پاسپورت یا گذرنامه نوعی شناسنامه ملی است که افراد برای خروج از کشور باید به دریافت آن اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، متقاضیان دریافت پاسپورت حتما باید مراحلی را طی کنند تا مجوز خروج از کشور به آنها داده شود، که در متن زیر این مراحل ذکر شده است:

* مدارک مورد نیاز برای دریافت پاسپورت

۱- تهیه ، تکمیل و ارائه  فرم صدور گذرنامه (از طریق دفاتر پلیس +۱۰).

۲- واریز هزینه صدور گذرنامه و عوارض شهرداری قابل پرداخت از طریق سامانه pos بانکی (دستگاه کارتخوان بانکی) مستقر در مراکز گذرنامه و دفاتر پلیس +۱۰ .

۳- دانشجویان بورسیه مشغول به تحصیل در خارج از کشور، همسر و فرزندان آنان در صورت ارائه نامه از سوی وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از پرداخت هزینه های مذکور معاف می باشند.

۵- ارائه اصل شناسنامه متقاضی (شناسنامه افراد بالای ۱۵ سال عکس دار باشد).

۶- ارائه کد ملی (کارت ملی عکس دار یا موقت و یا تائیدیه از ثبت احوال).

۷- ارائه یک قطعه عکس جدید ۴*۶ رنگی ، تمام رخ، بدون عینک،کلاه،کراوات با زمینه کاملاً روشن(سفید) ضمناً از تاریخ گرفتن عکس ها بیش از یک سال سپری نشده باشد. در مورد دوشیزگان بالای شش سال تمام ارائه عکس با رعایت کامل حجاب اسلامی الزامی است .

۸- ارائه مدارک عکس دار جهت مطابقت متقاضیان زیر ۱۵ سال که شناسنامه آنها عکس دار نشده است الزامی می باشد.

۹- ارائه موافقت رسمی همسر برای بانوان شوهر دار، موافقت رسمی ولی یا قیم برای متقاضیان کمتر از ۱۸ سال تمام.

۱۰- اصل مدارک فوت یا طلاق نامه در مورد بانوانی که شوهر آنان فوت نموده و یا طلاق گرفته اند.

۱۱- در مورد بانوان شوهر دار که همسرشان مفقودالاثر، غایب یا غیرقابل دسترسی می باشد ارائه نامه از دادستان محل درخواست گذرنامه الزامی می باشد.

۱۲- افراد زیر ۱۸ سال در صورت فوت ولی و عدم دسترسی به جد پدری و مشخص نشدن قیم یا ولی قهری با ارائه مجوز از مرجع قضائی (دادستانی محل سکونت) می توانند در خصوص تقاضای اخذ گذرنامه اقدام نمایند.

۱۳- ارائه اصل وتصویر مدرک نظام وظیفه (کارت پایان خدمت ، معافیت ، خرید خدمت) هوشمند یا ارائه موافقت نظام وظیفه برای خروج ازکشور متقاضیان ذکور بالای ۱۸ سال تمام (افراد بالای ۵۰ سال نیازی به ارائه  مدرک وظیفه ندارند )

۱۴- ارائه موافقت نامه حفاظت اطلاعات یگان خدمتی برای کارکنان شاغل در نیروهای مسلح و کارکنانی که کمتر از ۵ سال از تاریخ بازنشستگی آنان سپری شده است. کارکنان نظامی بازنشسته که از تاریخ بازنشستگی آنان ۵ سال سپری شده باشد. ملزم به ارائه نامه از کانون بازنشستگان، کارت بازنشستگی یا حکم رهایی هستند.

۱۵- ارائه گذرنامه قبلی در صورت دارا بودن گذرنامه معتبر

۱۶- ارائه آدرس صحیح پستی محل سکونت به همراه کد پستی

* هزینه صدور پاسپورت در سال 98

نرخ این خدمت در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی با احتساب هزینه پستی مبلغ ۶۱۲، ۴۲۸ ریال (چهارصد و بیست و هشت هزار و شیصد و دوازده ریال) است که از طریق دستگاه‌های کارت خوان موجود در دفاتر دریافت می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها