رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس گفت: وقتی ایران خودرو و سایپا تعهدات قبلی خود را عملی نکرده اند پیش فروش خودرو بی معنی است

امیر خجسته در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، اظهار داشت: متاسفانه وضعیت صنعت خودرو کشور به شدت مردم را رنج می دهد و علت این است که دو خودروساز بزرگ ما یعنی ایران خودرو و سایپا به تعهدات قبلی خود که هنگام پیش فروش خودرو متعهد شدند، عمل نکردند.

وی افزود: از سوی دیگر با افزایش نرخ ارز، خودروسازان قیمت محصولات خود را افزایش داده و این افزایش قیمت و نحوه اجرای آن نیز تا به امروز مورد تایید مجلس قرار نگرفته و در دستگاه های مربوطه دیگر نیز با اختلاف نظر همراه است. اما شاهد افزایش قیمت خودرو در کشور هستیم.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که مردم را به شدت رنج می دهد، مربوط به پیش فروش خودرو است. چندی پیش تاکید شد که خودروسازان نباید در شرایط فعلی اقدام به پیش فروش خودرو کنند و این در حالی است که شاهد هستیم بار دیگر خودروسازان تبلیغاتی را مبنی بر پیش فروش خودرو انجام می دهند.

اعتراض خجسته به پیش فروش خودرو

خجسته گفت: بر اساس آمارها، همین امروز ایران خودرو و سایپا باید 270 هزار خودرو که در سال های قبل پیش فروش کرده اند را با قیمت قبلی به مردم تحویل دهند که این اقدام صورت نگرفته است.

وی افزود: خودروسازان در پاییز امسال بدون اینکه تعهدات قبلی خود را عملی کنند، یک صد هزار دستگاه خودرو دیگر را پیش فروش کردند و امروز نیز باز شاهد هستیم که تبلیغات پیش فروش خودرو را انجام می دهند.

رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس اظهار  داشت: اما وقتی به خودروسازان می گوییم برای کنترل قیمت ها، خودرو تولید کرده و خودروهای خود را به بازار عرضه کنید، می گویند قطعه نداریم و به دلیل تحریم ها نمی توانیم به تعهدات عمل کنیم.

مجلس ساکت ننشسته است

خجسته گفت: اگر قطعه ندارید و نمی توانید به تعهدات عمل کنید، چرا در همین امسال حداقل یک صد هزار خودرو پیش فروش کرده و بار  دیگر می خواهید برای پیش فروش خودرو از مردم ثبت نام کنید؟ و اگر مشکلی برای تحویل خودرو ندارید، چرا تعهدات قبلی خود را عملی نکرده و چرا خودرو به بازار تزریق نمی کنید تا قیمت ها کنترل شود؟

وی در پایان تاکید کرد: این سوالات جدی از عملکرد خودروسازان کشور است و به طور قطع مجلس ساکت ننشسته و با این موضوعات برخورد می کند.

بیشتر بخوانید:

آغاز پیش فروش سایپا بدون توجه به قانون منع پیش فروش خودرو/متولی نظارت بر قوانین صنعت خودرو کیست

پیش فروش ایران خودرو در زمان ممنوعیت پیش فروش خودرو/ آیا قانون منع پیش فروش خودرو زیر پا گذاشته می شود؟