موج

اردوغان:

رییس جمهور ترکیه گفت: ما به‌عنوان ترکیه دغدغه‌مان نفت نیست، بلکه نگران آن هستیم که در سوریه امنیت و آرامش شهروندان چگونه برقرار خواهد شد به نفع ترکیه است که اوضاع در خاک سوریه به حالت عادی بازگردد.

به گزارش خبرگزاری موج و به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان ، رییس جمهور ترکیه با حضور در برنامه مشترک شبکه‌های تلویزیونی A Haber-ATV در دفتر دلماباغچه در استانبول گفت: در صورت ضرورت پایگاه‌های نظامی اینجرلیک و کوره‌جیک را تعطیل خواهیم کرد.

وی در ادامه درباره طرح پیش‌نویس توافق ترکیه با لیبی گفت: این اقدام را با هدف وارونه کردن معاهده سور انجام داده‌ایم.

اردوغان افزود: طرح پیش‌نویس توافق همکاری‌های امنیتی و نظامی ترکیه با لیبی به مجلس ارائه شده و پس از تصویب اجرایی خواهد شد. اگر از سوی مقامات لیبی تقاضایی برای اعزام سرباز به این کشور دریافت کنیم، کشورمان تصمیم خواهد گرفت که چه ابتکاری باید به خرج دهیم.

وی همچنین با بیان اینکه در مدیترانه شرقی ذخایر بسیار زیادی از منابع هیدروکربنی وجود دارد، گفت: در روزهای اخیر گزارش‌هایی به ما می‌رسند که برخی شرکت‌ها در این منطقه منابع هیدروکربنی اکتشاف می‌کنند. ممکن است برخی شرکت‌های معتبر در عرصه بین‌المللی در این خصوص از ترکیه حمایت کنند.

اردوغان

رئیس جمهوری ترکیه همچنین در رابطه با قطعنامه مجلس سنای آمریکا در تایید حوادث سال ۱۹۱۵ به‌عنوان «نسل‌کشی ارامنه» اظهار کرد: متاسفانه شاهد آن هستیم که قطب‌بندی‌های سیاسی در آمریکا به ضرر ما تمام می‌شوند و برخی‌، از تحولات در رابطه با کشورمان به‌عنوان ابزاری برای تضعیف دونالد ترامپ استفاده می‌کنند. این اقدامات در تناقص با روحیه هم‌پیمانی بوده و با توافق حاصله میان ترکیه و آمریکا درباره سوریه در ۱۷ اکتبر نیز مغایرت دارد.

* تاریخ سرخپوست‌ها لکه ننگی بر پیشانی آمریکا است

اردوغان افزود: آنها این گونه اقدامات را انجام می‌دهند، ما هم بیکار ننشسته‌ایم. خیلی واضح و روشن بگویم در مورد سرخپوستان آمریکایی مگر می‌شود صحبت نکرد؟ تاریخ سرخپوست‌ها لکه ننگی بر پیشانی آمریکا است.

وی تاکید کرد: این تصمیمات کاملا سیاسی هستند و برای ما هیچ اهمیتی ندارند. اجتناب آمریکا از انجام اقداماتی که ممکن است به روابط دو کشور خسارات جبران ناپذیری وارد کند، برای دو طرف بسیار مهم است. 

اردوغان با بیان اینکه معتقدیم که مبارزه علیه پ.ک.ک نیز باید همانند مبارزه علیه داعش قاطعانه و به صورت مشترک انجام شود، گفت: از نظر من معرفی تروریست‌های ی.پ.گ-پ.ی.د به‌عنوان «کرد» بی‌احترامی به کردهاست. ما با این تروریست‌ها چه در سنجار و چه در منطقه‌ای دیگر شناسایی کنیم، مبارزه خواهیم کرد و این مبارزه را تا زمانی که پ.ک.ک به طور کامل نابود شود ادامه خواهیم داد.

وی تصریح کرد: نه آمریکا و نه روسیه نتوانستند گروه تروریستی ی.پ.گ/پ.ی.د را از شمال شرق سوریه اخراج کنند. اما به ما قول داده بودند که این کار را انجام خواهند داد. از آنجا که آنها این کار را انجام ندادند، بنابراین ما خود این اقدام را انجام خواهیم داد.

* تروریست‌ها همچنان در منبج هستند

رئیس‌جمهوری ترکیه اشاره کرد: تروریست‌ها همچنان در منبج هستند و قبایل محلی خواستار کمک ترکیه برای رهایی از شر آنها شده‌اند.

وی فاش کرد، کشورش به آمریکا پیشنهاد ایجاد منطقه امن در شمال سوریه را با تکیه بر درآمدهای نفتی سوریه داده است.

اردوغان تصریح کرد: ما گفتیم بیایید نفت سوریه را اینجا بفروشیم و منطقه امن را با تکیه بر درآمدهایی که از این راه بدست خواهیم آورد، ایجاد کنیم. ما طرح را تهیه کرده و طرح‌های عملیاتی را تنظیم کردیم و همه‌ چیز آماده بود تا از صفر منطقه امن ایجاد کرده و آوارگان را به آنجا منتقل کنیم.

رئیس‌جمهوری ترکیه اشاره کرد، روسای جمهوری آمریکا ترامپ و باراک اوباما این پیشنهاد را رد کردند که منجر به ادامه سرازیر شدن آوراگان سوریه به ترکیه شد که در حال حاضر حدود چهار میلیون تن از جنگ سوریه گریخته‌اند.

به گفته اردوغان، نیروهای کرد در حال حاضر بر میادین نفتی در استان دیر الزور در شرق سوریه مسلط هستند و آن را به نظام سوریه می‌فروشند.

* به نفع ترکیه است اوضاع در سوریه به حالت عادی بازگردد

اردوغان همچنین اظهار کرد: ما به‌عنوان ترکیه دغدغه‌مان نفت نیست، بلکه نگران آن هستیم که در سوریه امنیت و آرامش شهروندان چگونه برقرار خواهد شد به نفع ترکیه است که اوضاع در خاک سوریه به حالت عادی بازگردد.

اردوغان همچنین گفت: فردا ساعت ۱۶.۰۰ با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به‌صورت تلفنی گفت‌وگو خواهم کرد.

وی در پایان اظهار کرد که تاریخ برگزاری انتخابات در کشور، ژوئن ۲۰۲۳ است و برگزاری انتخابات غیر از این تاریخ مطرح نیست.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها