موج
کدخبر : ۳۳۶۰۳۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-336039

قدیری ابیانه در گفتگو با خبرگزاری موج:

سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا گفت: متاسفانه دولت هیچ اقدامی درباره مسکن انجام نمی دهد چرا که بسیاری از افراد تصمیم گیرنده در این حوزه صاحب خانه های خالی زیادی هستند!

محمد حسن قدیری ابیانه سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، با اشاره به ناسامانی اوضاع مسکن، اظهار داشت: مهم ترین ریشه گران شدن مسکن و اجاره بها مربوط به کاهش ارزش پول ملی است.

وی ادامه داد: تا زمانی که ارزش پول ملی بهبود نیابد گرانی ها در حوزه مسکن و سایر کالاهای اساسی حل نخواهد شد.

سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا با بیان اینکه عدم دریافت مالیات از خانه های خالی هم از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت مسکن است، افزود: متاسفانه دولت هیچ اقدامی در این باره انجام نمی دهد چرا که بسیاری از افراد تصمیم گیرنده در این حوزه صاحب خانه های خالی زیادی هستند!

*وزیر مسکن خانه های ۷۵ متری را لانه می دانست!

قدیری ابیانه با بیان اینکه اگر خانه های خالی اجاره داده شوند بخشی از مشکل مسکن حل خواهد شد، افزود: دولت روحانی که در ۷ سال گذشته افتخار این را دارد که حتی یک واحد از مسکن مهر را هم نساخته است، در حال حاضر پیشنهاد ساخت مسکن 25 متری را می دهد.

وی با این اینکه وزیر مسکن خانه های ۷۵ متری را لانه می دانست، تصریح کرد:  البته حق با آقای وزیر بود چرا که این خانه ها نسبت به خانه ۱۰۰ میلیاردی آقای روحانی و خانه های فرزندان و دامادهای وزیر سابق مسکن مزخرف بنظر می رسند!

*ضرورت گسترش اشتغال در روستاها برای جلوگیری از مهاجرت

سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا با اشاره به دیگر دلایل مشکل مسکن، تصریح کرد: سیاست های کسب عوارض توسط شهرداری ها هم از موانع تولید مسکن به شمار می آید.

قدیری ابیانه با بیان اینکه ساخت مسکن نوعی تولید محسوب می شود، ادامه داد: بجای اینکه شهرداری ها از ساخت مسکن حمایت کنند، در تلاشند تا نیازهای شهر و هزینه های شهرداری را از مسکن های جدید اخذ کنند که این امر مانعی برای ساخت مسکن به شمار می رود، بنابراین شهرداری ها باید برای ساخت مسکن به شرط رعایت الگوهای ساخت،  تخفیف قائل شوند.

وی اظهار داشت: از دیگر مشکلات مسکن مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ است بنابراین لازم است که تولید و اشتغال را در روستاها گسترش دهیم تا مهاجرت کمتر انجام شود.

*یارانه پنهان دولت ۲ برابر بودجه عمومی کشور است

سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا وجود یارانه های پنهان در برخی امور بخصوص در امر سوخت را از دیگر دلایل گران شدن مسکن دانست و  گفت: میزان یارانه های پنهان مبلغی بیش از هزار هزار میلیارد تومان است.

قدیری ابیانه با بیان اینکه یارانه ها و بودجه کشور نباید پنهان باشند، افزود: میزان یارانه های پنهان چیزی حدود ۲ برابر بودجه عمومی کشور است.

وی گفت: یکی از وظایف مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی بودجه این است که بودجه پنهانی وجود نداشته باشد.

*خانه های ۲۵ متری تبدیل به خانه ی مجردها نشود! 

وی با اشاره به پیشنهاد ساخت مسکن ۲۵ متری، افزود: با پیشنهاد ساخت مسکن های ۲۵ متری موافق هستم چرا که این مسکن ها می تواند در ابتدای زندگی کمک حال جوانان باشد.

قدیری ابیانه گفت: در کشورهای ثروتمند و اروپا بسیاری از جوانان زندگی شان را در خانه های ۲۵ و ۳۰ متری آغاز می کنند لذا موافق این پیشنهاد هستم اما معتقدم باید تسهیلاتی هم به آن تعلق گیرد.

وی ادامه داد: البته باید مراقب بود که این مسکن ها به خانه هایی برای مجرد ها تبدیل نشود و تنها برای زوج های جوان اختصاص یابد.

وی تصریح کرد: این دولت که طی این ۷ سال کاری از پیش نبرده است و در یکسال باقی مانده هم قطعا کاری نخواهد کرد اگر هم بخواهد زمینی برای این مسکن ها اختصاص دهد، چون دولت فاسد و رانت خواری است، معلوم نمی شود که این زمین ها به چه کسی واگذار خواهد شد.

سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا تصریح کرد: متاسفانه وام هایی که دولت برای مسکن، ازدواج و بسیاری از مسائل دیگر اختصاص میدهد، ۷۰ درصد آنها به کارمندان بانک ها داده شده و تنها ۳۰ درصد به اقشار جامعه اختصاص داده می شود.

*امیدی به دولت برای رفع مشکل مسکن نیست

وی ادامه داد: امیدی وجود ندارد که این دولت بتواند گامی برای مسکن بردارد و شعارهایی که در سال پایانی از سوی دولت داده می شود صرفا برای پیروزی همفکران شان در انتخابات آینده است.

قدیری ابیانه گفت: بهترین راه این است که این دولت تعطیل شود و کسانی روی کار بیایند که سابقه اختلاس نداشته باشند و به قول حضرت امام (ره) جزء لیبرال ها و مرفحین نباشند.

وی با بیان اینکه متاسفانه این دولت جزء مرفحین و لیبرال ها بود، گفت: مشکل مسکن ریشه ای است لذا باید چاره اساسی برای آن اندیشید.

بیشتر بخوانید:

افزایش قیمت مسکن ناشی از سیاست های غلط روحانی است/ ملک حاشیه ساز جماران در افکار عمومی تاثیر منفی خواهد گذاشت

اخذ مالیات از خانه‌های خالی/ علت گرانی مسکن و اجاره‌بها

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    ساخت ساختمان و اپارتمان چندان به دلار و تحریم وابسته نیست علت را در شهرداری و دارایی و ثبت جستجو کنید و مهمتر از همه مدیران نا لایق شاید هم مدیران با سونیت مثلا بانک مرکزی خود میگوید تورم 22 درصد ولی سود بانکی 15 درصد میشود تا مردم پول را خارج ماشین سکه دلار ومسکن براساس پس انداز خریداری کنند پس تورم در حال حاضر دست ساز دولت میباشد

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها