رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: برای ایرانیان خارج از کشور قرار است از طریق شعبات سیار سازمان ثبت احوال کشور کارت هوشمند ملی صادر شود.

به گزارش خبرگزاری موج، حمید درخشان نیا رئیس سازمان ثبت احوال کشور در نشست مشترک و انعقاد تفاهم نامه بهره برداری از سامانه الکترونیکی هویت ملی سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان ثبت احوال کشور که امروز (یکشنبه) برگزار شد، اظهار کرد: تمام کسانی که کارت ملی آن‌ها تا پایان سال 89 اعتبار دارد، باید تا پایان سال جاری نسبت به تعویض و دریافت کارت هوشمند ملی خود اقدام کنند. 

وی در ادامه افزود: آن دسته از کسانی که از سال 90 به بعد کارت ملی کاغذی اخذ کردند تا پایان سال 98 فرصت دارند که با مراجعه به اداره پست نسبت به دریافت کارت هوشمند ملی خود اقدام کنند.

درخشان‌نیا عنوان کرد: برای ایرانیان خارج از کشور قرار است از طریق شعبات سیار سازمان ثبت احوال کشور کارت هوشمند ملی صادر شود. همچنین مقرر شده که صدور کارت هوشمند ملی به صورت پایلوت در یکی از کشورهای همسایه در دستور کار قرار گیرد و پس از آن نیز در 137 کشور دیگر که در آن‌ها کنسولگری داریم طرح تعویض کارت ملی قدیمی با کارت هوشمند ملی اجرایی شود.

وی افزود: همچنین در سطح کشور 800 ایستگاه سیار برای صدور کارت هوشمند ملی پیش بینی شده است و هدف ما این است که برای روستاهای دورافتاده ایستگاه‌های سیار در نظر بگیریم تا افراد سالمند نیز بدون هیچ گونه تردد و رفت‌ و آمدی بتوانند در محل سکونت شان کارت هوشمند ملی خود را اخذ کنند.

حمید درخشان نیا رئیس سازمان ثبت احوال کشور

درخشان‌نیا عنوان کرد: یکی از دلایل زمان بر بودن صدور و تحویل کارت ملی، جمعیت زیاد ثبت‌نام کنندگان است. در این راستا مقرر شده که در آینده شرایطی فراهم شود تا کارت هوشمند ملی به درب منازل متقاضیان پست شود. این در حالی است که در شرایط فعلی تحویل کارت ملی فقط در همان محل ثبت نام صورت می‌گیرد و از متولیان اثر انگشت اخذ می‌شود و پس از آن متقاضی یک کد یا پسورد برای خود تعیین می‌کند و از آن به بعد کارت هوشمند ملی قابل استفاده و معتبر خواهد شد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور در پایان درباره انعقاد تفاهم نامه با سازمان تعزیرات عنوان کرد: این جلسه به منظور ارتباط بین سازمان تعزیرات و ثبت احوال شکل گرفته و با امضای این تفاهم‌نامه سازمان تعزیرات به پایگاه اطلاعاتی جمعیتی کشور دسترسی پیدا می‌کند. پایگاه های ما قبل از این تفاهم‌نامه در 200 هزار نقطه از کشور به این سامانه متصل بودند که در حال حاضر به فراتر از 200 هزار نقطه می‌رسیم و به صورت برخط با سازمان تعزیرات ارتباط خواهیم داشت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج