موج
کدخبر : ۲۹۳۲۴۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-293246

در حالی هیات مدیره خانه سینما اصرار بر برگزاری مجمع عمومی این تشکل صنفی دارد که عدم دعوت از یازده صنف سینمایی و بویژه شورایعالی تهیه کنندگان سینما انسجام خانه سینما را به خطر انداخته است.

محمدصالح حجت الاسلامی-خبرگزاری موج؛ روز گذشته شورایعالی تهیه کنندگان خانه سینما (که متشکل از چهار صنف تهیه کنندگی است) به دلیل دعوت نشدن به مجمع عمومی خانه سینما تهدید به ترک خانه سینما کرد این درحالی است که ده صنف دیگر هم همین وضعیت را دارند. در واقع از مجموع بیش از سی صنف فعال سینمای ایران یازده صنف به این مجمع دعوت نشده اند؛ اگرچه از 21 صنف دعوت شده هم تنها هفت صنف دارای شناسه ملی هستند. بر این اساس اگر هم مجمع عمومی برگزار شود و انتخاباتی هم صورت بگیرد، درصورتی که شناسه ملی اصناف مذکور اعلام نشود، مجمع باطل اعلام خواهد شد.

*مساله کجا است؟

در اساسنامه خانه سینما و مطابق قانون خانه سینما به عنوان یک تشکل صنفی باید متشکل از اصناف قانونی باشد یعنی اصنافی که به ثبت قانونی رسیده باشند در این میان اصنافی همچون کارگردانان، تهیه کنندگان فیلم های مستند، تهیه کنندگان فیلم های مستقل و .. جز اصناف کارفرمایی هستند که بعضا به ثبت هم رسیده اند اما در این میان قانون برای یک عنوان چند صنف را نمی پذیرد و به همین دلیل لزوم تشکیل صنفی با عنوان واحد شورایعالی تهیه کنندگان سینما الزامی است. حال آنکه در فرصت تعیین شده این شورا امکان ثبت خود را پیدا نکرده است.

از سویی دیگر عمر دوره رسمی و قانونی هیات مدیره فعلی خانه سینما پیش از عید به پایان رسید و طبق قانون آنها امکان تمدید دوره خود برای دو دوره سه ماهه را هم داشتند اما هم اکنون با توجه به اتمام مهلت قانونی، باید مقدمات برگزاری مجمع عمومی برای رای گیری در مورد هیات مدیره جدید را فراهم کنند. مجمعی که در صورتی از سوی قانون نتایجش پذیرفته خواهد شد که با حضور اعضای انجمن های ثبت شده برگزار شود.

*تبعات این مساله چیست؟

هیات مدیره با اصرار بر انجام مجمع عمومی در پایان دوره قانونی خود، به ناچار توانسته است از حضور یازده صنف جا مانده از ثبت، ممانعت به عمل آورد اما این عدم دعوت اصناف به این مجمع تنش زیادی را ایجاد کرده و به نوعی خانه سینما را در مقابل انسجام خانه سینما و به قولی سینما قرار داده است. در واقع در روز 28 مردادماه گروهی از سینماگران در حالی باید در مقابل چشم همکاران خود باید پا به جلسه مجمع عمومی بگذارند که تا چندی پیش در فراز و فرودهای سینمای ایران در کنار هم بوده اند و در پروژه های پیشین و آینده در کنار هم و با منافعی مشترک فعالیت خواهند کرد.

*راه حل چیست؟

شاید کی از بهترین راه حل ها اقدام از درون خانه باشد و هیات مدیره راسا و یا با حکم رییس سازمان سینمایی به عنوان عالی ترین مقام سینمای ایران، نسبت به تمدید یک ساله دوره فعالیت هیات مدیره فعلی و یا به تاخیر انداختن زمان برگزاری مجمع به میزانی که همه اصناف بتوانند مسیر ثبت قانونی خود را طی کنند؛ اقدام کنند.

گرچه وساطت معاون سینمایی برای رفع مشکلات درونی خانه سینما یک بار دیگر هم مسبوق به سابقه است که نتایج خوبی را هم در حفظ انسجام این نهاد صنفی داشت.

حال باید دید که آیا هیات مدیره و یا حتی مجمع عمومی که چند روز دیگر با حضور بخشی از خانواده سینما برگزار می شود این انعطاف را خواهند داشت و اینکه آیا حسین انتظامی از این فرصت بوجود آمده برای ایفای نقش در حفظ انسجام خانه سینما می تواند بهره برده و خود را به سینماگران بیشتر نزدیک کند و یا اینکه باید به انجام کارها بر وفق مر قانون بدن استفاده از فرصتهای قانونی منعطف تن داد و به تماشای تبعات آن نشست؟

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها