ ۵۰۰ هزار دلار و همچنین اسلحه کمری مورد استفاده در سرقت توسط وی در منطقه راه آهن تهران شدند که در مراجعه و بازرسی از محل، کارآگاهان در مورخه ۲۰ فرودین ماه ۱۴۰۲ موفق به کشف مبلغ ۵۰۰ هزار دلار و همچین اسلحه کمری غیرمجاز پنهان شده در باغچه حیاط خانه شدند.

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ ادامه داد:‌در این شرایط متهم که دیگر چاره ای جز اعتراف و بیان حقیقت نداشت در خصوص شیوه و شگرد شناسایی شاکی پرونده و سایر مالباختگان اعتراف کرد و گفت که با مراجعه به دفاتر حقوقی سطح شهر تهران و با سوء استفاده از کارت شناسایی جعل شده و همچنین نشان دادن اسلحه کمری که آن‌را از یکی از شهرهای مرزی در غرب کشور تهیه کرده بود، خودش را با اسامی مختلف محمدی ، ناصری، دهقانی و ... و به عنوان بازرس ویژه یا نماینده تام الاختیار دستگاه قضایی معرفی و از این طریق به اطلاعات برخی پرونده ها از جمله اطلاعات پرونده شاکی پرونده دست پیدا کرده است و در ادامه با آنات تماس گرفته است.

نثاری درپایان گفت: با اعترافات بدست آمده از متهم و اقدامات پلیس ی بعمل آمده توسط کارآگاهان اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ ، تعداد دیگری از افراد که متهم به همین شیوه و شگرد موفق به شناسایی آنها شده و قصد داشته تا پس از مراجعت به تهران و در ملاقات با ایشان ، در چند روز آینده اقدام به اخاذی از آنها کند، شناسایی و پس از دعوت و حضور در اداره یکم پلیس آگاهی صراحتا متهم را مورد شناسایی قرار دادند . لذا با توجه به شواهد و قرائن بدست آمده و احتمال افزایش دیگر جرایم ارتکابی ، متهم با قرار قانونی صادره از سوی مقام قضایی و برای انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی سایر شکات و مالباختگان در اختیار اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار داده شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه