موج
کدخبر : ۴۰۱۷۸۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-401785

محمود شبان:

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد بیان کرد: حدود 2هزار و 500 نفر به مدت دو ماه در برداشت این داروی باارزش گیاهی شرکت دارند که ماده دارویی ترنجبین از گیاه خارشتر برداشت می‌شود که در فصل گرما مانند شبنم بر روی برگ و شاخه‌ های آن ظاهر و قبل از طلوع آفتاب جمع‌ آوری می شود.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، محمود شبان مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد در خبری عنوان کرد: برداشت ترنجبین از سطح مزارع خلیل‌آباد آغاز شده و پیش بینی می شود بیش از 3 هزار کیلوگرم ترنجبین خشک از رویشگاههای این محصول در خلیل‌آباد برداشت شود.

شبان در ادامه این خبر اضافه کرد:این محصول از مراتع روستاهای تکمار، ارغا، کاهه، کندر و جابوز برداشت می‌ شود.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد همچنین ادامه داد: حدود ۲هزار و ۵۰۰ نفر به مدت دو ماه در برداشت این داروی باارزش گیاهی شرکت دارند که ماده دارویی ترنجبین از گیاه خارشتر برداشت می‌شود که در فصل گرما مانند شبنم بر روی برگ و شاخه‌ های آن ظاهر و قبل از طلوع آفتاب جمع‌ آوری می شود.

وی در ادامه متذکر شد: خارشتر فواید درمانی زیادی دارد به‌ نحوی‌که از روغن برگ آن برای دردهای روماتیسمی، روغن گل آن برای بواسیر و از عرق خارشتر برای دفع سنگ کلیه و مثانه استفاده می‌شود.

 شبان در ادامه افزود: گیاه خارشتر در اراضی زراعی یک گیاه مهاجم محسوب می‌شود اما توسعه این گیاه در مراتع و برداشت آن می‌تواند کمک شایانی به تأمین علوفه دام‌ ها و کاهش هزینه‌ های تولید برای دامداران داشته باشد.

 مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد در مورد میزان برداشت این گیاه دارویی از سطع مزارع شهرستان خلیل آباد متذکر شد: از هر هکتار سطح برداشت  حدود ۸ تُن علوفه خشک خارشتر برداشت می شود.

 شبان در خاتمه این خبر اظهار کرد: گیاه خارشتر علاوه بر خواص دارویی یکی از علوفه‌های خوراکی برای دام‌ها از جمله شتر، گاو و بز محسوب می‌شود، این گیاه مقاوم به سرما و دارای ریشه عمیق است و برای رشد به آب کمی نیاز دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها