English

یک استاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرگزاری موج:

تاثیر تصمیم جدید اوپک بر بازار نفت ایران / پیش بینی قیمت نفت در سال جاری

حسن مرادی گفت: اوپک قصد دارد تعادل بازار نفت را حفظ کند هرچند بعد از کاهش سرما میزان تقاضا برای سوخت تا حدودی کاهش پیدا کرده، اما از آنجایی که عید پاک را هم در پیش دارم به نظر می رسد که در یک دوره زمانی کوتاه مدت شاهد رشد قیمت نفت هم باشیم.

تاثیر تصمیم جدید اوپک بر بازار نفت ایران / پیش بینی قیمت نفت در سال جاری

یک استاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج درباره سیاست اوپک برای کاهش تولید و اینکه چه تاثیری بر وضعیت صادرات نفت ایران دارد، گفت: در شرایط کنونی میزان تولید نفت ایران پایین است و با توجه به ادامه تحریم ها علیه ایران، ما از کاهش تولید نفت معاف هستیم. در واقع ایران توان تولید دارد اما به دلیل محدودیت ها نمی تواند عرضه کند.

حسن مرادی با تاکید بر اینکه کاهش یک و نیم میلیون بشکه نفت اوپک می تواند در بازار جهانی نفت تاثیر گذار باشد، تصریح کرد: اوپک با این تصمیم قصد دارد تعادل بازار نفت را حفظ کند هرچند بعد از کاهش سرما میزان تقاضا برای سوخت تا حدودی کاهش پیدا کرده، اما از آنجایی که عید پاک را هم در پیش دارم به نظر می رسد که در یک دوره زمانی کوتاه مدت شاهد رشد قیمت نفت هم باشیم.

این کارشناس با تاکید بر اینکه قیمت ها یا تثبیت می شوند یا بالا می روند، اظهار کرد: کشورهای غیر عضو اوپک با اوپک سیاست همسانی دارند برای نمونه روسیه خودش عضو اوپک نیست اما تلاش کرده در سیاست کاهش تولید نفت مشارکت داشته باشد تا از این طریق قیمت در بازار را تثبیت کند در واقع کاهش عرضه نفت به زیان کشوری مانند روسیه نمی شود ، زیرا با افزایش قیمت نفت کاهش درآمد ناشی از افت عرضه جبران می شود.

 

وضعیت بازار نفت

او با تاکید بر اینکه چین و روسیه در معاملات خود از سیستم دلار خارج شده اند، تصریح کرد: تبادلات دلار در بازار جهانی نفت موثر است و عربستان هم جدیدا در معاملات نفتی خود از ارزهایی غیر از دلار استفاده می کند که نشان می دهد این کشور هم در راستای منافع ملی خود به دنبال همکاری های منطقه ای برآمده است، هرچند ایران هنوز زیر فشار تحریم ها قرار دارد و به دلیل اینکه اهرام لازم را ندارد نمی تواند در معاملات خود دلار را کنار بگذارد، اما سیاست ها در راستای خروج از فشار اقتصادی دلار است.

این کارشناس بازار نفت درباره پیش بینی بازار نفت در ماه های آینده تصریح کرد: با ادامه جنگ اوکراین و کمبود سوختی که در بازار جهانی وجود دارد در شرایط کنونی قیمت نفت یا تثبیت می شود یا روندی صعودی خواهد گرفت.

پیش از این بسیاری از کارشناسان اقتصادی تحلیل می کردند با پایان یافتن فصل سرمایه قیمت نفت و سوخت کاهش قابل ملاحظه ای خواهد داشت اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه