موج
کدخبر : ۲۷۰۴۹۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-270490

آمریکا به دولت عراق ۹۰ روز دیگر از تحریم‌های واشنگتن معافیت داد تا این کشور فرصت پیدا کند روی مکانیزمی برای پرداخت پول برق و گاز ایران بدون نقض تحریم‌ها کار کند.

به گزارش خبرگزاری موج، یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفت: معافیت ۹۰ روزه‌ای که ما به عراق دادیم، به این کشور اجازه می‌دهد به پرداخت پول واردات برق از ایران ادامه دهد. اگرچه این معافیت به منظور کمک به رفع کمبود برق در عراق صادر شده اما ما به مذاکره در خصوص تحریم‌های ایران با شرکایمان در عراق ادامه می‌دهیم.

عراق برای حفظ تأمین برق به شدت به ایران متکی است و حتی خاموشی‌های گسترده‌ای دارد که در اوج گرمای تابستان تشدید می‌شود و معمولاً اعتراضات مردمی را بر می‌انگیزد که در سال‌های اخیر به برکناری وزیران برق متعددی منجر شده است.

واردات گاز و نیرو یک سوم از نیاز عراق به ۱۴۰۰۰ مگاوات برق را تأمین می‌کند. هزار مگاوات برق از طریق خطوط بین مرزی به عراق صادر می‌شود. همچنین روزانه حدود ۱.۲۵ میلیارد فوت مکعب گاز از طریق خط لوله به استان‌های دیاله و بغداد ارسال می‌شوند و ۳۵۰ میلیون فوت مکعب در روز از طریق خط لوله به استان بصره ارسال می‌شود.

مقامات آگاه از مذاکرات اظهار کرده‌اند در حالی که واردات گاز، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض نمی‌کند اما تمهیدات برق احتمالاً ناقض تحریم‌ها هستند. با این حال موانع بزرگ‌تر، مکانیزم پرداخت پول واردات است که تضمین کند عراق از دلار آمریکا برای پرداخت پول برق و گاز ایران استفاده نمی‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها