موج
کدخبر : ۳۹۴۱۱۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-394118

امیر نجف زاده در گفت وگو با موج:

معاونت آماد و پشتیبانی نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: صد‌ها کیلومتر خارج از مرز‌ها را با سامانه‌های پدافندی که در اختیار داریم، رصد می‌کنیم تا خدایی نکرده اگر تهدیدی برای جمهوری اسلامی ایران وجود دارد با کمک قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا، ما و نیروی هوافضای سپاه در کنترل عملیاتی این قرارگاه هستیم. مطمئنا به موقع و دقیق واکنش نشان خواهیم داد.

امیر سرتیپ مهدی نجف زاده معاونت آماد و پشتیبانی نیروی پدافند هوایی ارتش در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، اظهار داشت: آماد و پشتیبانی به عنوان یکی از ارکان مهم و اساسی و به‌عنوان قوای محرکه نیروی پدافند هوایی ارتش نقش به سزایی در راستای پشتیبانی از انجام ماموریت‌های محوله و حفاظت از آسمان و فضای جمهوری اسلامی ایران دارد.

وی ادامه داد: این مهم در ۵ حوزه تامین تجهیزات نگهداری و تعمیرات اداره سازمان در حوزه‌های عمومی آماد همچون پوشاک و خوراک، تحرک و ترابری و نیروی انسانی و با استعداد چندین هزار نفر نیروی انسانی در حال انجام است.

امیر نجف زاده گفت: کلیه کارکنان حوزه آماد و پشتیبانی در سطح نیرو با عنایت به کثرت تبادل اطلاعات و حجم کار فراوان در ۵ حوزه مذکور با انگیزه و حمیت قسمتی و سازمانی و تلاش فراوان در راستای ارتقاء روز افزون پشتیبانی در انجام ماموریت‌های محوله مشغول به خدمت هستند.

مهدی نجف زاده قرار گاه پدافند ارتش

وی با بیان اینکه یکی از وظایف عمده این حوزه تامین تجهیزات مورد نیاز و متناسب با تهدید درحوزه‌های کشف، شناسایی، رهگیری، درگیری انهدام است، تصریح کرد: این مهم با در نظر گرفتن منویات فرمانده معظم کل قوا در سال ۱۴۰۰ مبنی بر پشتیبانی تولید و مانع زدایی‌ها و همچنین اقتصاد مقاومتی و منصه ظهور رساندن «ما میتوانیم» صرفاً از طریق توان تولید داخلی کشور در سطح ملی و با همکاری صنایع دفاعی و شرکت‌های دانش بنیان و ارتباط مستمر با مراکز دانشگاهی و همچنین استفاده از ظرفیت‌های داخلی نیرو در قالب جهاد خودکفایی و استفاده از ظرفیت‌های سایر نیرو‌ها و سازمان‌های نظامی در سطح نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران صورت می‌پذیرد که داشتن بالغ بر ده‌ها قرار داد در راستای تامین تجهیزات مورد نیاز و متناسب با تهدید در تمامی حوزه‌های مورد نیاز پدافند، با کلیه منابع تامین تجهیزات ذکر شده دربند قبل، موید این مطلب است.

معاونت آماد و پشتیبانی نیروی پدافند هوایی ارتش بیان داشت: دیگر وظیفه مهم حوزه آماد و پشتیبانی مقوله مهم نگهداری و تعمیرات در راستای حفظ آمادگی تجهیزات و ارتقاء توان رزم نیرو در مواجهه با تهدیدات در حوزه‌های کشف، شناسایی، رهگیری، درگیری و انهدام میباشد. اهمیت این حوزه همین بس که فرماندهی معظم کل قوا در بیش از ۶۰ مورد به کلمه نگهداری و تعمیرات در نیرو‌های مسلح به صورت مستقیم اشاره فرمودند. آمادگی تجهیزات میسر نخواهد شد مگر استفاده از راهبرد‌های علمی و به روز در حوزه نگهداری و تعمیرات، که در نیروی پدافند هوایی با اتخاذ راهبرد نت متناسب با هر تجهیز بسته به نوع و اهمیت تجهیز، سن خدمتی تجهیز، مکان جغرافیایی، آب و هوای محل استقرار تجهیز با پیش فرض نگهداری پیشگیرانه برای کلیه تجهیزات و با افق رسیدن به نگهداری پیشگویانه به معنای تام این مهم صورت می‌پذیرد.

وی ادامه داد: با پیاده‌سازی این راهبرد‌ها بتوان موجبات افزایش عمر انقلابی تجهیزات را فراهم کرد تا به فرموده مقام معظم رهبری پدافند هوایی خط مقدم دفاع از حیثیت و آبروی کشور می‌باشد و همیشه آماده پیش‌بینی و پاسخگویی به هرگونه تهدیدی باشیم.

معاونت آماد و پشتیبانی نیروی پدافند هوایی ارتش اظهار کرد: مبحث مهم دیگر در حوزه نگهداری و تعمیرات مقوله نهضت قطعه سازی است که با عنایت به عوامل فرمانده معظم کل قوا مبنی بر نهضت قطعه سازی در نیرو‌های مسلح، آماد و پشتیبانی به عنوان متولی حوزه آمادگی تجهیزات در راستای پشتیبانی از تولید داخلی و اجرای اقتصاد مقاومتی با استفاده از توان داخلی نیرو و همچنین کشف و بارور کردن ظرفیت‌های داخلی کشور از طریق برگزاری نمایشگاه‌های ثابت و موقت نسبت به این امر مهم اهتمام ورزیده و ساخت بیش از هزاران قطعه، که برخی از این قطعات منحصر به فرد و‌های تک می‌باشند، نتیجه این اهتمام است.

وی با اشاره به دیگر وظایف این حوزه، افزود: اداره سازمان در حوزه‌های خوراک، پوشاک، سوخت، مهمات و قطعه رسانی و یا به صورت خلاصه طبقات دهگانه آمادگی اطلاق می‌گردد، باشد.

معاونت آماد و پشتیبانی نیروی پدافند هوایی ارتش خاطرنشان کرد: اداره یک سازمان در حوزه‌های مذکور به عنایت به پراکندگی مواضع پدافندی در سرتاسر کشور و گاهاً واقع شدن در مناطق صعب العبور و تامین نیاز مندی بیش از ده‌ها هزار نفر نیروی انسانی یکی دیگر از ماموریت‌های دشوار حوزه آماد و پشتیبانی می‌باشد که این معاونت توانسته با هماهنگی کلیه بخش درگیر اعم از مالی، آمادگاه‌ها و مراکز تعمیراتی، تهیه و خرید، پشتیبانی، حمل و نقل، انبارداری و توزیع و همچنین با برنامه ریزی مدون و دقیق سالیانه رصد کفایت آمادی در حوزه‌های مذکور به صورت ماهانه، این مهم را در راستای هرچه بهتر انجام شدن ماموریت نیروی پدافند هوایی که همان صیانت از آسمان و فضای کشور جمهوری اسلامی ایران است به نحو مطلوب به انجام برساند.

امیر نجف زاده گفت: یکی دیگر از وظایف آماد و پشتیبانی و قوای محرکه این حوزه نیز محسوب می‌گردد حوزه ترابری و تحرک می‌باشد و این حوزه زمانی اهمیت آن درک می‌گردد که بدانیم در تاکتیک‌های جنگ‌های امروزی به خصوص در حوزه پدافند مبحث مانور و حرکت جزء اصلی‌ترین تاکتیک‌های امروزی محسوب شده و به همین علت یکی از راهبرد‌های امروز دنیا و به تبع آن جمهوری اسلامی ایران تهیه، ساخت و استفاده از تجهیزات متحرک است.

وی افزود: طبعاً ساخت تجهیزات متحرک متناسب با سامانه‌های مورد نظر از فعالیت‌های این حوزه می‌باشد که استفاده از رویکرد بومی سازی تجهیزات متحرک مورد نیاز از طریق تولید کنندگان داخلی اعم از صنایع تابع، شرکت‌های دانش بنیان و استفاده از ظرفیت‌های داخلی نیرو و سایر نیرو‌ها و سازمان‌های نظامی در راستای اوامر فرمانده معظم کل قوا یکی دیگر از راهبرد‌های حوزه آماد و پشتیبانی است.

معاونت آماد و پشتیبانی نیروی پدافند هوایی ارتش بیان کرد: یکی دیگر از مسائل مهم حوزه ترابری و تحرک طبعاً حفظ توان این حوزه و آماده به کار نگه داشتن کلیه قوای محرکه به خصوص قوای محرکه تجهیزاتی که ارتباط مستقیم با آمادگی تجهیزات و به تبع آن توان رزم نیرو دارد  است.

وی با اشاره به مسائل مهم حوزه آماد و پشتیبانی، گفت: یکی دیگر از این مسائل مقوله نیروی انسانی مهارت محور می‌باشد که این حوزه با در اختیار داشتن چندین هزار نیرو متخصص سهم عمده‌ای در مسائل حوزه نیروی انسانی داشته که در یک نیروی تجهیزات محور همانند نیروی پدافند هوایی آمادگی تجهیزات در کنار نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده قابلیت تعریف و توسعه دارد.

امیرنجف زاده تاکید کرد: حوزه آماد و پشتیبانی با داشتن بیش از ۵۰ تخصص در کلیه حوزه‌های مرتبط نگهداری و تعمیرات، ترابری و تحرک و آماد و مهمات یکی از تاثیرگذارترین ارکان در نیروی پدافند هوایی می‌باشد که به روز نگه داشتن دانش این حجم از نیروی انسانی در بیش از ۵۰ تخصص و ارتقاء کیفیت نیروی انسانی رضایت مندی شغلی در حوزه شرح وظایف تعریف شده آن هم در پهنه گستره کشور عزیزمان و با عنایت به پراکندگی موجود در جای ایران از ماموریت‌های دشوار حوزه آماد و پشتیبانی را حکایت می‌نماید.

وی ادامه داد: طبعاً جهت اتخاذ تصمیم به موقع و به هنگام و درست با عنایت به این حجم گردش اطلاعات کاری در حوزه‌های مختلف آماد و پشتیبانی که گوشه‌ای از آن را بیان کردم نیازمند وجود بستر‌های مکانیزه می‌باشد که برخی از بستر‌ها در حال حاضر وجود دارد لیکن در جهت بهره وری مطلوب و افزایش راندمان کاری در حوزه آماد و پشتیبانی سامانه جامع لجستیک با چهار زیرسامانه اعتبارات بودجه ریزی، نگهداری و تعمیرات، آماد و ترابری و تحرک طراحی و در حال حاضر در گام نخست زیرسامانه آماد نوین در حال پیاده سازی است.

امیر نجف زاده با اشاره به تمهیدات نیروی پدافند هوایی ارتش برای مقابله با کرونا ، گفت: کمک‌های مومنانه و مردمی نیز در حوزه آماد در شرایط کرونا انجام شده است که در این راستا کمک‌های خوبی انجام شده است.

وی در پاسخ به سوالی در مورود اینکه وضعیت رصد دشمنان ما در مرز‌های ایران اسلامی رضایت بخش است، گفت: صد‌ها کیلومتر خارج از مرز‌ها را با سامانه‌های پدافندی که در اختیار داریم، رصد می‌کنیم تا خدایی نکرده اگر تهدیدی برای جمهوری اسلامی ایران وجود دارد با کمک قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا، ما و نیروی هوافضای سپاه در کنترل عملیاتی این قرارگاه هستیم. مطمئنا به موقع و دقیق واکنش نشان خواهیم داد.

امیر نجف زاده در پاسخ به سوال دیگری درباره وجه تمایز قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا و نیروی پدافند هوایی ارتش و همچنین درباره آخرین وضعیت تفکیک و ادغام این دو قرارگاه، اظهار کرد: مستحضرید فرماندهی پدافند هوایی قدیم در دل نیروی هوایی الهی وجود داشت و در دهم شهریور سال ۸۷ با فرمان تاریخی فرمانده کل قوا این تفکیک صورت گرفت که برکات بسیار زیادی داشت و اگر بخواهیم مقایسه کنیم؛ ما آمار تجهیزاتی که سال ۸۷ داشتیم با آمار تجهیزاتی که الآن داریم اصلاً قابل مقایسه نیست شاید بتوانم بگویم در حوزه تجهیزات آمار چند صد برابری را شاهد هستیم و در حوزه نیروی انسانی نیز تحول بزرگی انجام گرفته که همگی این‌ها به برکت فرمان تاریخی حضرت آقا در رابطه با اولا بودن پدافند و اهمیت آن است.

وی ادامه داد: در سال ۹۷ هم ایشان دستوری مبنی بر تشکیل قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا کشور دادند که هم ما و هم نیروی هوافضای سپاه در کنترل عملیاتی این قرارگاه هستیم، ما وظیفه ذاتی پشتیبانی از سامانه‌ها و به روز بودن و پایه کار بودن سامانه‌های پدافندی در راستای ماموریت کشف شناسایی رهگیری درگیری و انهدام داریم و به تبع امور عملیاتی و کنترل عملیاتی توسط «اس او سی»‌های منطقه و نهایتاً شبکه پدافند هوایی خاتم الانبیا کشور توسط این قرارگاه رصد و دنبال می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها