موج
کدخبر : ۴۰۶۴۰۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-406403

استاندار اصفهان:

استاندار اصفهان گفت: بخش عمده ای از مشکلات امروزی زاینده رود که به خشکی این رود همیشه جاری منجر گردیده، ناشی از سوء مدیریت ها و تحمیل بارهای اضافی و فاقد ضوابط زیست محیطی در سنوات پیشین است.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، سید رضا مرتضوی بیان داشت : مشکلات امروز زاینده رود از فتور سال های پیشین نشات می گیرد که مهمترین آن عدم تحقق وعده های شورای عالی آب از جمله عدم اجرای صریح و نهایی طرح ۹ ماده ای شورای عالی آب مصوب سال ۱۳۹۲ شمسی است.

  وی افزود: مقوله های دیگر تاثیرگذار که تا میزان زیادی اکوسیستم فلات مرکزی ایران و به ویژه استان اصفهان را با محنت و دشواری از جمله کمبود میزان آب، بحران هولناک و خاموش فرونشست زمین به ویژه در قسمت دشت مرکزی اصفهان، خشکی دائمی تالاب پیشینه دار و بین المللی گاوخونی به عنوان یک اکوسیستم بکر، بروز طوفان های شن و ریزگردها و ... روبرو ساخته است به دلیل کاهش شدید نزولات جوی، بارگزاری مازاد و غیر مهندسی، افزایش میزان مصارف عمومی به سبب افزایش جامعه هدف و ... می باشد.

مقام ارشد استان گفت:دولت محترم سیزدهم به ویژه رئیس محترم جمهور با اتخاذ تمهیدات شایسته از جمله انتصاب وزیر محترم نیرو به عنوان مسئول پیگیری رفع همیشگی خشکی زاینده رود ، حمایت قاطع از احقاق حقوق کشاورزان، احیاء شورای معطل مانده آب و ... بر احقاق حقوق مردم تصریح کردند و التیامی ثمین بر زخم های دیرین مردم دیار نصف جهان به ویژه زارعان و برزگران سختکوش و نجیب استان اصفهان بخشیدند.

 مرتضوی ادامه داد: زنده ساختن ستاد احیاء زاینده رود به عنوان رودخانه همیشه جاری فلات مرکزی ایران و تامین کننده آب - مایه حیات -  استان های اصفهان، چهارمحال بختیاری، یزد و خوزستان تاثیر به سزایی در پایداری اکوسیستم منطقه و مقابله مجدانه و کارآمد با پدیده مذموم مهاجرت اقلیم محقق می سازد.

استاندار اصفهان بیان داشت: بی تردید اقدامات صورت گرفته در این مدت که از دولت سیزدهم سپری شده جای تقدیر و تشکر وافر دارد. دولت محترم و دکتر مخبر  به جد در پی حل پایای معضل کم آبی، به ویژه در مناطق مرکزی فلات ایران و حمایت از کشاورزان اصفهانی تمهیدات ارزنده ای اتخاذ نمودند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

`