English

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی استان خبر داد؛

جلوگیری از سقط ۴۰۵ جنین سالم به همت مرکز مردمی «نفس» در فارس

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی استان فارس، از ثمربخشی تلاش های مرکز مردمی «نفس» برای پیشگیری از سقط ۴۰۵ جنین سالم، از خرداد ۱۴۰۱ تاکنون خبر داد.

جلوگیری از سقط ۴۰۵ جنین سالم به همت مرکز مردمی «نفس» در فارس
به گزارش خبرگزاری موج فارس

، سرهنگ پاسدار حسین صمصام، رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی استان با اشاره به اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و اهمیت این موضوع، گفت: مرکز مردمی نفس (نجات فرزندان سقط) از خرداد ۱۴۰۱، به صورت رسمی در استان فارس راه اندازی شد.

او هدف از تاسیس مرکز مردمی نفس را جلوگیری از سقط جنین های سالم، با کمک فرهنگ سازی، شناسایی و حمایت از خانواده هایی عنوان کرد که تصمیم به سقط جنین سالم خود را به صورت ارادی دارند.

مسوول مرکز نفس استان فارس ادامه داد:  مرحله اول فعالیت های مرکز نفس مرحله فرهنگ سازی است که با استفاده از ظرفیت های مختلف جامعه از جمله علما، اساتید، سخنرانان، مداحان، معلمان و گروه های جهادی، موضوعاتی از قبیل مسایل فقهی، شرعی و عوارض جسمی این اقدام در سطح جامعه آموزش داده می شود که این اقدام، خود باعث کمک به رفع چالش های کاهش جمعیت مانند تک فرزندی، فاصله ازدواج تا تولد نخستین فرزند است.

او افزود: مرحله دوم، شبکه سازی و شناسایی واسطه هایی شامل پزشکان، بهورزان، ماماها، مراقبین سلامت و عطاری ها است که افراد برای سقط به آنها مراجعه می کنند و این واسطه ها این افراد را به مرکز مردمی نفس معرفی می کنند و مشاوران مرکز نیز خدمات مشاوره فقهی، قانونی و تخصصی به آنها ارایه می دهند.

سرهنگ پاسدار صمصام اضافه کرد: اقدام سوم در راستای این هدف، حمایت از افرادی است که از سقط جنین های خود منصرف می شوند که شامل حمایت های تخصصی بهداشتی درمانی رایگان از جمله ویزیت متخصص، سونوگرافی، آزمایشات و مشاوره است و حمایت های‌ غیر تخصصی نیز در مرکز نفس به نیابت از ارگان ها و نهادهای استان ارائه می شود.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی استان فارس با اشاره به اهمیت کمک به مادرانی که به دلیل مشکلات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، باورهای اشتباه و آگاه نبودن به مسائل شرعی نسبت به سقط جنین خود اقدام می کنند، این امر را گامی در راستای تحقق اهداف جوانی جمعیت، به عنوان یک اولویت مهم ملی برشمرد.

او با بیان اینکه مرکز مردمی نفس از خرداد ۱۴۰۱ تاکنون، در ۲۹ شهرستان استان فارس راه اندازی شده است، افزود: این مراکز از ابتدای تاسیس تاکنون توانسته است، ۴۰۵ مادر باردار که قصد سقط جنین خود را داشته اند، شناسایی و از تصمیم خود، منصرف کند.

سرهنگ پاسدار صمصام با اشاره به حمایت های این مرکز در زمینه های مالی، روحی روانی و معنوی از مادران باردار شناسایی شده گفت: با تلاش های انجام شده در مرکز مردمی نفس، تاکنون ۱۵۷ نوزاد، متولد شده اند.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی استان فارس با اشاره به حمایت ویژه دانشگاه علوم پزشکی شیراز  و جهادگران سلامت فارس از مراکز نفس استان، ابراز امیدواری کرد تا با مشارکت سایر ارگان ها و نهاد ها مانند آموزش و پرورش، استانداری، وزارت بهداشت، شهرداری، کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره)، بهزیستی و بانک ها، بتوان گام های موثرتری در اجرای هر چه بهینه تر این طرح مردمی برداشت.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه