موج
کدخبر : ۴۸۹۰۱۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-489017
در بازدید مدیرکل صداوسیمای استان مرکزی مطرح شد؛

اسناد و نسخ خطی کتابخانه های عمومی، میراث معنوی استان مرکزی

اسناد و نسخ خطی کتابخانه های عمومی، میراث معنوی استان مرکزی

مدیرکل صداوسیمای استان مرکزی گفت: با ساخت مستندهای فاخر، منابع نفیس بخش اسناد و نسخ خطی کتابخانه های عمومی را معرفی خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری موج مرکزی، حسن نجمی، مدیرکل صداوسیمای استان مرکزی به همراه معاونان خود از بخش اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی بازدید کرد.

وی ضمن بازدید و مطالعه کتابهای این بخش با گودرزی زاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی پیرامون راهکاری گسترش همکاری های فرهنگی بحث و تبادل نظر کرد.

مدیرکل صداوسیمای استان گفت: نسخه های خطی از جایگاه ویژه ای در معرفی و حفظ فرهنگ و تمدن هر کشوری برخوردار است زیرا با این منابع نفیس، نسل جدید و آیندگان را از سیر تحول اندیشه ها و هویت های یک ملت می توان آگاه کرد.

نجمی افزود:نسخ خطی مانند زنجیره های تاریخ، هنر و ادب هستند که با بررسی آنها، مسیر به سمت بازشناسی هویت ایران اسلامی هموار می شود.

وی ادامه داد: کمیت و کیفیت نسخه های خطی موجود در اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی، نمایانگر پیشگامی و درخشش دانشمندان کشورمان در بیشتر رشته های علمی در دوره های تاریخی گذشته بوده است و تلاش خواهیم کرد با ساخت مستندهای فاخر، شهروندان را با این گنجینه نفیس بیش از پیش آشنا کنیم.

علی گودرزی زاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: در سال ۱۳۸۷، اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی فضایی را برای جمع آوری کتب قدیمی که در سطح کتابخانه های عمومی استان قرار داشت، اختصاص داد چراکه نیاز بود این کتب قدیمی و در معرض آسیب، به شکل درستی محافظت شوند و به همین دلیل بخش اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی راه اندازی شد.

وی افزود: حفاظت و نگهداری از منابع خطی و چاپ سنگی بر اساس آخرین استانداردهای کتابخانه های عمومی انجام می شود و هم اکنون بخش اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی واقع در کتابخانه عمومی استاد دهگان به نگهداری از ۶۰۹ نسخه خطی، ۲۳۸۳ کتاب چاپ سنگی، ۳۸۳۰ کتاب چاپ سربی، ۱۵۰۰ مجلد از نشریات و روزنامه‌های قدیمی و ۴۶ سند تاریخی اختصاص یافته و قدیمی ترین کتاب موجود در این بخش، یک کتاب خطی ۷۲۶ ساله است.

گودرزی زاده ادامه داد: این منابع نفیس قرار است با راه اندازی کتابخانه مرکزی اراک، در بخش ویژه‌ای در طبقه منفی یک این کتابخانه استقرار پیدا کنند تا شاهد راه اندازی گنجینه ای نفیس در استان باشیم.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه