موج
کدخبر : ۴۷۵۴۳۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-475439
مدیرکل دفتر هوشمند سازی توانیر در قم عنوان کرد؛

مدیریت منابع آب با استفاده از کنتورهای هوشمند برق

مدیریت منابع آب با استفاده از کنتورهای هوشمند برق

مدیرکل دفتر هوشمند سازی و فناوری های نوین شرکت توانیر، مدیریت منابع آب با استفاده از کنتورهای هوشمند را از جمله اهداف هوشمند سازی برشمرد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، حامد احمدی در جلسه‌ای که با حضور مدیرعامل، معاونین و مدیران شرکت توزیع نیروی برق قم برگزار شد در سخنانی اظهار داشت: بازدید از شرکت‌های توزیع استانی با هدف آشنایی با مشکلات و نیازمندهای آن‌ها صورت می‌گیرد تا تصمیم‌گیری‌ها در حوزه ستادی بر مبنای واقعیات موجود باشد.

وی با اشاره به ویژگی‌های خاص استان قم گفت: وجود بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه(س) ظرفیت مناسبی برای توجه ویژه مسئولان به این استان و خدمت‌رسانی هر چه بهتر به زائران و مجاوران است.

مدیرکل دفتر هوشمند سازی و فناوری های نوین شرکت توانیر نیروی انسانی تلاشگر، توانمند، فداکار و با دانش را از دیگر ظرفیت‌های شرکت توزیع نیروی برق قم دانست و خاطرنشان کرد: وجود نیروی انسانی با دانش و توانمند می‌تواند در پیشبرد اهداف سازمان بسیار مؤثر واقع شود.

وی با اشاره به کلان‌شهر بودن قم ابراز داشت: این ظرفیت، تمرکز در برنامه‌های مدیریتی را افزایش می‌دهد و کمک شایانی به عملیاتی کردن برنامه می‌کند.

دکتر احمدی نزدیکی به تهران را دیگر ظرفیت استان قم برشمرد و گفت: بر همین اساس، این امکان برای شرکت توانیر وجود دارد پایلوت برخی از برنامه‌های جدید خود را درشرکت توزیع استان قم قرار دهد.

وی با اشاره به شرایط خاص مذهبی و توریستی بودن استان قم اظهار داشت: این شرایط توقع از دستگاه‌های خدمات‌رسان را بالا می‌برد که لازم است این مهم به درستی مدیریت شود.

مدیرکل دفتر هوشمند سازی و فناوری های نوین شرکت توانیر وجود ۴۰۰ هزار مشترک در بافت فرسوده استان را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: این موضوع به نگرش و فکر جدید نیاز دارد زیرا مدیریت بافت فرسوده بسیار سخت است و برای رفع این مشکل باید تلاش دوچندان صورت گیرد.

وی با اشاره به برخی از عقب‌ماندگی‌ها و مشکلات در استان قم یادآور شد: با مدیریت صحیح و تلاش بیشتر در اسرع وقت می‌توان این مشکلات را برطرف کرد و به شرایط مطلوب رسید.

دکتر احمدی در ادامه به تشریح اهمیت کنترل‌پذیری پرداخت و گفت: هوشمند سازی لزوماً به منظور قطع برق مشترک در زمان کمبود نیست بلکه برنامه ما برای هوشمند سازی شبکه بسیار کلان‌تر و فراتر از این موضوع است.

وی مدیریت منابع آب با استفاده از کنتورهای هوشمند را از جمله اهداف هوشمند سازی برشمرد و ابراز داشت: در حوزه کشاورزی نخستین هدف ما در کنار مدیریت انرژی در پیک بار تابستان، مدیریت منابع آب توسط کنتورهای هوشمند است.

مدیرکل دفتر هوشمند سازی و فناوری های نوین شرکت توانیر در ادامه به برنامه‌های توانیر در کنترل‌پذیری بخش‌های اداری، صنعتی، خانگی و تجاری پرداخت و گفت: انتظار داریم شرکت توزیع استان قم یکی از شرکت‌های شاخص در حوزه کنترل‌پذیری باشد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قم نیز در این جلسه با اشاره به اقدامات این شرکت در بحث مدیریت مصرف اظهار داشت: با همدلی و هم‌افزایی همه همکاران و با رعایت برنامه‌های ابلاغی توانیر و توجه به سیاست‌های استان توانستیم با غلبه بر مشکلات از تابستان گرم قم عبور کرده و در این حوزه مدیریت مصرف رتبه خوبی کسب کنیم.

مهندس یوسف صادقی با اشاره به برنامه‌های شرکت توزیع نیروی برق قم در خصوص کنترل‌پذیری ادارات گفت: در همین راستا جلساتی با معاونت توسعه منابع استانداری برگزار کردیم تا بتوانیم در این زمینه گام‌های بلندی را برداریم.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه دیسپاچینگ اظهار داشت: با توجه به اقداماتی که صورت گرفته ۷۰ نقطه دیگر به نقاط قابل‌کنترل از راه دور ما اضافه خواهد شد که امیدواریم هر چه زودتر در این زمینه به شرایط مطلوب دست پیدا کنیم.

معاون برنامه‌ریزی شرکت توزیع نیروی برق قم نیز در این جلسه به تشریح وضعیت شبکه و تأسیسات برق قم پرداخت و گفت: شرکت توزیع نیروی برق قم با ۸ هزار و ۲۶۷ کیلومتر شبکه فشار ضعیف و متوسط و بیش از ۸ هزار و ۲۴۶ دستگاه ترانسفورماتور توزیع با ظرفیت یک هزار و ۹۱۷ مگاولت آمپر به ۶۱۴ هزار مشترک خدمت‌رسانی می‌کند.

وی با اشاره به وجود ۲۲ پست ۶۳ کیلوولت و ۶ پست ۲۳۰ کیلوولت در استان قم گفت: ۷۹.۸ درصد مشترکین استان خانگی هستند که ۴۰ درصد مصارف برق را به خود اختصاص داده‌اند.

مهندس دهنوی با بیان اینکه ۱.۲ مشترکین استان را مشترکین صنعتی با ۲۶ درصد مصارف برق را تشکیل می‌دهند، اظهار داشت: هفت دهم درصد مشترکین استان را نیز مشترکین کشاورزی با بیش از ۱۲.۷ درصد به خود اختصاص داده‌اند.

وی در ادامه به اقدامات انجام شده در سال جاری پرداخت و گفت: احداث ۱۱۰ کیلومتر شبکه فشار ضعیف و متوسط، نصب یک هزار و ۸۴۰ دستگاه چراغ روشنایی معابر، افزایش ۲۶۰ دستگاه ترانس عمومی با ظرفیت ۵۵ مگاولت آمپر و جذب ۱۰ هزار و ۲۷۲ مشترک جدید از جمله این اقدامات است.

معاون برنامه‌ریزی شرکت توزیع نیروی برق قم همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص کاهش تلفات، احداث فیدرهای ۲۰ کیلوولت جدید، تبدیل سیم مسی به کابل خودنگهدار، شاخه زنی در سطح مناطق، تعویض کنتورهای معیوب، شناسایی و رفع انشعاب‌های غیرمجاز، ترموگرافی جهت شناسایی اتصالات سست و رفع آن‌ها و تعدیل بار ترانسفورماتورهای پربار را از جمله این اقدامات برشمرد.

وی همچنین به تبیین برخی از موفقیت‌های شرکت توزیع نیروی قم در یک ساله گذشته پرداخت و گفت: کسب رتبه اول در ارائه خدمات الکترونیک در استان، کسب رتبه برتر در امنیت فناوری اطلاعات و خدمات الکترونیک در استان و کسب رتبه عالی در طراحی قبض جدید در صنعت توزیع برق کشور از جمله این موفقیت‌ها است.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان قم نیز در این جلسه به تشریح وضعیت مشترکین صنعتی، کشاورزی، عمومی، اداری و نوع وسایل و لوازم اندازه‌گیری پرداخت.

سید محمدرضا غفوری در ادامه در خصوص وضعیت موجود در بحث کنترل‌پذیری و رؤیت پذیری گفت: در کنترل‌پذیری و رؤیت پذیری در ولتاژ ثانوی دی سی‌ها اقدامات خوبی انجام داده‌ایم اما در بحث ولتاژ ثانوی و سی تی جای کار داریم.

معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ توزیع برق قم نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه راه­اندازی و توسعه سیستم اتوماسیون شبکه توزیع استان قم اظهار داشت: تشکیل کمیته عالی اتوماسیون و تجهیزات در سطح شرکت، راه‌اندازی سامانه اسکادا، راه‌اندازی شبکه APN و انعقاد قرارداد سالانه سرویس نگهداری و بازدید دوره تجهیزات اتوماسیون از جمله اقداماتی است که در این زمینه انجام شده است.

مهندس ارجمند زاده با بیان اینکه در بحث اتوماسیون، دستورالعمل‌ها، فرایندها و اقدامات لازم در حوزه مستندسازی انجام شد، خاطرنشان کرد: جداسازی IT و OT و ایزولاسیون شبکه اتوماسیون از شبکه داخلی به صورت کامل یکی از پروژه های اساسی در حوزه اتوماسیون شبکه بوده که به صورت پایلوت صنعت برق و با تصویب و نظارت شرکت توانیر و پژوهشگاه نیرو در شرکت توزیع برق قم به انجام رسیده است.

وی با بیان اینکه طی اقدامات انجام شده در ۳ سال گذشته در حال حاضر ۲۷۰ نقطه رؤیت پذیر و ۵۱ نقطه کنترل‌پذیر در شبکه داریم، اظهار داشت: نصب و راه‌اندازی ۱۲ دستگاه سکشنالایزر اتوماسیون در سطح شبکه اسکادا در سال جاری، بهینه‌سازی اتوماسیون برخی از مراکز حساس، خرید ۳۵ دستگاه  کلید هوایی اتوماسیون ، خرید تابلوی RTU برای۲۰ دستگاه سکسیونر موجود از جمله برنامه‌های توسعه‌ای شبکه توزیع نیروی بر قم در حوزه شبکه اتوماسیون است.

در ادامه این جلسه با حضور دکتر احمدی مدیرکل دفتر هوشمند سازی و فناوری نوین توانیر و با حکم مهندس صادقی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق قم، مهندس "محمد محمودی قم زاد " به عنوان سرپرست دفتر مدیریت مصرف و مهندس"داود سلیمانیان" به عنوان سرپرست امور مهندسی این شرکت معرفی و منصوب شدند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه