موج
کدخبر : ۳۷۲۲۷۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-372275

جزئیات برنامه‌های هفته هنر انقلاب شامل مسابقه بین المللی فلسطین تنها نیست، هنرواره روایت جهاد و معرفی چهره سال هنر انقلاب تشریح شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری موج، نشست خبری هفته هنر انقلاب با حضر دبیران سه رویداد هنری «مسابقه بین المللی فلسطین تنها نیست»، «هنرواره روایت جهاد» و «چهره سال هنر انقلاب»، صبح امروز 16 فروردین ماه در سالن مهر حوزه هنری برگزار شد.

مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری در این نشست خبری، معرفی هر ساله چهره هنر انقلاب را برنامه روتین حوزه هنری برشمرد و گفت: امسال نیز ششمین دوره معرفی این چهره است که سال دشواری برای این کار بود، چرا که عرصه فرهنگ و هنر از فضای کرونا آسیب بسیاری دید اما دستاوردهای خوبی هم برای اهالی فرهنگ و هنر داشت و آن هم توجه بیشتر به فضای مجازی بود.

وی به نامزدهای اولیه چهره هنر انقلاب اشاره کرد و توضیح داد: از بین نامزدهای اولیه چهره سال هنر انقلاب 99 شامل 14 هنرمند متشکل از میکائیل براتی طراح گرافیک و تصویرساز، علی حدادی عکاس، محمدرضا حسابی و حسین صفارزادگان کارگردان انیمیشن، محمدرضا دوست‌محمدی طراح گرافیک و تصویرساز، خانم کلر ژوبرت نویسنده مسلمان فرانسوی مقیم ایران، جلیل سامان فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و کارگردان، محمدرضا سرشار نویسنده، مدرس و منتقد ادبی، سیاوش سرمدی کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس، محمدرضا شفاه تهیه کننده و مؤسس باشگاه فیلم سوره، زینب عرفانیان نویسنده آثار ادبی دفاع مقدسی، افشین علا شاعر و پژوهشگر ادبی، عبدالحمید قدیریان نقاش و طراح صحنه، علی‌محمد مؤدب شاعر و منتقد ادبی و مؤسس شهرستان ادب و وحید یامین‌پور پژوهشگر و نویسنده، 5 هنرمند متشکل از علی محمد مودب، وحید یامین پور، محمدرضا دوست محمدی، افشین علا و جلیل سامان به عنوان نامزدهای نهایی این رویداد معرفی می‌شوند که یکی از این هنرمندان چهره سال هنر انقلاب می‌شود.

معاون هنری حوزه هنری تأکید کرد: همچنین چهره سال هنر انقلاب در سال 98 که سال گذشته به دلیل عدم امکان برپایی هفته هنر انقلاب و مراسم تجلیل از این چهره به تعویق افتاده بود همزمان با معرفی چهره سال هنر انقلاب در سال99 معرفی می‌شود.

وی با اشاره به مسابقه فلسطین تنها نیست و شرکت ۶۶ کشور دنیا در این مسابقه، بیان کرد: تولیدات انقلابی همه هنرمندان در سال، برای ما اهمیت دارد و تمرکز بر پیشکسوتان نداریم، همچنین هنرمندان جوانی که آثار و فعالیت‌های قابل توجهی داشته باشند مورد توجه آکادمی انتخاب نامزدهای چهره سال قرار می‌گیرد.

معلمی در پاسخ به این پرسش که معیارهای انتخاب چهره‌ها چیست، گفت: انقلاب برای ما انقلاب 57 نیست بلکه انقلاب اسلامی ایران برای ما و برای انتخاب چهره سال هنر انقلاب در طول بیش از چهار دهه گذشته وجود دارد و خواهد داشت. نتیجه دغدغه‌ هنرمند انقلاب همان دغدغه‌های هنرمند انقلاب است و هنرمند انقلاب نسبت به تمامی مسائل مردمی حساس است. مضامین هنری که متوجه عرصه حق و حقانیت بوده باشد همواره مورد توجه ما قرار گرفته است و همه آنها را در دایره هنر انقلاب لحاظ کرده‌ایم. پس برخی آثار نامزدهای چهره سال هنر انقلاب و آثارشان ممکن است که مشخصا ارجاع مستقیمی به انقلاب نداشته باشد. هنرمندان و آثاری مورد توجه ما قرار گرفت که در طول سال 99 به دغدغه‌‌های عمومی پرداخته، جریان‌سازی عمومی داشته و توانسته فرهنگ و پیام تازه‌ای برای مردم داشته باشد.

افتتاحیه هفته هنر انقلاب 18 فروردین‌ماه در گلزار شهدا بر سر مزار شهید سید مرتضی آوینی به صورت آنلاین و با حضور محدود برگزار می‌شود. همچنین در این روز تقدیر از خانواده برخی هنرمندان درگذشته سال99 از جمله احمدعلی راغب هنرمند و پیشکسوت موسیقی انقلابی، مهدی خانبانپور مدیر اجرایی برنامه «شب خاطره» با برپایی بیش از 360 برنامه ثابت، کریم اکبری مبارکه هنرمند پیشکسوت تئاتر حوزه هنری، پرویز اسکندرپور از هنرمندان برجسته و دغدغه‌مند هنرهای تجسمی به صورت نمادین تقدیر می‌شوند.

اختتامیه هفته هنر انقلاب نیز روز دوشنبه 23 فروردین‌ماه به صورت آنلاین و با معرفی چهره سال هفته هنر انقلاب در حضور جمع محدودی از پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر برگزار خواهد شد.

معلمی همچنین از رونمایی تمبر شش اثر فاخر هنر انقلاب در موزه تمبر همزمان با برپایی هفته هنر انقلاب در روزهای آینده خبر داد و گفت: تمبر این آثار مربوط به شش استاد هنر انقلاب است که آثارشان پیشتر در موزه و گنجینه هنر انقلاب قرار گرفته است.

شرکت ۶۶ کشور در مسابقه بین المللی «فلسطین تنها نیست»

سیدمسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز تجسمی حوزه هنری و دبیر مسابقه فلسطین تنها نیست، گفت: مسابقه کارتون و کاریکاتور «فلسطین تنها نیست» آذرماه سال گذشته۱۳۹۹ همزمان با اعلام دیدگاه‌های مکرون رئیس جمهور فرانسه نسبت به اهانت نشریه «هبدو» به پیامبر اسلام و فعالیت‌های سازشکارانه با رژیم صهیونیستی فراخوان خود را برای جذب اثر منتشر کرد.

وی با اعلام برپایی نمایشگاهی از آثار این مسابقه در هفته هنر انقلاب، گفت: اختتامیه این مسابقه در روز قدس برگزار خواهد شد.

شجاعی طباطبایی با اشاره به انتشار ۴۵۷ در سایت «ایران کارتون» و همچنین به صورت کاتالوگ، تصریح کرد: بیش از ۳۰۰۰ اثر از ۶۶ کشور در این رویداد شرکت کردند. در این مسابقه ترکیب داوری به صورت بین‌المللی است و هیئت داوران ایرانی به همراه داوران خارجی، گزینش آثار را انجام می‌دهند، جوایز در هر بخش دو هزار، هزار و پانصد و هزار یورو برای نفرات اول تا سوم است.

وی خاطرنشان کرد: تندیس این مسابقه اثری از استاد شیخ الحکما است که به برگزیدگان اول تا سوم داده می‌شود.

۴هزار و ۸۸۲ اثر در هنرواره «روایت جهاد» داوری شد

سید مرتضی دارابی دبیر هنرواره ملی «روایت جهاد» نیز در این نشست خبری گفت: همزمان با اولین سالگرد شهادت سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی، با هدف ثبت و ضبط نقش‌آفرینی مردم و کادر درمان در عرصه مواسات، کمک‌های مؤمنانه و مبارزه علیه ویروس کرونا، نخستین هنرواره ملی «روایت جهاد» به همت قرارگاه مشترک جبهه مردمی انقلاب اسلامی منتشر شد.

وی ادامه داد: این رویداد پیرو منویات رهبر معظم انقلاب در خصوص تداوم نقش‌آفرینی مردم در مبارزه با ویروس کرونا و لزوم ایجاد همدلی و مواسات در میان جامعه، به همت سازمان تبلیغات اسلامی و قرارگاه مشترک جبهه مردمی انقلاب اسلامی، با حضور برخی نهادها و سازمان‌های فعال و پیشرو در عرصه مبارزه با کرونا تشکیل و در قالب کارگروه‌هایی اقدامات مختلفی اجرا شد.

دارابی با اشاره به همکاری نهادهای مختلف در این رویداد تصریح کرد: با شرکت دادن آثار جشنواره دانش‌‌آموزی «پرسش مهر» که به همت وزارت آموزش پروش و با موضوع کرونا در دو بخش معلمان و دانش آموزان سراسر کشور برگزار شد؛ مجموعا 11 هزار و 428 اثر به دبیرخانه این هنرواره ارسال شد.

وی اضافه کرد: از بین کل آثار رسیده به دبیرخانه مجموع 4 هزار و 882 اثر توسط داوران در بخش‌های مختلف داوری شدند که به تفکید در بخش شعر و داستان 479 اثر، بخش تجسمی 3 هزار 659 اثر، در بخش رسانه و گزارش خبری 119 اثر، در بخش موسیقی 106 اثر و در بخش هنرهای تصویری 421 اثر مورد داوری قرار گرفت. 

دارابی در پایان گفت: اختتامیه هنرواره «روایت جهاد» همزمان با شهادت سید مرتضی آوینی 21 فروردین در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها