موج
کدخبر : ۲۹۳۵۳۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-293530

معاون امور استان های صداو سیما در گفتگو با خبرگزاری موج تاکید کرد:

علی دارابی گفت: دلیل راه اندازی شبکه شما این بود که ما شبکه ای که منتخب برنامه های شبکه های استانی را به صورت سراسری به نمایش بگذارد نداشتیم و در حال حاضر به این فکر هستیم که اگر بودجه ما اجازه بدهد، حتی رادیو شما را هم راه اندازی کنیم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری موج، سال ها است که در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران کانال ها و شبکه های متعدد تاسیس شده اند. در حالی که برخی از این شبکه ها و کانال های تلویزیونی محتوا و هویت مستقل خود را دارند؛ اما با توجه به اینکه تولید محتوای تلویزیونی بسیار هزینه بر است، در بسیاری از موارد هم این شبکه ها اقدام به بازپخش فیلم ها، سریال ها و یا برنامه های تکراری داخلی و خارجی می کنند. در مواردی هم که سیما اقدام به تولید محتوا می کند، هزینه های سرسام آور تولید در تعداد و تیراژ بالا کیفیت را فدای کمیت می کند.

از سویی دیگر با توجه به اینکه اعضای خانواده ها از گروه های سنی مختلف و با سلایق متنوعی تشکیل می شوند، راهی نمی ماند جز اینکه یک خانواده چند دستگاه تلویزیون داشته باشد و یا در لحظه به تماشای برنامه ای در یک شبکه بنشینند و از تماشای سایر برنامه ها محروم بمانند. البته این به این شرط است که از محتوای در حال پخش رسانه ملی رضایت نسبی وجود داشته باشد و گرنه عطای آن را به لقایش بخشیده و احتمالا پای منبر رسانه های نه چندان خوش نیت بیگانه می نشینند.

در واقع ما با پدیده رقابت تلویزیون ملی با خودش مواجه هستیم در حالی که در مواردی به نظر می رسد کار را به سختی پیش می برد و رقبای سر سخت و پرتلاش و با انگیزه ای هم در کمینش هستند. بر همین اساس از علی دارابی معاون پیشین سیما و معاون فعلی امور استان های صدا و سیما در این مورد سوال کردیم که او گفت: من در حال حاضر در مقام پاسخگویی به عنوان معاون سیما نیستم اما زمانی که این سمت را در دوره مدیریت آقای مهندس ضرغامی داشتم، شبکه های جدید ورزش و نسیم و مانند اینها را راه اندازی کردیم. در آن زمان برای این کار به چند نکته توجه داشتیم؛ اول اینکه می خواستیم شبکه های ما به سمت تخصصی شدن بروند تا مخاطبان خاص خود را جذب کنند. دوم اینکه بعضی از اینها اصولا شبکه نیستند بلکه اصطلاحا کانال هستند. مثلا شبکه ورزش در واقع در ذیل شبکه سه معنا و مفهوم پیدا می کرد. یا شبکه تماشا که در مجموع با بیست نفر راه اندازی شد و حتی شبکه سلامت هم همینطور بود.

وی افزود: در عین حال یک تنوع و رقابتی هم بین خود اینها ایجاد شود و اگر معتقدید که این رقابت منفی بوده و در جایی موجب ریزش مخاطب شده است، جای بررسی دارد.

دارابی بیان کرد: بعد از آن توسعه شبکه ها مد نظر بود که اتفاق افتاد به عنوان مثال دلیل راه اندازی «شبکه شما» این بود که ما شبکه ای که منتخب برنامه های شبکه های استانی را به صورت سراسری به نمایش بگذارد نداشتیم و در حال حاضر به این فکر هستیم که اگر بودجه ما اجازه بدهد، حتی «رادیو شما» را هم راه اندازی کنیم.

معاون امور استان های صدا و سیما با اشاره به اینکه در حال حاضر صدا و سیما، صد و پنجاه شبکه رادیو و تلویزیونی دارد، گفت: این 150 شبکه رادیو تلویزیونی به بیش از 35 زبان فراملی برنامه تولید می کنند. از این میان 80 شبکه در معاونت استان ها است. 

وی توضیح داد: اینکه در برنامه ها و دستور کار سازمان صدا و سیما بازتعریف شبکه ها قرار دارد اما من از اینکه چه زمانی این مساله محقق شود، به دلیل اینکه در آن حوزه نیستم اطلاعی ندارم اما در حوزه استان ها که مسئولیتش به عهده من است، بعضی از مناطق آزاد مثل چابهار و قشم با هدف رونق گردشگری در سطح استان و منطقه خودشان، درخواست راه اندازی رادیو و تلویزیون دارند. برای این درخواستشان هم استدلال می کنند که می خواهند در یک منطقه بخصوص تاثیرگذار باشند. در مجموع فکر می کنم که این سوال مطرح شده یک سوال خبری نیست بلکه یک بحث پژوهشی است که نیاز به ارزیابی و بررسی چند جانبه موضوع را دارد.

دارابی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر سیاست معاونت استانی برای شناسایی بهترین های استانی و ایجاد مسیری برای راه پیدا کردن این تولیدات به شبکه های اصلی و سراسری چیست گفت: ما در این زمینه به بخش های مختلفی باید توجه کنیم. بخش اول مجریان هستند که اتفاقا جمع زیادی از مجریان و گزارشگران ما در خبر، در سیما و رادیو از شبکه های استانی به شبکه های سراسری آمده اند. بخش دوم گزارشگران ورزشی را داریم که برایشان کارگاه های آموزشی گذاشته و بر روی آنها کار کرده ایم و به ارتقای مهارت هایشان کمک کرده ایم و در نتیجه فردی مانند شاهین بهرام نژاد که از همکاران ما در بوشهر بود، مسابقات ورزشی جهانی را به طور سراسری گزارش می کرد.

معاون امور استان های صداو سیما افزود: بخش سوم فعالیت ها تولید فیلم و سریال است که در حال حاضر بهترین کارها مانند روزهای بی قراری و زیبا شهر محصول معاونت استانها است که در شبکه های سراسری پخش می شود. در حال حاضر هم 10 سریال در دست داریم که تولید برخی از آنها به پایان رسیده و برخی دیگر در مراحل مختلف تولید و پس تولید هستند که شبکه های سراسری درخواست پخش آنها را دارند.

معاون پیشین سیما در پایان گفت: در حوزه رادیو هم، بخشی از محتوای رادیو انقلاب، اربعین و سفر که مناسبتی هستند، شبکه های استانی ما که 24 ساعته شده اند و تغییرات جدی هم کرده اند تامین می شود. گرچه من همیشه منتقد هستم و فکر می کنم که تا رسیدن به شرایط آرمانی فاصله زیادی داریم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها