موج
کدخبر : ۳۳۴۲۱۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-334210

طلایی در گفتگو با موج:

فعال سیاسی اصولگرا گفت: مبانی نظری که امروز از ایشان در جامعه منتشر می شود و اظهاراتی که از ایشان در مورد موضوعات مهم کشور و نظام است مقداری شرایط تایید ایشان را سخت می کند.

به گزارش خبرگزاری سیاسی خبرگزاری موج، محمود احمدی نژاد این روزها یکی از مهم‌ترین گزینه‌های انتخاباتی محسوب می‌شود که حدود یک سال تا برگزاری آن، باقی مانده و با توجه به خوی تغییرپذیر و پیش‌بینی‌ناپذیر سیاست ایرانی، اظهارنظر قطعی درباره گزینه‌های سیزدهمین انتخابات‌ ریاست‌جمهوری، آن هم در شرایطی که جمهوری اسلامی با هزار و یک مشکل و معضل اقتصادی مواجه است امری است ناممکن اما بازار گمانه‌زنی‌ها این روزها چنان داغ شده که گویی خیال همه هم از تایید یا احزار صلاحیت گزینه‌ها توسط شورای نگهبان آسوده است و هم از میزان مشارکت انتخابات 1400. این میان، یکی از چهره‌هایی که بحث درباره تایید یا عدم تایید صلاحیتش نقل محافل است، همان رییس‌جمهوری سابق ایران است که حالا از آمادگی خود برای «فداکاری» در راه «ایران» سخن گفته است.

در اینباره با مرتضی طلایی نایب رئیس سابق شورای اسلامی شهر تهران به گفتگو نشستیم.

متن گفتگو به شرح زیر است:

*جبهه نیروهای انقلاب پیروز انتخابات 1400 می شود

-این روزها اسامی زیادی به عنوان کاندیداهای ریاست جمهوری مطرح می شوند که در بین آنها نامزدهای تکراری نیز مشهود است، فکر می کنید این کاندیداهای تکراری قدرت جذب آرا و کشاندن مردم پای صندوق ها را دارند؟

 بنده امیدوارم دولت بعدی توسط یک چهره جدید تشکیل شود. با رصد فعالیت‌های جاری در میان سیاسیون و اخباری که از محافل مختلف به گوش می‎رسد، به نظر باید امیدوار باشیم که در انتخابات بعدی، جریانات سیاسی به سمت معرفی نیروهای جدید، اما کارآمد حرکت کنند.

در این فضا من با رصد فضای سیاسی کشور پیش بینی می‌کنم که جبهه نیروهای انقلاب پیروز انتخابات 1400 شود.

*شاید دولت جوان انقلابی با محوریت فردی مانند آیت الله رییسی شکل بگیرد 

-برخی از چهره‌های شاخص سیاسی همچون؛ آقایان «رییسی»، «لاریجانی»، «ظریف» و «قالیباف» در برخی از مواضع خود نسبت به ورود به عرصه انتخابات سال آینده ابراز بی میلی کرده‌اند، فکر می‌کنید آیا احتمال دارد همین افراد در لحظات آخر بنا بر مصلحت و یا توصیه پا به عرصه بگذارند؟

پیش بینی رفتار این دست از سیاسیون از حالا که یکسال تا انتخابات بعدی زمان وجود دارد، امری سخت است. بنده از بین اسامی اعلام شده تنها در مورد آیت الله رییسی می‌توانم این مطلب را بگویم که ایشان تصمیم دارند برنامه «پنج ساله» تحول در دستگاه قضا را به پیش ببرند و اگر این امر با موفقیت مواجه شود، بسیاری از مشکلات مردم برطرف خواهد شد.

همواره باید در بررسی یک رخداد سیاسی به اصل و فرع موضوع نیز توجه داشت و حتی این احتمال وجود دارد که برخی از همین چهره‌ها بنا به اقتضائات زمانی پیش رو در کنار برخی از کاندیداهای کمتر شناخته شده حضور پیدا کنند.

من ارجاعی به یکی از سخنان مقام معظم رهبری می‌دهم؛ ایشان تأکید کرده‌اند که منظور از دولت جوان انقلابی، یک شاکله جوان است و قرار نیست الزاما یک فرد جوان و کم تجربه در بالاترین جایگاه اجرایی کشور قرار بگیرد.

 حتی این احتمال وجود دارد که شاید بنا بر مصالحی دولت جوان انقلابی با محوریت فردی مانند آیت الله رییسی شکل بگیرد و اگر این اتفاق رخ بدهد و بدنه دولت با جوانان تکمیل شود، ما به هدف خود می‌رسیم.

*باید کسانی وارد عرصه انتخابات شوند که پس از به قدرت رسیدن دچار توهم نشوند

- در روزهای اخیر شاهد هستیم که تیم رسانه‌ای محمود احمدی نژاد تلاش جدی برای حضور وی در عرصه انتخابات سال 1400 انجام می‌دهد، به نظر شما باید شاهد حضور دوباره وی در عرصه سیاسی کشور باشیم؟

همه ما سیاسیون باید تلاش کنیم که اسیر قدرت نشویم، زیرا قدرت همانند اسب سرکشی است که امکان دارد ما را به زمین بزند. بنده نیز مانند شما اصحاب رسانه متوجه تحرک آقای احمدی نژاد برای حضور در عرصه انتخابات شده‌ام، البته هر فردی حق دارد بنا به مصلحت خود به عرصه‌های مختلف ورود کند و منعی نیز برای این کار وجود ندارد.

 بنده به عنوان یک فعال در عرصه سیاست از شورای نگهبان انتظار دارم با رصد کارنامه افرادی که مدعی حضور در انتخابات هستند، افرادی را تایید کند که بتوانند پاسدار تمامی ارزش‌ها و داشته‌های انقلاب اسلامی باشند.

 باید کسانی وارد عرصه انتخابات شوند که پس از به قدرت رسیدن دچار توهم نشوند و تحت تاثیر اطرافیان خود به ارزش‌های اصیل نظام و انقلاب پشت نکنند.

کشور ما بر اصل ولایت فقیه استوار شده و کسانی که حتی ذره‌ای از تعصب ایشان به اصل ولایت کم شده، حق حضور در هیچ انتخاباتی را ندارند. این سخن من نیز برآمده از یک تعصب و دیدگاه شخصی نیست، زیرا هیچ حاکمیتی در جهان اجازه نمی‌دهد فردی که با اصول نظام زاویه دارد، به قدرت برسد.

* اگر عقاید احمدی‌نژاد تشریح شود نظر مردم نسبت به او تغییر می‌کند

-آقای زیباکلام در اظهارات خودشان گفته اند که اگر احمدی نژاد کاندیدای ریاست جمهوری شود 25 میلیون رای خواهد داشت، آیا واقعا چنین خواهد بود؟

در وضعیت موجود پیش بینی می شود که اگر احمدی نژاد از سوی شورای نگهبان تایید شود اکثریت آراء را خواهد داشت.

 اگر افکار عمومی، شورای نگهبان و رسانه ها در تبیین مبانی اندیشه های آقای احمدی نژاد و مبانی فکری و نظری ایشان به مسائل گوناگون مثل مرجعیت و ولایت فقیه و امثال اینها توجه کنند و از طرفی دیگر رسانه ها و نخبه های ما مستنداتی از فرمایشات و  دیدگاه هایی که نسبت به احمدی نژاد وجود دارد را برای جامعه تبیین کنند، آن وقت شرایط تغییر خواهد کرد.

 در حال حاضر جامعه با یک نگاه،  آن هم با نگاه خدمت رسانی احمدی نژاد به مردم در دوران ریاست جمهوری اش نسبت به او اقبال نشان می دهند.

 آقای خاتمی سال 76 هم همین شرایط را داشت اما آیا آقای خاتمی بیاید همین آراء را خواهد داشت؟ معلوم است که نه چرا که دیدگاه ها و نقطه نظراتی که از سوی او به جامعه عرضه شد منجر به تغییر نگاه ها نسبت به او شد.

 تا زمانی که نگاه جامعه به آقای احمدی نژاد مبتنی بر عملکرد او در دولت گذشته باشد اقبال وجود دارد اما اگر نگاه جامعه و افکار عمومی و شناختش نسبت به احمدی نژاد با آرا و افکار و اندیشه های وی در مسائل گوناگون اعتقادی و مرجعیت و ولایت فقیه برای مردم روشن شود شاید نظرات تغییر کند.

*کسی نمی تواند منکر کارهای خوب احمدی نژاد باشد

- با توجه به اینکه برخی اقدامات در زمان آقای احمدی نژاد انجام می شد و در زمان آقای روحانی رد شدند مثل کارت سوخت و مسکن مهر و.. آیا در چنین شرایطی مردم به سمت احمدی نژاد هدایت خواهند شد؟

کسی منکر کارهای خوب آقای احمدی نژاد نمی تواند باشد و البته نسبت به برخی اقدامات او ایراداتی هم وارد است به طور مثال در طرح هدفمندی یارانه ها، نفس کار درست و شایسته بود اما شیوه کار که غنی و فقیر یارانه دریافت کنند بهترین طرح برقراری عدالت اجتماعی را به چالش کشاند. اما طرح مسکن مهر که یک نهضت خانه سازی برای نیازمندان بود، خدمات ایشان در روستا ها و مناطق دور دست از جمله اقدامات خوب او بود.

اینکه دولت مستقر فعلی ما از همان ابتدای کار شمشیر را به روی کارهای دولت احمدی نژاد کشید متاسفانه از اشتباهات مدیریتی آن است .

هر مدیری که سرکار می آید کارهای مدیر قبلی را به چالش می کشد در حالی که اگر کشور مبتنی بر نظام برنامه ریزی حرکت کند و اگر ما برنامه پنج ساله دوم، سوم و چهارم داشتیم ؛ هر دولتی که می آید موظف است تا ادامه کارهای قبل را انجام دهد و کسی حق ندارد برنامه های قبلی را نادیده بگیرد و منتفی کند.

*شرایط تایید احمدی نژاد توسط شورای نگهبان سخت است

-آیا شورای نگهبان احمدی نژاد را تایید می کند؟

مبانی نظری که امروز از ایشان در جامعه منتشر می شود و اظهاراتی که از ایشان در مورد موضوعات مهم کشور و نظام است مقداری شرایط تایید ایشان را سخت می کند.

- فکر می‌کنید اگر به هر دلیلی از سد شورای نگهبان عبور کند، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

باید به یاد بیاوریم که در سال ۸۴ آقای احمدی نژاد به این دلیل توفیق خدمت به مردم را پیدا کرد که تفکری را در مقابل رفتارهای اصلاح‌طلبان مطرح می‌کرد که برای مردم جذاب بود. اصولگرایان نیز به دلیل تفکرات بنیادین احمدی نژاد از او حمایت کردند. امروز هم اگر یک دولت جوان انقلابی به دنبال توفیق است، باید تلاش کند که بر اساس اصول مهم نظام و انقلاب خود را به مردم عرضه کند.

*مجلس نباید خود را با دولت ها درگیر کند

- اگر احمدی نژاد به مقام ریاست جمهوری دست یابد چقدر می تواند با مجلسی که ریاست آن بر دست قالیباف است همکاری کند؟

مجلس وظیفه مشخصی دارد و وظیفه اش قانون گذاری و نظارت است.

بنظر من مجلس نباید خود را با دولت ها درگیر کند اگر مجلس در جایگاه قانونی خود به وظایفش عمل کند فرقی نمی کند کدام دولت روی کار باشد چه دولت آقای روحانی و چه دولت اقای احمدی نژاد.

 از نظر سیاست داخلی ممکن است یک دولتی همسو با مجلس و دولتی هم غیر همسو باشد لذا همسو بودن و یا نبودن دلیل بر این نیست که مجلس در انجام تعهداتش بازبماند.

*شانس بالای احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری

-اگر اقای احمدی نژاد کاندید شود شانس رای آوری قالیباف چقدر خواهد بود؟

 اینکه آقای قالیباف بیاید یا نه، باید از خود ایشان سوال کرد اما اگر احمدی نژاد بر روی صحنه بیاید کسی نمی تواند با او رقابت کند .

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
 • پاسخ

  رای ملت فقط محبوب ملت دکتر احمدی نژاد و لا غیر

  • باسلام واحترام. انشالله که حامی مستضعفین جناب آقای احمدی نژاد خواهدامد فقط بحث تایید صلاحیتش هست که کدخدایی میگفت اقایانی که در دورهای قبلی رد شدن دیگرشرکت نکنن. انشاالله که بیاید ودردومشکلات مردم حل شود.

 • پاسخ

  لاریجانی ظریف جایی ندارن برای ریاست جمهوری
  فقط اقای رییسی والا یکی دیگه بیاد مثل اقای روحانی جز بدبخت کردن ملت را پیش رو نداره البته احمدی نژاد رو هم میتونن انتخاب کنند. .. اقای رییسی هم بهترین گزینه هست که من ایشان رو خیلی قبول دارم هر جا هستی خدا نگهدارت باشه.این دو مرد هر کدام رییس جمهور بشن با اقای قالیباف همکاری خوبی میتوانند داشته باشن و مطمین باشید سال آینده کشور تحول دارد و همه چی درست خواهد شد پس با آرزوی پیروزی اینها در انتخابات

 • پاسخ

  با سلام .من اویل مخالف اقای احمدی نژاد بودم ولی تو این ۸ سال متوجه خدمات ارزشمند ایشان همچون مسکن .یارانه. بیمه سلامت و اشتغال زایی و تورم واقعا کم و حمایت از قشر زیرخط فقر و حضورهای شهرستانی بین مردم و ...کلا بنظر من هر انسانی جایزالخطاس
  و اشتباه اقای احمدی نژاد رو در ی کفه و خدمات ایشان رو در کفه دیگر بزاریم مطمعا ایشان برنده میدان هستند .با تشکر از مطلب جالبتون

 • پاسخ

  انشاالا احمدی نز اد بیاد مسکن ارزان بشه

 • پاسخ

  کجایی اقای احمدی هشت سال پیش چقدر خوب ارزانی بود حالا داریم از بین میریم

 • پاسخ

  دولت فعلی قوی را قویتر صعیف را صعیفتر کرده کسی دیگر به دار دسته اینها رای نمیده خانه صد میلیونی شده ششصد میلیون

 • پاسخ

  باز لااقل آقای احمدی نژاد به فکر مسکن مردم و محرومین بود. این دولت یک مسکن نساخت

 • پاسخ

  باعرض سلام . جنس احمدی نژاد ازجنس مردم پابرهنه هست هیچ وابستگی به جناحهای سیاسی که همیشه درآزمون مردمی مردود شدند ندارد. به همین خاطراقبال مردم به ایشان کم نشده هیچ بلکه بیشتر هم شده بنابراین اگرمسئولین نظام میخواهند مشارکت مردمی درانتخابات سال 1400 زیاد شود وفاجعه سال 98(مشارکت 38درصدی )تکرار نشود باید راه را برای وروداحمدی نژاد به انتخابات سال 1400 باز کنند.

 • پاسخ

  ان شااله خواهد آمد و با رای بسیار بالا انتخاب خواهد شد و تمام پته 8 ساله این دزدان سر گردنه را بر ملا خواهد کرد

 • پاسخ

  سلام. لحظه به لحظه انتظار کسی رو میکشم که یارو یاور فقرا و مستمندان بود ودشمن دزدان و جنایت کاران و اون کسی نیست جز محمود احمدی نژاد یه عاشق ایران و ایرانی اگه خدای نکرده توسط شورا رد بشه دیگه هیچ وقت در هیچ انتخاباتی شرکت نخواهم کرد با حالی که ازسن قانونی تا بحال هیچ انتخاباتی رو از دست ندادم زنده باد محمود خان احمدی نژاد قهرمان

 • پاسخ

  این حرف درسته اما شورای نگهبان ایشان را تایید نخواهد کرد

 • برای مردم عادی درکشور ایران که اینجانب احدی ازآنان هستم آقای محمود احمدی نژاد بهترین رئیس کشور ایران بوده است که مسکن مهر واگذار کرده است + سهام عدالت واگذار کرده است + یارانه ماهیانه واریز نموده است + می خواست زمین برای احداث باغچه و باغ و کشاورزی به همه مردم ایران بدهد. با توجه به مخالفت صد درصد شورای نگهبان با آقای محمود احمدی نژاد برای انتخابات سال 1400 خدا کند شخصی در کشور ایران رئیس جمهورشود که بتواند مقدار ۱۵ هکتار زمین از اطراف روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاطوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را به اینجانب واگذارکند.

 • پاسخ

  من مانده ام که همه اعتراف می کنند احمدی نژاد منتخب طبقه فرودست است . مگر فلسفه انقلاب خلاف این موضوع بود . با با مردم از عملکردش راضی اند ایشان نمی خواهد که رهبر شود ایشان ما می خواهیم رییس قوه مجریه باشد.

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
 • گزارش
 • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها