موج
کدخبر : ۳۳۱۴۶۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-331460

قصه عجیب و غریب لغو اجرای پنج باره طرح ترافیک تهران:

با وجودیکه معاون شهردار تهران چند روز قبل اعلام کرده بود که طرح ترافیک تهران قطعا از روز سه شنبه اجرا خواهد شد، در آخرین ساعت های دوشنبه شب و با مخالفت وزارت بهداشت، شهرداری تهران رسما اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی طرح ترافیک اجرا نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج، در حالی که ستاد ملی کرونا در تهران که وزارت بهداشت رکن اصلی آن است با اجرای طرح ترافیک از روز سه شنبه موافقت کرده بود، دیروز شهردار تهران اعلام کرد که پس از تماس تلفنی وزیر بهداشت مجاب شده که فعلا اجرای طرح ترافیک را متوقف کند تا برای نخستین بار و در یک رکورد شکنی بی سابقه در تاریخ بلدیه، برای ششمین مرتبه در سال جاری شهرداری اجرای یک طرح شهری را متوقف و به عقب بیاندازد!

 بعد از انتشار ویروس کرونا و آغاز قرنطینه خانگی، ستاد ملی کرونا اعلام کرد از آنجاییکه وسایل حمل و نقل عمومی از مهمترین منابع انتشار ویروس کرونا هستند، طرح ترافیک تهران لغو می شود تا شهروندان بتوانند با خودروهای شخصیشان در سطح شهر تردد کرده و کمتر از مترو و اتوبوس ها استفاده کنند. اما هر چه به روزهای پایانی تعطیلات نوروزی نزدیکتر می شدیم، موضوع تعیین تکلیف طرح ترافیک تهران بیشتر و بیشتر نمایان می شد. تا اینکه بالاخره سرپرست وقت معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری با وجود هشدارهای مسئولان وزارت بهداشت، در گفتگویی اعلام کرد که قرار است این طرح مجددا از 16 فروردین اجرایی شود. اما همانطور که پیش بینی می شد این خبر با واکنش ستاد ملی کرونا مواجه شد و آن را تهدیدی برای سلامت شهروندان عنوان کرد که همین امر در نهایت شهرداری را مجبور به عقب نشینی کرد و باعث شد تا اجرای این طرح یک هفته به تعویق بیافتاد و از 23 فرودین اجرایی شود. اما شهرداری باز هم نتوانست به خواست خود برای اجرای طرح ترافیک و کسب درآمد از این محل برسد، چرا که دوباره با فشار وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا به دلیل خطراتی که اجرای این طرح می توانست برای شهروندان داشته باشد، مجبور شد اجرای آن را به موعدی دیگر موکول کند.

بیشتر بخوانید:

طرح ترافیک تهران از چه زمانی اجرایی می‌شود؟

با روی کار آمدن معاون جدید حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، دوباره ساز ناکوک شهرداری برای اجرای مجدد این طرح به صدا درآمد و سید مناف هاشمی با وجود تمام مخالفت ها، رسما اعلام کرد که تلاش شهرداری اجرای مجدد طرح ترافیک در تهران است. جالب اینجا بود که وی در این مسیر تنها نبود و حمایت شورای شهر و راهنمایی و رانندگی را نیز پشت سرش داشت. به طوری که محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران در اولین جلسه بعد از لغو این طرح در صحن علنی شورا با انتقاد از دخالت ستاد ملی کرونا در وظایف شهرداری و مدیریت شهری گفته بود: تردد در محدوده طرح ترافیک بدون پرداخت عوارض قانونی نیست و این موضوع باید در شورا به تصویب می رسید. این موارد در جایی اعلام می شد که طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی باید همه دستگاه‌ها از تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا تبعیت کنند.

این سخنان و اظهار نظرها به گونه ای بود که باعث تقویت این فرضیه می شد که شهرداری به خاطر کسب درآمد و جبران کسری بودجه خود به دنبال اجرای مجدد این طرح است. گرچه هم معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری و هم اعضای شورای شهر بارها این فرضیه را رد کردند اما در عمل، اقدامات و اظهارنظرهایی که می کردند به نوعی مهر تاییدی بود برای اثبات همین فرضیه. با این وجود دورخیز شهرداری برای اجرای طرح ترافیک باز هم به سد ستاد ملی مبارزه با کرونا برخورد کرد تا سومین تلاش شهرداری برای شروع مجدد طرح ترافیک آن هم در روزهای کرونایی به نتیجه دلخواه پیشنهاد دهندگان نرسد. این فشارها و اظهار نظرها برای آغاز مجدد طرح ترافیک در شرایطی نقل محفل شهرداری چی ها شده بود که با وجود عدم اجرای طرح ترافیک ازدحام جمعیت در مترو و اتوبوس های شهری نگرانی های بسیاری در سطح جامعه و بخصوص دست اندرکاران کرونایی کشور به وجود آورده بود. 

تکرار پشت تکرار

اما این شکست ها باعث نشد تا شهرداری با وجود همه مخالفت های علنی پزشکان و مدیران وزارت بهداشت، دست از تلاش برای اجرای مجدد طرح ترافیک بردارد و باز هم تلاش مضاعفی را برای قانع کردن اعضای ستاد ملی کرونا برای اجرای این طرح آغاز کرد. رایزنی هایی که اتفاقا به نظر می رسد ورق را به ضرر مردم تهران و به نفع مناف هاشمی و معاونت حمل و نقل شهرداری برگردانده باشد چرا که، بعد از اینکه استاندار تهران اعلام کرد که قرار نیست طرح ترافیک تهران تا پایان کرونا اجرایی شود، چند ساعت بعد، مناف هاشمی در خبری که توسط معاونت وی منتشر شده بود برای چهارمین بار رسما اعلام کرد که از دوشنبه 29 اردیبهشت طرح ترافیک و حتی زوج و فرد به شکل جدیدی اجرا خواهد شد! اظهارنظرهایی که با توجه به مصوبه شورای عالی امنیت ملی در ارتباط با تبعیت تمامی دستگاه ها از تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا  وعده ای که باز ستاد ملی مبارزه با کرونا حتی می توان به آن عنوان نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی هم داد! که ستاد ملی مقابله با کرونا در مقابل این اظهارنظرها کوتاه نیامد و به خاطر سلامت شهروندان با آن مخالفت کرد تا اینبار هم این وعده محقق نشود. به گفته وی، با صحبت هایی که با برخی از مسئولان شده بود، مقرر شده تا برای رفاه حال شهروندان - شما بخوانید به خاطر سلامت شهروندان - در ماه رمضان، این طرح با چند روز تاخیر و از روز سه شنبه 6 خرداد اجرا شود.

با این وجود باز هم معاون شهردار قاطعانه و بدون اینکه حتی درصدی احتمال توقف این طرح را بدهد، اعلام کرد که این بار حتما طرح ترافیک اجرا خواهد شد و ستاد ملی مبارزه با کرونا هم با آن موافق است! اما ازآنجاییکه هر سیبی که به هوا انداخته می شود تا وقتیکه به زمین برسد هزار چرخ می خورد، دیروز و درست چند ساعت مانده به اجرای طرح ترافیک تهران، مدیرکل روابط عمومی شهرداری تهران با انتشار تصاویری از صورتجلسه ستاد کرونا در توییتی نوشت: همانطور که می بینید صورتجلسه مربوط به اجرای طرح ترافیک را مسئولان ستاد ملی کرونا و ریاست آن یعنی دکتر زالی هم امضا کرده اند و با آن موافق بوده اند...

انتشار تصاویر یاد شده این سوال را مطرح می کرد که دلیل چنین اقدام هول هولکی و ناگهانی شهرداری چیست؟ سوالی که چند ساعت بعد پاسخ آن با خبری که از سوی معاونت حمل و نقل و ترافیک منتشر شده بود، مشخص شد. خبری که حکایت از لغو مجدد طرح ترافیک داشت. در این اطلاعیه خبری که مدیرکل روابط عمومی شهرداری آن را منتشر کرد آمده بود: با عنایت به تماس تلفنی وزیر بهداشت و درمان با شهردار  تهران و درخواست وی مبنی بر توقف اجرای طرح ترافیک، مقرر شد اجرای مجدد طرح‌های ترافیکی، شنبه (١٠ خرداد ماه) در ستاد ملی کرونا مطرح و در خصوص آن تصمیم‌گیری شود. این پاسخ اما نه تنها باعث قانع نشدن افکار عمومی نشد که خود باعث ایجاد سوالات جدیدی در این زمینه شد. سوالاتی مانند اینکه چرا وزیر بهداشت که کاملا در جریان اجرای این طرح بوده و      نمایندگانش در ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز آن را امضا کرده بودند، به یکباره به فکر حفظ جان شهروندان بیافتاد و بخواهد جلوی این طرح را بگیرد؟ 

و یا این سوال که چرا وزارت بهداشت با وجودیکه از خطرات اجرای مجدد طرح ترافیک آگاه است، یکبار برای همیشه در برابر شهرداری موضع گیری نمی کند؟ آن هم در شرایطی که شورای عالی امنیت ملی به صراحت تصمیمات را به ستاد ملی مقابله با کرونا واگذار کرده است.

در حقیقت توییت مدیرکل روابط عمومی شهرداری حسن ختامی بود برای اجرا نشدن پنجمین باره درخواست اجرای طرح ترافیک از سوی شهرداری. اما اینهمه تناقض و شل کن سفت کن مسئولان ستاد کرونا، وزارت بهداشت و شهرداری نه تنها باعث بی اعتمادی مردم به آنها شده است که به اعتقاد خیلی ها، این بازی، در حقیقت پاسخی است به اظهارات اعضای شورای شهر و مدیریت شهری که آمار متناقض دولت مردان را زیر سوال برده بودند.     

حالا باید منتظر ماند و دید که آیا معاون جنجالی و تازه منصوب شده شهردار تهران این بار می تواند دوباره ستاد ملی مبارزه با کرونا و شورای ترافیک شهر تهران را قانع کند و با آنها برای اجرای طرح ترافیک به توافق برسد یا باز هم باید منتظر ناکام ماندن شهرداری برای چندمین بار پیاپی باشیم؟  ناکامی ای که کام آن به قشر متوسط به پایین تهران خواهد رسید.    

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    این مناف هاشمی یک استان را داد زیر آب رفت وسط کار رفتند سر قبر ... محترمشان در اروپا برای فاتحه!!!
    اینجا تصمیم دارند یک پایتخت را بکنن زیر سیل بروند خارجه
    پیشنهاد میشود خانه اش را بفروشد (همونی که بهش دادند) بدهد برای مخارج شهرداری!!!

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها