موج
کدخبر : ۳۷۵۷۷۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-375771

سعید صادقی داور مسابقه بین‌المللی «فلسطین تنها نیست» معتقد است: اقدام هنرمندان در شرکت در این مسابقه ربطی به ملیت و کشورها ندارد چراکه در هیچ کجای جهان هیچ هنرمندی ظلم و ظالم را بر نمی‌تابد.

سعید صادقی هنرمند کاریکاتوریست در گفتگو با خبرنگار تجسمی خبرگزاری درباره مسئولیت هنرمندان در برابر مظلومان جهان بخصوص فلسطین و قدس شریف و اینکه آثار هنری چگونه می‌تواند در این زمینه کمک کننده باشد؟ توضیح داد: قطعا رسانه‌های اجتماعی یکی از بزرگترین بنگاه‌های خبری هستند که می‌توانند اخبار را به راحتی پوشش دهند. به نظرم هیچ هنرمندی ظلم را برنمی‌تابد چرا که هنرمندان تنها کسانی هستند که بدون واسطه می‌توانند خیلی راحت و سریع حرفشان را از طریق همین رسانه‌ها به تمام جهان بزنند، ضمن اینکه در میان هنرمندان کاریکاتوریست‌ها و گرافیست‌ها می توانند به راحتی این اقدام را انجام دهند به دلیل اینکه آثارشان، نقد موشکافانه‌ای به همراه دارد. این اقدام ربطی به ملیت و کشورها ندارد چراکه در هیچ کجا هیچ کسی ظلم و ظالم را  بر نمی‌تابد، بنابراین کمترین کاری را که می‌توان انجام داد این است که یک هنرمند با خلق اثرش اعتراض خودش را به دنیا نشان دهد.

او در ادامه با اشاره به این که 66 کشور جهان در مسابقه بین‌المللی «فلسطین تنها نیست» شرکت کرده‌اند، علت استقبال هنرمندان جهان نسبت به فراخوان این رویداد را اینگونه ارزیابی‌کرد: استقبال هنرمندان جهان از این رویداد می‌تواند دو دلیل داشته باشد یکی اینکه بالاخره هر هنرمندی دغدغه و نقدی دارد و قطعا نقدش را از طریق آثارش می‌تواند نشان بدهد. دلیل دوم به جایگاه کاریکاتور ایران در دنیا برمی‌گردد که به نظرم کشورمان در حوزه کاریکاتور از جایگاه بالایی برخوردار است ضمن اینکه سایت‌های فعالی هم در این حوزه دارد. تقریبا می‌توان گفت در بسیاری از مسابقات دنیا همیشه ایرانیان جزو برندگان اصلی مسابقات هستند، بنابراین به سبب همین جایگاه خوب می‌توانیم تعامل خوبی را با هنرمندان دیگر کشورها داشته باشیم.

داور مسابقه بین‌المللی «فلسطین تنها نیست» در پاسخ به اینکه به عنوان یک هنرمند چه پیشنهادی در زمینه‌ی نشر فرهنگ هنر مقاومت دارد؟ گفت: شخصا دوست دارم آثار هنرمندان در قالب کتاب منتشر شود بدلیل اینکه هنرمندان در این حوزه آثار زیادی دارند که می‌تواند با این اقدام ماندگارتر شوند، بنابراین با این کار می‌توانیم نگاه تخصصی‌تری به هنرمندان داشته باشیم. اگر به عنوان مثال پایگاهی بتواند در این زمینه حمایت مالی داشته باشد به راحتی می‌توان این پیشنهاد را عملی کرد.

گفتنی است سعید صادقی از کاریکاتوریست‌های بنام کشورمان است که موفق به کسب صدها جایزه ملی و بین المللی و از جمله جوایزی از جشنواره‌های ورلدپرس کارتون 2013 پرتقال، جشنواره بین المللی کارتون غزه 2014، جایزه کارتون ازمیر ترکیه و... شده است.

گفتنی‌ست؛ نمایشگاه این رویداد بیست و سوم فروردین ماه امسال همزمان با هفته هنر انقلاب در گالری (ابوالفضل عالی) حوزه هنری افتتاح شد. این نمایشگاه منتخبی از آثار مسابقه بین‌المللی در حوزه کارتون، کاریکاتور و پوستر است.

همچنین اختتامیه این رویداد بین‌المللی همزمان با روز جهانی قدس برگزار خواهد شد. گفتنی است در این نمایشگاه بیش از 300 اثر از 66 کشور جهان در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.

سید مسعود شجاعی طباطبایی دبیر هنری مسابقه بین‌المللی «فلسطین تنها نیست» و مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری است.همچنین محمد خزایی، مسعود ضیایی زردخشویی، عباس ناصری، سعید صادقی و مسعود شجاعی طباطبایی به عنوان هیئت داوران ایرانی این مسابقه معرفی شده‌اند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها