موج
کدخبر : ۳۶۸۹۴۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-368943

برومند چهارآیین در گفتگو با خبرگزاری موج؛

برومند چهارآیین گفت: شرکت پشتیبانی امور دام کشور باید طبق ماده ۵ اساسنامه شرکت مرغ زنده از مرغداران به قیمت مصوب بخرد تا مانع زیان مرغداران شود و مرغدار خیالش راحت شود که اگر مرغ مازادی پرورش دهد شرکت پشتیبانی می خرد، اما در حال حاضر شرکت پشتیبانی مرغ یخ زده می خرد که سبب تردید بخشی از مرغدارها برای استمرار جوجه ریزی می شود.

رئیس هیات مدیره شرکت تعاونی توسعه صنعت طیور کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه برخی از ادعاهایی که درباره تولید و عرضه مرغ وجود دارد غیرکارشناسی است، گفت: این ادعا که گفته می شود که مرغدارها عرضه را عمدا کاهش داده اند درست نیست، زیرا مرغدارها تنها می توانند ۳ تا ۵ روز مرغ را بیشتر نگهدارند اما در نهایت مجبور به عرضه هستند زیرا مرغ به غذا و جا نیاز دارد و نمی توان آن را دپو کرد.

برومند چهارآیین با بیان اینکه مرغ بعد از ۴۲ روزگی غذای بیشتری می خورد و گوشت کمتری می دهد، افزود: در حال حاضر نگهداری مرغ بیش از این مدت اقتصادی نیست و از طرف دیگر ادعای اینکه گفته می شود که دان نیست هم غیرمنطقی  و نادرست است چون در بازارگاه عرضه کافی وجود دارد اما دو هفته بعد به دست مرغدار می رسد که دیر است.

او با تاکید بر اینکه شرکت پشتیبانی باید طبق ماده ۵ اساسنامه شرکت، مرغ زنده بخرد، اظهار کرد: در حال حاضر شرکت پشتیبانی مرغ منجمد می خرد که یک فرآورده است و  مشمول پرداخت مالیات است، در حالی که طبق اساسنامه این شرکت باید  به طور مستقیم از تولید کنندگان، مرغ زنده بخرد و این مساله تاثیر زیادی در بازار دارد. به عبارت دیگر وقتی شرکت پشتیبانی مرغ زنده بخرد مرغدار خیالش راحت است که اگر مرغ مازادی پرورش دهد شرکت پشتیبانی می خرد، اما وقتی شرکت پشتیبانی مرغ یخ زده می خرد مرغدارها برای جوجه ریزی مردد هستند و مطمئن نیستند که اگر مرغ مازاد داشته باشند خریداری می شود یا خیر؛ به همین دلیل جوجه ریزی را در برخی مواقع کاهش می دهند.

چهار آیین افزود: خرید مرغ زنده نسبت به منجمد برای شرکت پشتیبانی کار سخت تری است زیرا هم باید با کشتارگاه، اتحادیه و ... قرارداد ببندد و هم هزینه کند. 

۱۲۵ میلیون قطعه جوجه ریزی شده است

رئیس انجمن مرغ استان کرمانشاه با بیان اینکه تولید براساس آمار رسمی بهمن ماه ۱۲۵ میلیون قطعه جوجه ریزی شده است، گفت: این آمار مازاد بر نیاز بازار است، اما در حال حاضر بازار به گونه ای دیگری است، زیرا از اوایل بهمن تقاضا برای کالاهای اساسی افزایش می یابد و در ۱۵ روز پایانی سال تقاضا به اوج می رسد به همین دلیل تقاضا بیش از ماه های قبل است.

او با تاکید بر اینکه در ۲ ماه آخر سال ۳۰ هزار تن مصرف گوشت مرغ در کشور نسبت به ماه های گذشته افزایش می یابد، گفت: در ماه های دیگر سال ۱۰۰ میلیون قطعه جوجه ریزی می شود اما در بهمن ماه ۱۳۰ هزار قطعه جوجه ریزی می شود  که ناشی از افزایش مصرف در ایام نوروز است.

چهارآیین تصریح کرد: در حال حاضر اثر کالای جایگزین هم روی تقاضا تاثیر گذاشته است، برای نمونه قارچ کیلویی ۴۵ هزار تومان شده و قیمت ماهی قزل آلا به ۵۵ هزار تومان رسیده که با در نظر گرفتن این قیمت ها می بینیم که باز هم قیمت گوشت مرغ صرفه اقتصادی دارد، به همین دلیل مردم میزان خرید گوشت قرمز و ... را کاهش داده اند و در عوض خرید گوشت مرغ را بیشتر کرده اند.

برخوردهای تعزیراتی با مرغ فروشی ها

او با تاکید بر اینکه برخوردهای تعزیراتی با مرغ فروشی ها در التهاب بازار تاثیر منفی گذاشته است، گفت: به عبارت دیگر برخورد تعزیراتی قیمت مرغ را ۲ نرخی کرده است، برای نمونه افرادی که نیاز خود به مرغ را با قیمت مصوب و صف خرید تامین می کنند به دلیل فضای نگران کننده ای که در بازار به وجود آمده از بازار آزاد هم خرید می کنند چراکه نگران هستند که مبادا قیمت بالاتر برود یا اینکه بازار با کمبود مواجه شود.

چهار آیین با تاکید بر اینکه بازار گوشت مرغ رقابتی است و دخالت دولت در آن منجر به بهم خوردن تعادل آن می شود، گفت: وقتی میزان تقاضا در بازار زیاد باشد تولیدکننده ها خوکار میزان تولید و عرضه خود را بیشتر می کنند. در شرایط کنونی مردم هم از گوشت یخ زده سابقه ذهنی خوبی ندارند به همین دلیل عرضه شرکت پشتیبانی دام تاثیر زیادی در بازار نداشته است؛ البته نباید نادیده گرفت که گوشت منجمد از نظر بار میکروبی هزار بار سالمتر از گوشت گرم است با این حال همچنان مردم تمایل دارند گوشت گرم تهیه کنند.

او افزود: عرضه شرکت پشتیبانی باید به موقع باشد و باید درست در زمانی که تقاضا بیشتر است انجام شود.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها