موج
کدخبر : ۲۹۸۳۷۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-298370

موج گزارش می دهد؛

دولت در حالی قیمت نان را در مصوبه جدید بیش از 35 درصد افزایش داده است که در ماه های گذشته خرید تضمینی گندم را با قیمتی پایین انجام داده است و از طرف دیگر میزان تورم غلات در سه ماهه امسال از سوی مرکز آمار 30 درصد اعلام شده بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت تهران روز گذشته اعلام کرد قیمت بربری با آرد ۸۳۰ تومانی به قیمت ۱۰۰۰ تومان، سنگک با آرد ۸۱۵ تومانی به قیمت ۱۲۰۰ تومان، تافتون با آرد ۸۲۰ تومانی به قیمت ۵۵۰ تومان و لواش با آرد ۸۲۰ تومانی به نرخ ۳۰۰ تومان عرضه می‌شود. همچنین قیمت بربری در نانوایی‌های آزادپز با آرد ۱۲۳۰تومانی به قیمت ۱۵۰۰ تومان، سنگک با آرد ۱۱۷۰تومانی به نرخ ۱۸۰۰ تومان، تافتون با آرد ۱۲۰۰ تومانی به قیمت ۸۵۰ تومان و لواش با آرد ۱۲۰۰ تومانی به نرخ ۴۵۰ تومان عرضه می‌شود.

نان 98

نکته حائز اهمیت در قیمت گذاری های اخیر این است که دولت چند ماه پیش میزان سهمیه نانوایی های یارانه ای را کاهش داده بود، هرچند اعلام کرده این میزان کاهش سهمیه برای جلوگیری از فروش آرد به صورت غیرقانونی از سوی نانوایی هاست، اما مساله اینجاست که برخی از نانوایی ها در گزارش میدانی خبرنگار موج اعلام می کردند این میزان آرد تنها بخشی از نیاز روزانه آن ها را تامین می کند و در نهایت آن ها باید بخشی از آرد مورد نیاز را از بازار آزاد تهیه کنند، بر این اساس قیمت نان نمی تواند با نرخ مصوب باشد.

این گفته ها در حالی مطرح می شد که بسیاری از نانوایی ها قیمت نان را بیشتر از نرخ مصوب می فروختند و به عبارتی هر نانوایی هر چقدر تیغش می برید با همان قیمت نان می فروخت، دولت نیز نظارت چندانی بر این بخش نداشت. البته همواره در مصاحبه ها اعلام می کردند نظارت کافی بر صنف نانوایی وجود دارد.

آنچه که امروز در مصوبه جدید قیمت نان عیان است افزایش 35 درصدی قیمت نان است در شرایطی که دولت در سال 98 قیمت خرید تضمینی گندم را نسبت به سال 97 کمتر از 24 درصد افزایش داده است. به عبارت دیگر قیمت نان لواش از نرخ 175 تا 200 تومان به 300 تومان رسیده است که رشدی بیش از 35 درصدی داشته است، اما قیمت خرید تضمینی از 1270 تومان به 1700 تومان افزایش داشته که حاکی از این است که افزایش قیمت نان بیشتر از تورم مواد اولیه آن بوده است و حتی اگر تورم سایر عوامل تولید همچون نیروی کار در نظر بگیریم این نسبت کاهش می یابد. بنابراین در شرایطی که مرکز آمار ایران، متوسط قیمت محصولات و هزینه خدمات کشاورزی بهار ١٣٩٨ را اینگونه اعلام کرده است که؛ در بخش غلات در سه ماه اول سال ١٣٩٨، متوسط قیمت گندم ١٧٢١٠ ریال که نسبت به فصل مشابه سال قبل ٣١.١ درصد رشد داشته دولت بازهم نان را گرانتر از آن اعلام کرده است و نهایتا مساله ای که در ماه های آینده پیش می آید مجوز تخطی از همین قیمت هاست، زیرا قبلا از اینکه دولت مصوبه جدید را اعلام کند بیشتر نانوایی ها گرانتر می فروختند برای نمونه سنگگ یارانه ای را به جای 1000 با قیمت 1500 و آزاد را به جای 1500 با قیمت 2000 تومان عرضه می کردند و در حال حاضر سنگک کنجدی با قیمت 3000 هزار تومان عرضه می شود و بسیاری از آن ها برای اینکه مردم را مجاب به خرید نان کنجدی کنند اعلام می کنند سنگک ساده نمی پزند.

 

اتحادیه نان

عدم تناسب برخورد دولت در خرید گندم و افزایش قیمت نان

پیش از این علی خان محمدی دبیرکل بنیاد ملی گندمکاران کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با بیان اینکه در شرایط کنونی که قیمت گندم پایین تر از قیمت جو است و ممکن است بخشی از گندم تولید شده به خوراک دام تبدیل شود، تصریح کرد: دریک سال گذشته برای قیمت تضمینی گندم سه بار با دولت و مجلس مذاکره کردیم و در نهایت قیمت نهایی خرید 2200 تومان تعیین شد و پس از آن گفتند دولت پول ندارد قیمت به 2000 تومان تغییر کرد و 200 نماینده مجلس نیز با امضای نامه ای این موضوع را مورد تایید و مورد تضمین قرار دادند، اما در اجرا دولت با قیمت 1700 تومان گندم را از کشاورزان خریداری کرد و همین موضوع باعث شد بیش از 2 میلیون تن گندم به صورت سرگردان انبار شود.

همچنین محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه قیمت تمام شده ای گندم در استان های کشور برای سال 98 بین 2500 تا 3500 تومان است، گفت: هزینه های تولید از تیر 97 تا زمان کشت این محصول به دلیل تحریم ها همچنان افزایشی بود و بعد از آن تا 2200 تومان نیز افزایش یافت، اما دولت نهایتا نرخ تضمینی گندم برای کشت سال 98 را 1700 تومان اعلام کرد.

براساس این گزارش دولت در شرایطی قیمت نان را بیش از 35 درصد افزایش داده است که قیمت خرید تضمینی گندم را خیلی کمتر از این درصد در سال 98 افزایش داده بود و در موضوع نانوایی ها نیز موضوع نرخ نان از ماه ها پیش با چالش مواجه بود و بدون اینکه دولت نظارتی کافی داشته باشد قیمت نان بیش از نرخ مصوب انجام می شد.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    لعنت بر دولت سودجو و عمالی که می خواهند مردم را به ستوه بیاورند. لعنت به توان بی نهایت به کسانیکه قصد دارند جبهه مقاومت شکسته شود.

  • پاسخ

    بهترین در رسته الفاظ بد البته؛ مستحق کسی است که دستور گران کردن نان را داد.

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها