موج
کدخبر : ۳۲۱۲۱۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-321218

موج گزارش می دهد؛

با شیوع گسترش ویروس کرونا در ایران بسیاری از کشورها مرزهای خود را به روی ایرانیان بسته اند، اقدامی که به تازگی از سوی چین نیز اتفاق افتاده است، اقدامی که شاید اگر ایران در روزهای اول شیوع ویروس کرونا در چین می گرفت این حجم از درگیری با ویروس کرونا را در کشور مشاهده نمی کردیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، از آغاز شیوع کرونا در چین بیش از دو ماه می گذرد و کشورهای درگیر با این ویروس روز به روز در حال افزایش یافتن است. ویروسی که مهمان ناخوانده چینی برای جهان به حساب می آید و عدم شناسایی سریع این ویروس در چین باعث شد میزان مبتلایان به کرونا در این کشور به صورت سرسام آوری رشد کند و این حجم بالای مبتلایان باعث پخش گسترده این ویروس در جهان شوند.

از همان روزهای اول که کرونا توسط سازمان بهداشت جهانی به رسمیت شناخته شد کشورها برای در امان بودن از این ویروس و کاهش احتمال ورود این ویروس به کشورهایشان پرواز های خود به چین و بالعکس را کنسل کردند و اجازه ورود هواپیما از چین و بالعکس را به کشور خود ندادند.

اقدامی که هرچند میزان ورود کرونا به کشورها را صفر نمی کرد اما با مراقبت و نظارت مستمر بسیاری از کشور ها این ویروس را به طور کنترل شده در کشورشان تجربه کردند.

بسیاری از شرکت های هواپیمایی در اطلاعیه هایی رسمی پرواز به چین را تا اطلاع ثانوی تعلیق کردند و حفظ جان پرسنل و مردم کشورشان را در اولویت سیاست های خود قرار دادند. به طور مثال شرکت های هوایی نظیر بریتیش ایرویز، خطوط هوایی هلند، خطوط هوایی دلتا (آمریکا) آمریکن ایرلانز لوفت هانزا (آلمان)، ایر کانادا، یونایتد ایرلاینز(آمریکا)، کاتای پاسیفیک(هنگ کنگ)، ایر ایندیا(هند)، فین ایر(فنلاند) و همچنین خطوط هوایی کره جنوبی نیز پروازها به چین را به حالت تعلیق درآوردند.

بی توجهی به انتقاد دلسوزان جامعه

اما در این هیاهو ویروس کرونا در جهان اقدام ایران و هواپیمایی ماهان در تداوم پروازهای چین به ایران و بالعکس جای بسی تعجب داشت و بسیاری از کارشناسان، رسانه ها و دلسوزان این مرز و بوم با انتقاد از این اقدام خواستار تعلیق هرچه سریعتر این پروازها شدند.

بیشتر بخوانید:

یک فروند هواپیما برای بازگرداندن دانشجویان ایرانی عازم چین شد/ پروازهای ورودی از چین به چه دلیل بود!

خرید آنلاین بلیت چین به ایران و بالعکس پس از بحران کرونا همچنان ادامه دارد؟ / اطلاعات ضد و نقیض مسوولان درباره پروازهای ایران و چین

 

البته این انتقادها بی نتیجه نبود و تنها بر روی کاغذ پروازهای چین به ایران و بالعکس تعلیق شد! اما هنوز هواپیماهایی بین ایران و چین در حال پرواز بودند که نه تنها مسافران ایران به چین و بالعکس را جابجا می کردند، بلکه اتباع چینی حاضر در دیگر کشورها نیز با حضور در ایران به صورت غیر مستقیم به چین فرستاده می شدند.

هر روز که این پروازها تداوم پیدا می کرد از حجم انتقادات کم می شد و این بی توجهی به سلامت مردم ایران توسط برخی مسوولان باعث دلسردی کارشناسان و اصحاب رسانه می شد و امیدی به کنسل شدن پروازها از سمت ایران نبود.

این پروازها تداوم داشت تا تایید اولین مورد ابتلا به کرونا در ایران، کرونایی که در قم دیده شد و افرادی دچار کرونا شده بودند که به چین سفر داشتند و پس از بازگشت از چین در جامعه حضور پیدا کردند و مطمئنا با توجه به شیوع بالای این ویروس از زمان ابتلا تا شناسایی افرادی را به این بیماری مبتلا کردند.

روز به روز گستردگی این ویروس در کشور نمایان می شد و مسوولان تازه به اهمیت این مشکل پی بردند و افزایش روز افزون مبتلایان به این ویروس این نگرانی را در بین مردم بیشتر و بیشتر می کرد تا جایی که عملا بسیاری از مردم از ترس ابتلا به کرونا خود را در منزل قرنطینه کردند. از طرف دیگر بسیاری از کاسبی ها تعطیل شد و مردم برای عدم شیوع بیشتر این بیماری کاسبی های خود را به حالت تعطیل یا نیمه تعطیل در آوردند.

کاری که ایران باید می کرد را چین انجام داد!

اما نکته این گزارش به این موارد بر نمی گردد بلکه مهم ترین بخش ماجرا پروازهای چین به ایران و بالعکس است، پروازهایی که در زمان اوج بیماری کرونا در چین بین دو کشور ایران و چین برقرار بود اما وقتی شیوع این بیماری در ایران اثبات شد پروازهای این دو کشور دوست هم به حالت تعلیق در آمد و دیگر پروازی بین این دو کشور وجود ندارد.

اقدامی که به نظر می رسد از سمت طرف چینی (چه به صورت رسمی چه به صورت غیررسمی) صورت گرفته باشد و آن اقدام هم کاملا منطقی و بر اساس اولویت قرار دادن امنیت کشور چین توسط مسوولان آن کشور به درستی اتخاذ شده است.

اقدامی که باید توسط ایران در همان روزهای اولیه صورت می گرفت و خطر ورود ویروس کرونا به ایران را بسیار کاهش می داد. اما نه تنها پروازی کنسل نشد بلکه در آن روزها تعداد پروازها و مسافران ترنسفر شده بین ایران و چین افزایش نیز پیدا کرد آن هم با وجود تاکید سعید نمکی نسبت به تعلیق کردن پروازهای ایران به چین و بالعکس که نه تنها به این هشدار توجهی نشد بلکه به صورت عجیبی پروازهای این مسیر ادامه پیدا کرد و حتی مسافران می توانستند به راحتی با مراجعه به سایت های خرید آنلاین بلیت هواپیما، این بلیت را تهیه کنند.

بیشتر بخوانید:

بی توجهی ایرلاین ها عامل اصلی شیوع کرونا در ایران؟/ همه‌ گیری ویروس کرونا در ایران در اثر سهل انگاری و عدم صداقت برخی مسئولین

اهمیت به جان مردم کجای تداوم پروازهای چین به ایران بود؟

برخی از سوال های مهم و اصلی در این زمینه را باید اینگونه مطرح کرد: چه کسی اجازه تداوم پروازها به چین را در شرایط بحران جهانی کرونا صادر کرده است؟ علت این تداوم پروازها چه بود؟ چه کسی یا کسانی باید جلوی این اتفاق را می گرفتند؟ اهمیت و توجه به جان مردم کجای اتخاذ این تصمیم بود؟

به گزارش موج، پس از شیوع کرونا در ایران و با احتکار اقلام بهداشتی توسط برخی سودجویان و ورود قوه قضاییه به این ماجرا، سخنگوی قوه قضاییه گفت: قطعاً مجازات‌های سختی برای محتکران اقلام بهداشتی از ناحیه همکاران در نظر گرفته می‌شود و اسامی آن‌ها نیز اعلام خواهد شد. حسب مورد، تشخیص با دادگاه است که اگر مورد از مصادیق افساد فی الارض مطابق قانون مجازات اعدام وگرنه مجازات‌های طویل المدتی از پنج سال تا بیست سال برای مرتکبین این جرایم صادر خواهد شد. و از طرفی دادستان کل کشور در جواب نامه سعید نمکی به رییس جمهور گفت: اخلال در نظام سلامت مردم و اقدامات مجرمانه در راستای جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد برابر ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی نه تنها جرم محسوب می‌گردد بلکه مجازاتی در حد مجازات افساد فی الارض دارد.

بازی با جان مردم چه حکمی دارد؟

حال باید پرسید وقتی احتکار اقلام بهداشتی در این برهه حساس حکمی برابر با افساد فی الارض دارد، حکم شخص یا اشخاصی که با تصمیم نابخردانه باعث شیوع این بیماری در کشور شدند و جان و مال مردم را با خطر مواجه کردند، چه خواهد بود؟ آیا سازمان های نظارتی به این موضوع ورود می کند؟ 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها